2018.03.30

Oszczędzanie szyte na miarę. Lokata czy konto oszczędnościowe – wybierz świadomie

Lokata i konto oszczędnościowe są jak bliźnięta – podobne, ale jednak inne. Obie formy oszczędzania są łatwe do zrozumienia i należą do najbezpieczniejszych form gromadzenia kapitału.

Wspólna i chyba najważniejsza cecha lokaty oraz konta oszczędnościowego jest taka, że oba rozwiązania uczą oszczędzania i systematyczności. To kluczowe przy pomnażaniu majątku. Lokaty oszczędnościowe lepiej sprawdzą się w przypadku osób mających konkretną kwotę do zainwestowania, np. 10 tys. zł. Konto oszczędnościowe będzie bardziej praktyczne dla tych, którym co miesiąc udaje się odłożyć dużo mniej, ale i tak sporo, np. kilkaset złotych. To, co łączy oba produkty, to ochrona kapitału, bo są one doskonałą alternatywą dla trzymania pieniędzy w skarpecie.

Ulokuj, zapomnij i ciesz się zyskiem

Lokata terminowa w PKO Banku Polskim pozwala na dopasowanie warunków oszczędzania do własnych potrzeb. Założysz ją na miesiąc, kwartał, pół roku lub 12 miesięcy. Oczywiście im dłuższy czas, tym większy zysk. Jeśli zdecydujesz się ulokować pieniądze na rok, możesz liczyć na zysk do 1,2 proc. w skali roku. W przypadku miesięcznej lokaty oszczędnościowej oprocentowanie wyniesie do 0,7 proc. w skali roku. Najwygodniej będzie, gdy umowę zawrzesz przez serwis internetowy iPKO oraz aplikację mobilną IKO. Wówczas oprocentowanie dla lokaty oszczędnościowej będzie nieco wyższe niż dla tej założonej w oddziale. Bank nie pobiera opłat za otwarcie, prowadzenie oraz likwidację lokaty, ale w czasie trwania umowy nie możesz dokonywać dopłat ani wypłat. W przypadku przedterminowej likwidacji lokaty oszczędnościowej dostaniesz zwrot kapitału, ale bez odsetek.

Jeśli natomiast chciałbyś wykorzystać lokatę oszczędnościową do systematycznego odkładania pieniędzy na przyszłość, PKO Bank Polski oferuje Program Budowania Kapitału. W rzeczywistości to rodzaj rozbudowanej, maksymalnie pięcioletniej, lokaty. Skierowana jest ona do osób w wieku od 18 do 75 lat. Możesz wpłacać już od 100 zł do nawet 1 tys. zł miesięcznie. Oprocentowanie jest zmienne i w skali roku wyliczane według wzoru: WIBOR 3M pomniejszony o 0,50%.  

Elastycznie, ale systematycznie

Na lokacie oszczędnościowej twoje pieniądze pracują, ale pod warunkiem, że ich nie ruszasz. Zaletą dobrego konta oszczędnościowego jest to, że środki możesz je wypłacać bez utraty odsetek i dopłacać bez żadnych dodatkowych formalności. Oprocentowanie Konta Oszczędnościowego Plus w PKO Banku Polskim wynosi od 0,5 proc. (do 50 tys. zł zgromadzonych środków) do 1,2 proc. (powyżej 1 mln zł) i zależy od kwoty zgromadzonej na koncie. Dodajmy, że odsetki doliczane są do konta co miesiąc.

Możesz zachęcić i uczyć oszczędzania także swoje dziecko. Pierwsze Konto Oszczędnościowe zostało stworzone z myślą o młodych osobach (powyżej 13 roku życia), które zbierają na komputer, konsolę do gier czy wakacyjny wyjazd. A w zasadzie na każdą rzecz, na jaką mają ochotę. Odsetki podstawowe wynoszą w tym przypadku 2 proc. w skali roku do kwoty 10 tys. zł oraz 1,6 proc. w skali roku od nadwyżki (ponad 10 tys. zł). Młodzi klienci mogą także liczyć na bonus 0,5 proc. w przypadku systematycznych wpłat od 20 zł nawet do 1 tys. zł, ale pod warunkiem braku wypłat przez 3 kolejne miesiące.

Nie ryzykujesz

Wybierasz lokatę lub konto oszczędnościowe – możesz być pewien, że nie stracisz. Pieniądze zgromadzone na rachunkach imiennych klientów są bowiem gwarantowane przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny do łącznej kwoty 100 tys. euro, czyli ponad 400 tys. zł. Zarówno konto oszczędnościowe, jak i lokata mogą służyć co do bezpiecznego gromadzenia większych kwot, które następnie wraz z rosnącą świadomością o funkcjonowaniu rynku finansowego możesz ulokować w bardziej ryzykowne i zyskowne inwestycje. Pamiętaj! Zysk z lokaty podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym w wysokości 19 proc.

Na dobry początek

Kto z nas nie doświadczył wewnętrznej walki pomiędzy chęcią korzystania z życia tu i teraz a potrzebą oszczędzania na gorsze czasy, na studia, na wymarzone wakacje, albo na emeryturę? Tym, którzy jeszcze biją się z myślami warto przypomnieć dewizę Warrena Buffeta, jednego z najbogatszych ludzi na kuli ziemskiej, który zwykł namawiać, by nie oszczędzać tego, co zostanie po wszystkich wydatkach, ale wydawać to, co zostanie po odłożeniu oszczędności. Lokata i konto oszczędnościowe są znakomitym wyborem na dobry początek.

Mateusz Patyczkowski 

Czytaj także:

Zaoszczędź sobie zmartwień. Stwórz własny plan systematycznego oszczędzania!

Polacy oszczędzają tylko na dzieci i emeryturę

Ty też będziesz Babcią lub Dziadkiem. Już dziś pomyśl o oszczędzaniu na emeryturę!

  • Bankofinanse

   02019.01.18

   Karty na narty – czyli wydatki na stoku

   Z finansami na wyjeździe bywa różnie. Czasem to dosłownie kombinacja alpejska, by wystarczyło na wszystko. Raz oszczędzamy, innym razem rzucamy się wir wydatków. Z ich kontrolą bywa szczególnie trudno, kiedy jesteśmy na urlopie. Chcemy odpocząć, spełnić swoje marzenia i zachcianki. Czemu nie – ferie mamy w końcu raz do roku!

   więcej
  • Bankofinanse

   02019.01.18

   Wczasy w Tajlandii w środku zimy. Minimum wydatków, maksimum przyjemności

   Kiedy za oknem mróz i śnieg, niektórzy wyruszają na zimowe szaleństwo w góry, a inni marzą o wakacjach w ciepłych krajach. Taka wyprawa wydaje się nieprawdopodobnie kosztowna i nieosiągalna – to mit. Jeśli nie szukamy drogich hoteli i potrafimy podróżować z plecakiem, nawet wczasy w Tajlandii są na wyciągnięcie ręki.

   więcej
  • Bankofinanse

   02019.01.18

   Alerty BIK – kompleksowa ochrona przed wyłudzeniami na nasze dane

   W czasach, gdy kradzieże tożsamości stają się coraz bardziej popularne, warto skorzystać z Alertów BIK, które zabezpieczają przed wyłudzeniem kredytu lub pożyczki na nasze dane oraz innymi próbami wykorzystania naszej tożsamości wbrew naszej woli.

   więcej
  • Z Banku

   02019.01.17

   Statuetka za współpracę z SGH

   PKO Bank Polski otrzymał podziękowanie oraz statuetkę za współpracę ze Szkołą Główną Handlową w Warszawie. Okazją było 20-lecie istnienia Klubu Partnerów tej uczelni.

   więcej
  • Bankofinanse

   02019.01.16

   Zamiast budować mury musimy dążyć do integracji bezpieczeństwa z biznesem

   Brak spektakularnych ataków w minionym roku cieszy branżę cyberbezpieczeństwa. Czarny scenariusz o tym, że czeka nas epidemia ransomware się nie spełnił. Nie oznacza to jednak, że cyberprzestrzeń stała się spokojniejsza. W tym roku czekają nas nowe wyzwania związane m.in. z dynamicznym rozwojem takich technologii, jak np. aplikacje mobilne, chmury, IoT, sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe. Wiele firm wciąż nie jest odpowiednio przygotowana na ataki. Wpływ na to ma dynamika zmian związanych z cyfryzacją w przedsiębiorstwach, pogłębiający się na rynku deficyt wysokiej klasy specjalistów z zakresu cyberbezpieczeństwa oraz szerszy wachlarz grup zajmujących się cyberprzestępczością.

   więcej
  • Bankofinanse

   02019.01.11

   Kantor online w PKO Banku Polskim - 680 tys. transakcji na 2,6 mld zł w rok!

   Od stycznia 2018 roku klienci PKO Banku Polskiego mogą wymieniać waluty całkowicie zdalnie za pomocą kantoru internetowego w serwisie bankowości elektronicznej iPKO, a od lipca również z poziomu aplikacji mobilnej IKO. Popularność kantoru online stale rośnie – tylko w ostatnim kwartale 2018 roku dokonano ponad 330 tys. transakcji. W ciągu 12 miesięcy zawarto ponad 150 tys. umów oraz dokonano wymiany walut na łączną kwotę 2,6 mld zł. W ostatnim czasie kantor online dostępny jest dodatkowo w trzech wersjach językowych: angielskiej, rosyjskiej i ukraińskiej.

   więcej
  Pokaż więcej