Cztery kąty koniecznie na własność
Polacy chcą mieć mieszkanie na własność. Antropolodzy kultury i socjologowie tłumaczą to naszym wielowiekowym przywiązaniem do ziemi. Większość polskiego społeczeństwa wywodzi się ze wsi i tam też swoje źródło ma przekonanie, że dom lub mieszkanie na własność jest gwarantem bezpieczeństwa.
Na zakup domu lub mieszkania pożyczyliśmy już od Banków ponad 408 mld zł (dane Związku Banków Polskich na koniec III kwartału 2018 r.). Co trzeci Polak biorący kredyt mieszkaniowy decyduje się na PKO Bank Polski, który jest niekwestionowanym liderem rynku kredytów hipotecznych. Wartość kredytów rośnie szybciej niż ich liczba, co oznacza, że Polacy zadłużają się na coraz większe kwoty. O oczekiwaniach Klientów i wymogach Banku w kwestii kredytów mieszkaniowych mówi Kamil Łyskawa z Oddziału 1 PKO Banku Polskiego w Zielonej Górze.
Kredyt hipoteczny to wyzwanie na wiele lat. Jak Polacy sobie z nim radzą?
Do kredytu podchodzimy bardzo poważnie. Zauważyłem, że spłacamy go regularnie i coraz częściej nadpłacamy. W branży kredytów hipotecznych krąży stwierdzenie, że nasz dom lub mieszkanie do momentu spłaty kredytu jest własnością Banku. Z prawnego punktu widzenia nie jest to prawda, lecz takie przekonanie powoduje u Klientów rzetelność w spłacie swoich zobowiązań. Oczywiście bywają tacy, którzy mają przejściowe trudności w regulowaniu zobowiązań, wówczas mogą zawiesić spłatę jednej raty (kapitału i odsetek) w każdym roku kalendarzowym.
O czym marzą klienci kredytów hipotecznych? Czy mają jakieś wymagania? Jak wygląda ich kredyt doskonały?
Najważniejsza jest wysokość raty kredytu i okres spłaty. Podczas spotkań z potencjalnymi kredytobiorcami jestem bardzo wnikliwy. Chcę poznać ich oczekiwania i możliwości, co pozwoli mi przygotować ofertę odpowiadająca na ich potrzeby. Obok niskiej raty Klienci często chcą mieć także możliwość szybszej spłaty kredytu, bez prowizji.
Kto obecnie bierze najwięcej kredytów? Czy można wskazać grupę statystyczną?
Znajdziemy właściwie cały przekrój społeczeństwa. Są ludzie młodzi, którzy zaczynają karierę zawodową, ale chcą się usamodzielnić i kupić mieszkanie. Są też osoby od wielu lat aktywne zawodowo, które nowe mieszkanie traktują jak inwestycję. Średnia kwota kredytu w naszym regionie wynosi ok. 200 tys. zł.
Jakie zasady przyznawania kredytów obowiązują obecnie?
Najważniejsza jest zdolność kredytowa, to podstawa. Mam na myśli zdolność finansową do spłaty kredytu, ale liczą się także inne rzeczy: co kupujemy, na jakim rynku, jaki jest nasz stan cywilny, czy mamy dzieci itd. Nasi Klienci najczęściej spełniają wszystkie wymogi. Jeśli decydujemy się na kredyt, jesteśmy na to dobrze przygotowani.
Kredyt hipoteczny dziś znacznie się różni od tego, co znajdowało się w ofercie kilka czy kilkanaście lat temu…
Jest kilka kredytów hipotecznych. Obok standardowego ciekawym rozwiązaniem jest kredyt hipoteczny MIX, który łączy możliwość spłaty zadłużeń z innych banków i zakup nieruchomości. Mamy tez pożyczkę hipoteczną, dzięki której możemy sfinansować dowolny cel, zabezpieczając się na nieruchomości.
Czy wiesz, że…
Już w 1969 r. Powszechna Kasa Oszczędności zaczęła udzielać kredytów mieszkaniowych. Przez lata była jedynym bankiem w kraju kredytującym budownictwo indywidualne i spółdzielcze. W 1988 r. kredyty mieszkaniowe stanowiły aż 85 proc. wszystkich kredytów udzielonych przez PKO. Do 1989 r. PKO kredytowała całość budownictwa spółdzielczego. Dekadę później, w 1999 r., PKO BP zdobył rynek pakietem kredytów mieszkaniowych Własny Kąt dla klientów indywidualnych i Nowy Dom dla klientów instytucjonalnych.
Karolina Zawadzka
Czytaj także:
iPKO – wiosna w bankowości elektronicznej
PKO Bank Polski na targach pracy w Polsce
E-urząd w PKO Banku Polskim
Bankofinanse
02019.07.15Dziś Dzień bez Telefonu Komórkowego! Jak go przeżyć?
więcej15 lipca obchodzimy Światowy Dzień bez Telefonu Komórkowego. Co to znaczy dla klientów Banku? Nasze IKO będzie działać, jak zawsze, bez zarzutu.
Z Banku
02019.07.15100-lecie Banku – nasze placówki. Oddział 1 PKO Banku Polskiego w Białymstoku
więcejNajwiększy białostocki oddział PKO Banku Polskiego mieści się w historycznym centrum stolicy Podlasia. Pięknie odrestaurowaną, zabytkową kamienicę przy Rynku Kościuszki 16, w której swoją siedzibę ma Oddział 1, odwiedzają nie tylko stali klienci, ale także wielu turystów.
Z Banku
02019.07.11Filmowy cykl „Bank śmiałych decyzji”: innowacje bankowe
więcejCo Polacy wiedzą o nowych technologiach i nowoczesnej bankowości? Dowiemy się tego oglądając trzeci odcinek cyklu „Bank śmiałych decyzji”.
Bankofinanse
02019.07.11Polacy robią zakupy w internecie. Dołącz do nich i płać z IKO
więcejAż 62 proc. wszystkich polskich internautów dokonuje internetowych zakupów. Oznacza to wzrost w porównaniu z ubiegłym rokiem, gdy w sieci zaopatrywało się 56 proc. ankietowanych – wynika z najnowszego raportu Gemius. Zestawienie pokazuje, że zakupy online to dla nas codzienność i wygoda – także pod względem płatności.
Bankofinanse
02019.07.11e-Paragon – cyfrowe potwierdzenie płatności
więcejTradycyjne dowody płatności wkrótce nie będą nam już potrzebne. Ich cyfrowym odpowiednikiem zostanie e-Paragon, powiązany z naszym kontem bankowym oraz debetową kartą płatniczą. Usługa jest już dostępna w bankowości elektronicznej PKO Banku Polskiego. Aby z niej korzystać, wystarczy zalogować się do konta i uruchomić odpowiednią usługę.
Bankofinanse
02019.07.11Czym się różni kantor internetowy od kantoru stacjonarnego?
więcejMusisz sprzedać lub kupić walutę obcą – co robisz? Jeśli pierwsze, co przychodzi ci do głowy, to udanie się do kantoru stacjonarnego, być może powinieneś poznać praktyczniejszy sposób. To korzystanie z kantoru online. Jak działa i czy jest wygodniejszy?