2018.03.15

Banko(mato)mania

Wielofunkcyjne, proste w obsłudze, praktyczne i bezpieczne – to podstawowe zalety bankomatów i wpłatomatów. Dzięki nim, bez względu na porę dnia, możemy szybko wypłacić gotówkę lub wpłacić pieniądze, które błyskawicznie trafią na konto. Oszczędzamy czas, bo operacje trwają tylko chwilę, i pieniądze, bo transakcje są bezpłatne.

Aby skorzystać z bankomatu, wystarczy karta i kod PIN. Z pewnością, jeśli regularnie korzystasz ze swojej karty, znasz go na pamięć. Jeśli nie – zapisz go sobie.

Pamiętaj, by nie zapisywać kodu PIN na karcie, do której jest on przypisany. Najlepiej nie trzymać go też w tym samym miejscu, w którym przechowujemy swoją kartę i zapisać go w formie, która nie będzie sugerowała, że jest to 4-cyfrowy numer PIN.

Masz kartę i znasz PIN, możesz rozpocząć procedurę wypłaty gotówki. Miejsce, do którego wkładasz kartę jest wyraźnie oznaczone i najczęściej podświetlone na zielono. Kartę kierujesz paskiem magnetycznym do dołu. Rób to delikatnie i powoli, w pewnym momencie bankomat sam ją wciągnie. Następnie zostaniesz zapytany o PIN do karty. Wtedy za pomocą klawiatury wbijasz właściwy kod i zatwierdzasz przyciskiem Akceptuj. Kolejny etap to wybór rodzaju transakcji. Może to być wypłata gotówki, sprawdzenie stanu konta, doładowanie telefonu czy zmiana numeru PIN. Kiedy zdecydujesz się na wypłatę gotówki – na ekranie wyświetli się kilka kwot do wyboru oraz opcja wpisania innej sumy. Swój wybór zatwierdzasz przyciskiem Akceptuj. Tu czeka na ciebie jeszcze jedno pytanie: czy chcesz otrzymać potwierdzenie transakcji. Nie jest to konieczne, ale jeżeli zdecydujesz się na wydruk, nigdy nie zostawiaj go przy bankomacie. To dokument dotyczący transakcji, ale i twojego konta i nie powinien trafić w niepowołane ręce. Zanim dostaniesz gotówkę, najpierw z bankomatu lekko wysunie się karta. Gdy ją wyjmiesz, na podajniku poniżej ekranu pojawią się pieniądze.

Obecnie bankomaty mogą służyć już nie tylko do wypłaty gotówki. Dają też możliwość dokonywania innych operacji z użyciem karty płatniczej, takich jak doładowanie telefonu komórkowego, sprawdzenie salda rachunku czy zmiana PIN-u. Sama wypłata gotówki w bankomacie, dzięki aplikacji mobilnej IKO, możliwa jest już także za pomocą telefonu komórkowego.

Wpłatomat – to też łatwe!

Bardzo często urządzenia wypłacające pieniądze, czyli bankomaty, są jednocześnie wpłatomatami, dzięki którym możesz zasilić swoje konto gotówką. To duża wygoda, bo nie musisz korzystać z okienka w placówce Banku, a operacje wykonywać o dowolnej porze dnia i nocy. Tu jednak także warto o kilku kwestiach pamiętać.

Wpłatomaty przyjmują polskie banknoty, nie akceptują bilonu i nie wydają reszty. Pogięte, zniszczone lub poplamione pieniądze nie zostaną przyjęte. Obsługa wpłatomatu i bankomatu jest bardzo podobna. Tu także zaczynasz od włożenia karty do czytnika i wyboru języka, w którym będziesz obsługiwał urządzenie. Następnie wprowadzasz i zatwierdzasz PIN. Kiedy wpłatomat będzie gotowy do przyjęcia gotówki, przysłona urządzenia otworzy się, wtedy delikatnie włóż banknoty do otworu z napisem Wpłata banknotów.

Przed skorzystaniem z wpłatomatu odpowiednio przygotuj pieniądze. Sprawdź, czy banknoty nie są mokre, zniszczone i pozaginane. Jeśli takie włożysz do podajnika, mogą zostać nieprawidłowo przeliczone, a nawet spowodować awarię urządzenia. Sprawdź również, czy między pieniędzmi nie zaplątały się wizytówki, paragony, bilety. Zorientuj się, ile banknotów możesz włożyć do podajnika w czasie jednej transakcji. Taką wiadomość znajdziesz na ekranie.

Urządzenie wciągnie banknoty i na ekranie pojawi się komunikat z możliwością wyboru działania: zwrócenie gotówki, zatwierdzenie wpłaty oraz dołożenie banknotów. Wybierz jedną z opcji i zatwierdź transakcję. Teraz pozostało już tylko odebrać kartę i potwierdzenie. Listę wpłatomatów znajdziesz się na stronach internetowych PKO Banku Polskiego w zakładce „Placówki i Bankomaty – Bankomat/Wpłatomat”.

Gdy pojawi się problem

Bywa, że podczas korzystania z bankomatu czy wpłatomatu transakcja nie przebiegnie po naszej myśli. Co wtedy? To już zależy od konkretnego przypadku.

1.Jeśli bankomat zatrzymał twoją kartę...

… skontaktuj się z infolinią, której numer umieszczony jest na naklejce informacyjnej znajdującej się na urządzeniu. Tam uzyskasz informacje, jakie powinny być twoje dalsze kroki.

2.Jeśli bankomat nie wypłacił pieniędzy…

… przede wszystkim pamiętaj o zabraniu potwierdzenia. Jeśli i ono nie zostało wydane, zapisz numer urządzenia z naklejki informacyjnej. Zapamiętaj dokładną datę i przybliżoną godzinę transakcji. To pomocne do szybszego obsłużenia reklamacji. Sprawdź, czy z twojego konta zostały ściągnięte środki, jeżeli tak – zgłoś reklamację telefonicznie lub on-line.

3. Jeśli wpłatomat nie przyjął pieniędzy...

… zabierz pieniądze z podajnika i sprawdź dokładnie, czy zwrócona kwota jest prawidłowa. Nie możesz zwlekać z odbiorem banknotów. Po pewnym (niedługim) czasie urządzenie wciągnie gotówkę z powrotem. Pamiętaj, że w przypadku większej kwoty maszyna może oddawać pieniądze w dwóch transzach.

Dodatkowe funkcje

W bankomatach PKO Banku Polskiego możliwa jest również wypłata świadczeń w formie gotówki m.in. beneficjentom programu 500+ nieposiadającym konta bankowego. Jak to działa? Bank za pomocą wiadomości SMS informuje o możliwości wypłaty, terminie ważności, kwocie oraz przesyła unikatowy Kod Awizo. W czasie realizacji zlecenia klient otrzymuje także SMS z jednorazowym PIN-em. To niezbędny element autoryzacji transakcji. Usługa jest bezpłatna. Konieczny jest jedynie numeru telefonu beneficjenta wypłaty.

Ponadto klienci posiadający konto w PKO Banku Polskim mają możliwość odbioru w bankomatach przelewu Western Union. Do realizacji tej transakcji potrzebny jest specjalny kod otrzymany z Western Union oraz wiedza, jaka jest kwota przelewu. Po udanej transakcji otrzymane środki trafiają na konto powiązane z użytą kartą płatniczą.

PKO Bank Polski pracuje również nad nowymi funkcjonalnościami w swoich urządzeniach. Pilotażowo w 6 oddziałach uruchomione zostało 9 stanowisk samoobsługowych, które pozwalają na realizację przelewów, założenie lokaty lub wyświetlenie historii zrealizowanych transakcji. Trwają prace nad kolejnymi operacjami, które będą dostępne dla klientów Banku.

Bankomaty PKO Banku Polskiego rozpoznają dziecięce karty przedpłacone z oferty PKO Junior. Po ich identyfikacji na ekranie pojawiają się odpowiednie, dedykowane najmłodszym komunikaty w atrakcyjnej formie graficznej. Coraz więcej urządzeń jest dostosowanych także do potrzeb osób niewidomych i słabowidzących. Są wyposażone w gniazdo słuchawkowe z regulacją głośności oraz oprogramowanie do przekazywania komunikatów głosowych i napisy w alfabecie Braille’a. 

Marcel Hopper

Czytaj także:

Postaw wszystko na bezpieczną kartę

Prawdziwa kontrola nad wydatkami dzięki limitom transakcji na karcie

Światowy Dzień Braille’a – rocznica powstania alfabetu Braille’a

  • Z Banku

   02018.04.20

   Rada Nadzorcza PKO Banku Polskiego pozytywnie o wypłacie dywidendy z zysku za 2017 r.

   Rada Nadzorcza PKO Banku Polskiego pozytywnie zaopiniowała rekomendację Zarządu Banku, by z zysku wypracowanego w 2017 r. wypłacić 687,5 mln zł dywidendy, czyli 0,55 zł brutto na akcję. Ostateczną decyzję w sprawie podziału zysku za 2017 r. podejmie Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy, które odbędzie się 18 maja 2018 r.

   więcej
  • Z Banku

   02018.04.18

   Stażyści na start! Ruszyła kolejna edycja Akademii stażowej w PKO Banku Polskim

   Po wieloetapowej rekrutacji, do której wykorzystano m.in. escape room, grupa 22 stażystów rozpoczęła dziś swoją 3-miesieczną przygodę z bankowością. Najlepsi, po zakończeniu stażu, otrzymają oferty stałej pracy w Banku.

   więcej
  • Z Banku

   02018.04.18

   Eksperci PKO Banku Polskiego doradzali studentom!

   Jak w praktyce wygląda praca w banku, jakie są możliwości rozwoju zawodowego, jakie są aktualne oferty zatrudnienia i stażu studenckiego w PKO Banku Polskiego… Na te i wiele innych pytań odpowiadali eksperci PKO Banku Polskiego w Krakowie. Wczoraj (17 kwietnia) odbyły się tam targi pracy 4 sfery kariery.

   więcej
  • Z Banku

   02018.04.17

   PKO Bank Polski w gronie najbardziej pożądanych pracodawców

   PKO Bank Polski, już po raz kolejny, znalazł się w pierwszej dziesiątce rankingu Pracodawca Roku 2017 organizacji studenckiej AIESEC Polska. Na liście są również międzynarodowe firmy konsultingowe, światowi liderzy branży informatycznej, największe sieci sprzedaży detalicznej, najpopularniejsze restauracje oraz czołowe firmy z branży finansowej.

   więcej
  • Bankofinanse

   02018.04.16

   Oszczędzaj, to nie boli!

   Wielu z nas neguje możliwość odkładania choćby małych kwot. Powód? Zbyt niskie zarobki. Najczęściej to jedynie wymówka. Uświadomienie sobie korzyści wynikających z drobnego, ale systematycznego oszczędzania pozwala zamienić ten ból w niemałą radość.

   więcej
  • Bankofinanse

   02018.04.13

   Możesz wszystko, ale nie musisz!

   Osiemnaste urodziny są przełomowym momentem w życiu każdego człowieka – nie tylko staje się pełnoletni ze wszystkimi wynikającymi z tego prawami i obowiązkami, ale także podejmuje ważne decyzje dotyczące przyszłości, w tym finansów. Niezwykle pomocne okazują się przy tym nowoczesne i przyjazne narzędzia, zwłaszcza konto bankowe czy aplikacja bankowości mobilnej.

   więcej
  Pokaż więcej