2018.03.30

Oszczędzanie szyte na miarę. Lokata czy konto oszczędnościowe – wybierz świadomie

Lokata i konto oszczędnościowe są jak bliźnięta – podobne, ale jednak inne. Obie formy oszczędzania są łatwe do zrozumienia i należą do najbezpieczniejszych form gromadzenia kapitału.

Wspólna i chyba najważniejsza cecha lokaty oraz konta oszczędnościowego jest taka, że oba rozwiązania uczą oszczędzania i systematyczności. To kluczowe przy pomnażaniu majątku. Lokaty oszczędnościowe lepiej sprawdzą się w przypadku osób mających konkretną kwotę do zainwestowania, np. 10 tys. zł. Konto oszczędnościowe będzie bardziej praktyczne dla tych, którym co miesiąc udaje się odłożyć dużo mniej, ale i tak sporo, np. kilkaset złotych. To, co łączy oba produkty, to ochrona kapitału, bo są one doskonałą alternatywą dla trzymania pieniędzy w skarpecie.

Ulokuj, zapomnij i ciesz się zyskiem

Lokata terminowa w PKO Banku Polskim pozwala na dopasowanie warunków oszczędzania do własnych potrzeb. Założysz ją na miesiąc, kwartał, pół roku lub 12 miesięcy. Oczywiście im dłuższy czas, tym większy zysk. Jeśli zdecydujesz się ulokować pieniądze na rok, możesz liczyć na zysk do 1,2 proc. w skali roku. W przypadku miesięcznej lokaty oszczędnościowej oprocentowanie wyniesie do 0,7 proc. w skali roku. Najwygodniej będzie, gdy umowę zawrzesz przez serwis internetowy iPKO oraz aplikację mobilną IKO. Wówczas oprocentowanie dla lokaty oszczędnościowej będzie nieco wyższe niż dla tej założonej w oddziale. Bank nie pobiera opłat za otwarcie, prowadzenie oraz likwidację lokaty, ale w czasie trwania umowy nie możesz dokonywać dopłat ani wypłat. W przypadku przedterminowej likwidacji lokaty oszczędnościowej dostaniesz zwrot kapitału, ale bez odsetek.

Jeśli natomiast chciałbyś wykorzystać lokatę oszczędnościową do systematycznego odkładania pieniędzy na przyszłość, PKO Bank Polski oferuje Program Budowania Kapitału. W rzeczywistości to rodzaj rozbudowanej, maksymalnie pięcioletniej, lokaty. Skierowana jest ona do osób w wieku od 18 do 75 lat. Możesz wpłacać już od 100 zł do nawet 1 tys. zł miesięcznie. Oprocentowanie jest zmienne i w skali roku wyliczane według wzoru: WIBOR 3M pomniejszony o 0,50%.  

Elastycznie, ale systematycznie

Na lokacie oszczędnościowej twoje pieniądze pracują, ale pod warunkiem, że ich nie ruszasz. Zaletą dobrego konta oszczędnościowego jest to, że środki możesz je wypłacać bez utraty odsetek i dopłacać bez żadnych dodatkowych formalności. Oprocentowanie Konta Oszczędnościowego Plus w PKO Banku Polskim wynosi od 0,5 proc. (do 50 tys. zł zgromadzonych środków) do 1,2 proc. (powyżej 1 mln zł) i zależy od kwoty zgromadzonej na koncie. Dodajmy, że odsetki doliczane są do konta co miesiąc.

Możesz zachęcić i uczyć oszczędzania także swoje dziecko. Pierwsze Konto Oszczędnościowe zostało stworzone z myślą o młodych osobach (powyżej 13 roku życia), które zbierają na komputer, konsolę do gier czy wakacyjny wyjazd. A w zasadzie na każdą rzecz, na jaką mają ochotę. Odsetki podstawowe wynoszą w tym przypadku 2 proc. w skali roku do kwoty 10 tys. zł oraz 1,6 proc. w skali roku od nadwyżki (ponad 10 tys. zł). Młodzi klienci mogą także liczyć na bonus 0,5 proc. w przypadku systematycznych wpłat od 20 zł nawet do 1 tys. zł, ale pod warunkiem braku wypłat przez 3 kolejne miesiące.

Nie ryzykujesz

Wybierasz lokatę lub konto oszczędnościowe – możesz być pewien, że nie stracisz. Pieniądze zgromadzone na rachunkach imiennych klientów są bowiem gwarantowane przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny do łącznej kwoty 100 tys. euro, czyli ponad 400 tys. zł. Zarówno konto oszczędnościowe, jak i lokata mogą służyć co do bezpiecznego gromadzenia większych kwot, które następnie wraz z rosnącą świadomością o funkcjonowaniu rynku finansowego możesz ulokować w bardziej ryzykowne i zyskowne inwestycje. Pamiętaj! Zysk z lokaty podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym w wysokości 19 proc.

Na dobry początek

Kto z nas nie doświadczył wewnętrznej walki pomiędzy chęcią korzystania z życia tu i teraz a potrzebą oszczędzania na gorsze czasy, na studia, na wymarzone wakacje, albo na emeryturę? Tym, którzy jeszcze biją się z myślami warto przypomnieć dewizę Warrena Buffeta, jednego z najbogatszych ludzi na kuli ziemskiej, który zwykł namawiać, by nie oszczędzać tego, co zostanie po wszystkich wydatkach, ale wydawać to, co zostanie po odłożeniu oszczędności. Lokata i konto oszczędnościowe są znakomitym wyborem na dobry początek.

Mateusz Patyczkowski 

Czytaj także:

Zaoszczędź sobie zmartwień. Stwórz własny plan systematycznego oszczędzania!

Polacy oszczędzają tylko na dzieci i emeryturę

Ty też będziesz Babcią lub Dziadkiem. Już dziś pomyśl o oszczędzaniu na emeryturę!