2018.03.30

Oszczędzanie szyte na miarę. Lokata czy konto oszczędnościowe – wybierz świadomie

Lokata i konto oszczędnościowe są jak bliźnięta – podobne, ale jednak inne. Obie formy oszczędzania są łatwe do zrozumienia i należą do najbezpieczniejszych form gromadzenia kapitału.

Wspólna i chyba najważniejsza cecha lokaty oraz konta oszczędnościowego jest taka, że oba rozwiązania uczą oszczędzania i systematyczności. To kluczowe przy pomnażaniu majątku. Lokaty oszczędnościowe lepiej sprawdzą się w przypadku osób mających konkretną kwotę do zainwestowania, np. 10 tys. zł. Konto oszczędnościowe będzie bardziej praktyczne dla tych, którym co miesiąc udaje się odłożyć dużo mniej, ale i tak sporo, np. kilkaset złotych. To, co łączy oba produkty, to ochrona kapitału, bo są one doskonałą alternatywą dla trzymania pieniędzy w skarpecie.

Ulokuj, zapomnij i ciesz się zyskiem

Lokata terminowa w PKO Banku Polskim pozwala na dopasowanie warunków oszczędzania do własnych potrzeb. Założysz ją na miesiąc, kwartał, pół roku lub 12 miesięcy. Oczywiście im dłuższy czas, tym większy zysk. Jeśli zdecydujesz się ulokować pieniądze na rok, możesz liczyć na zysk do 1,2 proc. w skali roku. W przypadku miesięcznej lokaty oszczędnościowej oprocentowanie wyniesie do 0,7 proc. w skali roku. Najwygodniej będzie, gdy umowę zawrzesz przez serwis internetowy iPKO oraz aplikację mobilną IKO. Wówczas oprocentowanie dla lokaty oszczędnościowej będzie nieco wyższe niż dla tej założonej w oddziale. Bank nie pobiera opłat za otwarcie, prowadzenie oraz likwidację lokaty, ale w czasie trwania umowy nie możesz dokonywać dopłat ani wypłat. W przypadku przedterminowej likwidacji lokaty oszczędnościowej dostaniesz zwrot kapitału, ale bez odsetek.

Jeśli natomiast chciałbyś wykorzystać lokatę oszczędnościową do systematycznego odkładania pieniędzy na przyszłość, PKO Bank Polski oferuje Program Budowania Kapitału. W rzeczywistości to rodzaj rozbudowanej, maksymalnie pięcioletniej, lokaty. Skierowana jest ona do osób w wieku od 18 do 75 lat. Możesz wpłacać już od 100 zł do nawet 1 tys. zł miesięcznie. Oprocentowanie jest zmienne i w skali roku wyliczane według wzoru: WIBOR 3M pomniejszony o 0,50%.  

Elastycznie, ale systematycznie

Na lokacie oszczędnościowej twoje pieniądze pracują, ale pod warunkiem, że ich nie ruszasz. Zaletą dobrego konta oszczędnościowego jest to, że środki możesz je wypłacać bez utraty odsetek i dopłacać bez żadnych dodatkowych formalności. Oprocentowanie Konta Oszczędnościowego Plus w PKO Banku Polskim wynosi od 0,5 proc. (do 50 tys. zł zgromadzonych środków) do 1,2 proc. (powyżej 1 mln zł) i zależy od kwoty zgromadzonej na koncie. Dodajmy, że odsetki doliczane są do konta co miesiąc.

Możesz zachęcić i uczyć oszczędzania także swoje dziecko. Pierwsze Konto Oszczędnościowe zostało stworzone z myślą o młodych osobach (powyżej 13 roku życia), które zbierają na komputer, konsolę do gier czy wakacyjny wyjazd. A w zasadzie na każdą rzecz, na jaką mają ochotę. Odsetki podstawowe wynoszą w tym przypadku 2 proc. w skali roku do kwoty 10 tys. zł oraz 1,6 proc. w skali roku od nadwyżki (ponad 10 tys. zł). Młodzi klienci mogą także liczyć na bonus 0,5 proc. w przypadku systematycznych wpłat od 20 zł nawet do 1 tys. zł, ale pod warunkiem braku wypłat przez 3 kolejne miesiące.

Nie ryzykujesz

Wybierasz lokatę lub konto oszczędnościowe – możesz być pewien, że nie stracisz. Pieniądze zgromadzone na rachunkach imiennych klientów są bowiem gwarantowane przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny do łącznej kwoty 100 tys. euro, czyli ponad 400 tys. zł. Zarówno konto oszczędnościowe, jak i lokata mogą służyć co do bezpiecznego gromadzenia większych kwot, które następnie wraz z rosnącą świadomością o funkcjonowaniu rynku finansowego możesz ulokować w bardziej ryzykowne i zyskowne inwestycje. Pamiętaj! Zysk z lokaty podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym w wysokości 19 proc.

Na dobry początek

Kto z nas nie doświadczył wewnętrznej walki pomiędzy chęcią korzystania z życia tu i teraz a potrzebą oszczędzania na gorsze czasy, na studia, na wymarzone wakacje, albo na emeryturę? Tym, którzy jeszcze biją się z myślami warto przypomnieć dewizę Warrena Buffeta, jednego z najbogatszych ludzi na kuli ziemskiej, który zwykł namawiać, by nie oszczędzać tego, co zostanie po wszystkich wydatkach, ale wydawać to, co zostanie po odłożeniu oszczędności. Lokata i konto oszczędnościowe są znakomitym wyborem na dobry początek.

Mateusz Patyczkowski 

Czytaj także:

Zaoszczędź sobie zmartwień. Stwórz własny plan systematycznego oszczędzania!

Polacy oszczędzają tylko na dzieci i emeryturę

Ty też będziesz Babcią lub Dziadkiem. Już dziś pomyśl o oszczędzaniu na emeryturę!

  • Bankofinanse

   02019.03.26

   Maxi historia Mini Ratki

   Mini Ratkę zna dziś w Polsce każdy, bez względu na to, czy jest Klientem PKO Banku Polskiego. Ta pożyczka gotówkowa ma wieloletnią tradycję i przyjazne oblicze. Polacy lubią taką formę pożyczania. Z danych Związku Banków Polskich wynika, że wartość kredytów konsumpcyjnych z roku na rok rośnie. Najchętniej pożyczamy na zakup samochodu lub sprzętu RTV i AGD, kupno lub remont mieszkania oraz wakacje i podróże.

   więcej
  • Bankofinanse

   02019.03.25

   Pół miliona Profili Zaufanych w PKO Banku Polskim

   Już pół miliona klientów PKO Banku Polskiego założyło Profil Zaufany korzystając z serwisów transakcyjnych banku. Profil Zaufany pozwala na korzystanie z szerokiego zakresu usług e-administracji, m.in. zweryfikowanie i zaakceptowanie rozliczenia podatkowego na platformie „Twój e-PIT”, składanie wniosków o e-dowód, sprawdzenie liczby punktów karnych czy wysłanie pisma ogólnego do urzędu. Profil Zaufany można założyć bezpiecznie, szybko i całkowicie online w serwisach transakcyjnych iPKO i Inteligo.

   więcej
  • Bankofinanse

   02019.03.25

   iPKO - centrum zarządzania finansami

   Dostęp do serwisu iPKO ma obecnie 8,2 mln klientów PKO Banku Polskiego, blisko 4 mln z nich loguje się do niego minimum raz w miesiącu. Tą drogą realizują coraz więcej operacji bankowych, ale też załatwiają sprawy, które wcześniej wymagały wizyty w oddziale czy w urzędzie.

   więcej
  • Z Banku

   02019.03.22

   PKO Bank Polski Etyczną Firmą 2018

   PKO Bank Polski został laureatem 5. edycji konkursu o tytuł Etycznej Firmy. Doceniono praktyki dotyczące uczciwego prowadzenia biznesu z poszanowaniem norm etycznych oraz systemowe podejście do wzmacniania kultury organizacyjnej zgodnej z zasadami społecznej odpowiedzialności biznesu. Dla PKO Banku Polskiego to kolejne wyróżnienie w tym konkursie.

   więcej
  • Bankofinanse

   02019.03.22

   Nowe, jubileuszowe wizerunki kart od PKO Banku Polskiego

   Od dziś każdy posiadacz konta w PKO Banku Polskiego może wybrać kartę debetową z nowym wizerunkiem opracowanym z okazji 100-lecia istnienia Banku. Karty wydawane są bez dodatkowych opłat, a już posiadaną można wymienić bezpłatnie na nową, z jubileuszowym wizerunkiem w dowolnym momencie okresu ważności karty.

   więcej
  • Z Banku

   02019.03.22

   Zbigniew Jagiełło, prezes Zarządu PKO Banku Polskiego, wyróżniony nagrodą specjalną Byki i Niedźwiedzie

   Podczas gali wręczenia statuetek Byka i Niedźwiedzia Zbigniew Jagiełło, prezes Zarządu PKO Banku Polskiego, został uhonorowany nagrodą specjalną z okazji jubileuszu 25-lecia „Parkietu”, w kategorii osobowość. Redakcja doceniła jego dokonania w branży finansowej, sukcesy zarządzanego przez niego banku oraz wkład w rozwój rynku kapitałowego. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego zwyciężył w kategorii domy maklerskie. O zwycięstwie zdecydowały m.in. liczba oraz wartość transakcji IPO i SPO na rynku kapitałowym oraz bogata oferta usług dla wszystkich grup klientów.

   więcej
  Pokaż więcej