2018.08.17

Karta płatnicza dla pracownika – bezpieczeństwo i wygoda

Korzystanie z kart płatniczych i kredytowych dla pracowników to i bezpieczny i wygodny sposób na regulowanie płatności za wydatki służbowe. Nic dziwnego, że stają się one powszechne wśród przedsiębiorców i pracowników firm.

Zamiast np. wozić w delegację gotówkę, pracownicy coraz częściej używają kart płatniczych otrzymywanych od pracodawców. PKO Bank polski oferuje firmom rożne rozwiązania, pozwalające na dostęp do pieniędzy umożliwiających m.in. pokrycie wydatków służbowych. Mogą to być karty płatnicze obciążeniowe (PKO MasterCard Business, PKO Diners Club Standard, PKO Diners Club Executive), na których Bank udziela klientowi limitu wydatków na zasadzie pay later (zapłać później). Mogą być też karty debetowe (PKO Biznes Partner i PKO Visa Business Waluta w EUR i USD), wydawane do rachunku bankowego. Może to być również firmowa karta kredytowa PKO Euro Biznes.

Służbowa karta płatnicza z debetem

Jedną z najpopularniejszych służbowych kart debetowych jest karta PKO Biznes Partner. Pozwala ona wykonywać transakcje bezgotówkowe i gotówkowe. Wartość transakcji dokonywanych kartą nie może tu przekroczyć stanu środków dostępnych na koncie właściciela. Korzystanie ze służbowej katy płatniczej przezpracownika jest bezpiecznym rozwiązaniem, pozwalającym na dostęp do pieniędzy przeznaczonych na pokrycie wydatków służbowych, bez potrzeby noszenia gotówki.

Przedsiębiorcy posiadającemu PKO Konto firmowe może być wydane bezpłatnie wiele kart PKO Biznes Partner. Co istotne, jeden użytkownik może otrzymać jedną kartę. Daje mu ona możliwość dokonywania operacji do wyskości salda środków na rachunku. Każda operacja jest potwierdzana dowodem sprzedaży, a jej użytkownik powinien przechowywać dowody operacji do momentu otrzymania wyciągu z rachunku.

Ze służbową kartą płatniczą wygodnie i bezpiecznie

Karta jest przeznaczona do dokonywania operacji płatniczych, wypłaty gotówki, korzystania z wpłatomatów, z usługi Cashback (wypłata gotówki przy okazji robienia zakupów w sklepie), dokonywania płatności w internecie (karta wypukła).

Zbliżeniowe operacje płatnicze dokonywane są przez zbliżenie karty do czytnika. Pozwalają one na szybkie płatności do kwoty 50 zł, bez konieczności weryfikowania ich numerem PIN. Przy próbie dokonania płatności zbliżeniowej na kwotę wyższą, operacja nie jest realizowana, a terminal wyświetla komunikat o konieczności dokonania operacji płatności standardowej poprzez umieszczenie karty w terminalu płatniczym i potwierdzenie transakcji numerem PIN.

Płatności zbliżeniowe są bezpieczne, bo karta aktywuje się tylko na sygnał wysyłany z czytnika, na tę chwilę, w której dokonywana jest konkretna płatność. Karta musi się wtedy znajdować bardzo blisko czytnika – ok. 5 cm. Po przyjęciu płatności czytnik od razu dezaktywuje się. Nie ma więc możliwości, żeby przypadkowo zapłacić za cudzą transakcję.

Korzystanie z karty zbliżeniowej jest dodatkowo zabezpieczone żądaniem – dla wybranych losowo płatności zbliżeniowych – przeprowadzenia ich z wprowadzeniem przez klienta nr PIN. W takiej sytuacji, przy próbie płatności zbliżeniowej, terminal wyświetli komunikat o konieczności przeprowadzenia operacji w standardowy sposób z wprowadzeniem PIN.

Kiedy bank przejmuje odpowiedzialność

Posiadacz rachunku może sam ustalić konkretną kwotę miesięcznego limitu operacji karty. Jeśli nie poda limitu miesięcznego, karta funkcjonuje w oparciu o limity dzienne i wolne środki na rachunku. Maksymalna wysokość dziennego limitu operacji płatniczych dla każdej karty PKO Biznes Partner wynosi 30 000 zł, natomiast maksymalny limit dzienny wypłat gotówki dla każdej to 20 000 zł.

Tak się dzieje, gdy kartą posługuje się osoba uprawniona. Kiedy zgubi ona kartę lub karta zostanie skradziona, należy to jak najszybciej zgłosić: telefonicznie pod numerem 801 124 365 (infolinia czynna 24 godziny na dobę przez 365 dni w roku) lub (48) 81 535 60 50, dostępnym w kraju i za granicą, lub w dowolnym oddziale PKO Banku Polskiego.

Od momentu zgłoszenia utraty karty Bank przejmuje pełną odpowiedzialność za operacje dokonane przy jej użyciu. Natomiast do tego momentu klient odpowiada za takie operacje do kwoty stanowiącej równowartość 150 euro w złotych.

Bogdan Kowalski

Czytaj także:

5 pytań o split payment

Leasing na dobry początek

Kredyt obrotowy dla firm bez tajemnic – zwiększ wydajność przedsiębiorstwa

  • Bankofirma

   02019.07.04

   Okna, drzwi i bramy z Białegostoku. W Pafo-Bud stawiają na jakość

   Konkretny w rozmowie, skuteczny w biznesie. Taki jest Dariusz Matyszewski, udziałowiec firmy Pafo-Bud z Białegostoku, która od ponad 20 lat produkuje okna, drzwi i bramy. W swoich działaniach spółka stawia na jakość towaru i usługi przy zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań technologicznych.

   więcej
  • Bankofirma

   02019.07.04

   Przejdź płynnie do faktoringu

   Po faktoring sięga coraz większa grupa przedsiębiorców. Nie wszyscy jednak jeszcze wiedzą, jakie mogą mieć korzyści z umowy faktoringu. Nie chodzi tylko o płynność finansową firmy – faktoring to również możliwość zabezpieczenia się przed nieuczciwymi partnerami i ich weryfikacja jeszcze przed rozpoczęciem współpracy.

   więcej
  • Bankofirma

   02019.07.01

   Maciejowy Sad – kiedy rodzinna pasja, staje się biznesem

   Maciejowy Sad to idealny przykład, jak rodzinną pasję przekuwać w rodzinny biznes. Przed laty Jerzy Karczewski na lutyńskiej ziemi w okolicach Wrocławia założył sad. Później opiekę nad gospodarstwem przekazał synowi Maciejowi. W 2010 r. postanowili zwiększyć dostępność tłoczonych soków, żeby szersze grono konsumentów mogło skosztować ich produktów.

   więcej
  • Bankofirma

   02019.06.28

   Pizza była mało znana. „Pruszynka” to zmieniła

   Kiedy Piotr Pruszyński w 1998 r. otworzył swoją pierwszą pizzerię „Pruszynka” w Białymstoku, wielu ludzi w regionie nie wiedziało, czym jest pizza i co po złożeniu zamówienia otrzymają na talerzu. Dziś przedsiębiorca posiada pięć lokali, które z powodzeniem zaspokajają apetyty mieszkańców miasta.

   więcej
  • Bankofirma

   02019.06.13

   Pensjonat i hotelik w mazurskim stylu. Goście przyjeżdżają nawet trzy razy w roku

   Goście z Europy Zachodniej zamiast dużych hoteli wolą mniejsze i kameralne obiekty, gdzie mają bezpośredni kontakt z właścicielami. Znajdują to u nas w Pensjonaciku Cyklada i Mazurskiej Chacie – przekonuje Jacek Jaworski, który wraz z żoną Izabelą prowadzi obiekty wypoczynkowe na uboczu Mikołajek w okolicach Jeziora Mikołajskiego. Małżeństwo przygotowuje właśnie Pawilon SPA z sauną i jacuzzi, bo ciągle chce rozwijać ofertę dla turystów.

   więcej
  • Bankofirma

   02019.06.11

   Let’s Fintech with PKO Bank Polski – rozumiemy potrzeby innowacyjnych firm

   PKO Bank Polski rozwija projekt Let’s Fintech, dzięki któremu współpracuje ze startupami i angażuje się w wyszukiwanie najbardziej perspektywicznych rozwiązań technologicznych dostępnych na rynku. O pracy zespołu, wdrożeniach i poszukiwaniu kolejnych projektów mówi Grzegorz Pawlicki, dyrektor Biura Innowacji w PKO Banku Polskim

   więcej
  Pokaż więcej