2018.08.17

Karta płatnicza dla pracownika – bezpieczeństwo i wygoda

Korzystanie z kart płatniczych i kredytowych dla pracowników to i bezpieczny i wygodny sposób na regulowanie płatności za wydatki służbowe. Nic dziwnego, że stają się one powszechne wśród przedsiębiorców i pracowników firm.

Zamiast np. wozić w delegację gotówkę, pracownicy coraz częściej używają kart płatniczych otrzymywanych od pracodawców. PKO Bank polski oferuje firmom rożne rozwiązania, pozwalające na dostęp do pieniędzy umożliwiających m.in. pokrycie wydatków służbowych. Mogą to być karty płatnicze obciążeniowe (PKO MasterCard Business, PKO Diners Club Standard, PKO Diners Club Executive), na których Bank udziela klientowi limitu wydatków na zasadzie pay later (zapłać później). Mogą być też karty debetowe (PKO Biznes Partner i PKO Visa Business Waluta w EUR i USD), wydawane do rachunku bankowego. Może to być również firmowa karta kredytowa PKO Euro Biznes.

Służbowa karta płatnicza z debetem

Jedną z najpopularniejszych służbowych kart debetowych jest karta PKO Biznes Partner. Pozwala ona wykonywać transakcje bezgotówkowe i gotówkowe. Wartość transakcji dokonywanych kartą nie może tu przekroczyć stanu środków dostępnych na koncie właściciela. Korzystanie ze służbowej katy płatniczej przezpracownika jest bezpiecznym rozwiązaniem, pozwalającym na dostęp do pieniędzy przeznaczonych na pokrycie wydatków służbowych, bez potrzeby noszenia gotówki.

Przedsiębiorcy posiadającemu PKO Konto firmowe może być wydane bezpłatnie wiele kart PKO Biznes Partner. Co istotne, jeden użytkownik może otrzymać jedną kartę. Daje mu ona możliwość dokonywania operacji do wyskości salda środków na rachunku. Każda operacja jest potwierdzana dowodem sprzedaży, a jej użytkownik powinien przechowywać dowody operacji do momentu otrzymania wyciągu z rachunku.

Ze służbową kartą płatniczą wygodnie i bezpiecznie

Karta jest przeznaczona do dokonywania operacji płatniczych, wypłaty gotówki, korzystania z wpłatomatów, z usługi Cashback (wypłata gotówki przy okazji robienia zakupów w sklepie), dokonywania płatności w internecie (karta wypukła).

Zbliżeniowe operacje płatnicze dokonywane są przez zbliżenie karty do czytnika. Pozwalają one na szybkie płatności do kwoty 50 zł, bez konieczności weryfikowania ich numerem PIN. Przy próbie dokonania płatności zbliżeniowej na kwotę wyższą, operacja nie jest realizowana, a terminal wyświetla komunikat o konieczności dokonania operacji płatności standardowej poprzez umieszczenie karty w terminalu płatniczym i potwierdzenie transakcji numerem PIN.

Płatności zbliżeniowe są bezpieczne, bo karta aktywuje się tylko na sygnał wysyłany z czytnika, na tę chwilę, w której dokonywana jest konkretna płatność. Karta musi się wtedy znajdować bardzo blisko czytnika – ok. 5 cm. Po przyjęciu płatności czytnik od razu dezaktywuje się. Nie ma więc możliwości, żeby przypadkowo zapłacić za cudzą transakcję.

Korzystanie z karty zbliżeniowej jest dodatkowo zabezpieczone żądaniem – dla wybranych losowo płatności zbliżeniowych – przeprowadzenia ich z wprowadzeniem przez klienta nr PIN. W takiej sytuacji, przy próbie płatności zbliżeniowej, terminal wyświetli komunikat o konieczności przeprowadzenia operacji w standardowy sposób z wprowadzeniem PIN.

Kiedy bank przejmuje odpowiedzialność

Posiadacz rachunku może sam ustalić konkretną kwotę miesięcznego limitu operacji karty. Jeśli nie poda limitu miesięcznego, karta funkcjonuje w oparciu o limity dzienne i wolne środki na rachunku. Maksymalna wysokość dziennego limitu operacji płatniczych dla każdej karty PKO Biznes Partner wynosi 30 000 zł, natomiast maksymalny limit dzienny wypłat gotówki dla każdej to 20 000 zł.

Tak się dzieje, gdy kartą posługuje się osoba uprawniona. Kiedy zgubi ona kartę lub karta zostanie skradziona, należy to jak najszybciej zgłosić: telefonicznie pod numerem 801 124 365 (infolinia czynna 24 godziny na dobę przez 365 dni w roku) lub (48) 81 535 60 50, dostępnym w kraju i za granicą, lub w dowolnym oddziale PKO Banku Polskiego.

Od momentu zgłoszenia utraty karty Bank przejmuje pełną odpowiedzialność za operacje dokonane przy jej użyciu. Natomiast do tego momentu klient odpowiada za takie operacje do kwoty stanowiącej równowartość 150 euro w złotych.

Bogdan Kowalski

Czytaj także:

5 pytań o split payment

Leasing na dobry początek

Kredyt obrotowy dla firm bez tajemnic – zwiększ wydajność przedsiębiorstwa

  • Bankofirma

   02018.12.20

   Faktoring – pieniądze zawsze na czas

   Wykonujesz swoją pracę i chcesz dostać za nią należne wynagrodzenie – bez kłopotów i bez zwłoki. Z kontrahentami jednak bywa różnie. Zdarzają się nierzetelni właściciele firm, którzy albo zwlekają z uregulowaniem należności, albo popadają w kłopoty finansowe uniemożliwiające opłacenie faktury. Przed takimi sytuacjami uchroni nas usługa faktoringu w PKO Faktoring, spółki należącej do Grupy PKO Banku Polskiego – proste i szybkie finansowanie obrotowe twojej firmy.

   więcej
  • Bankofirma

   02018.12.18

   E-sklep szyty na miarę

   Kompleksowe rozwiązania to wygoda, której tak bardzo potrzebujemy w naszym biznesie. Zarządzanie firmą ma być przecież łatwe i szybkie. PKO Konto Firmowe daje zdecydowanie więcej – możliwość zaprojektowania oraz uruchomienia własnego sklepu internetowego, czyli przeniesienia swojej działalności do globalnej sieci.

   więcej
  • Bankofirma

   02018.12.06

   Rzucili wszystko i wyjechali w Bieszczady. Stworzyli Bjorkowo – niepowtarzalne miejsce rodzinnego wypoczynku

   Mirosław Szulc i Joanna Zwolińska-Szulc porzucili korporacyjną karierę w konsultingu. Dwa lata temu postanowili, że się usamodzielnią. „Po okresie fascynacji miastami i pracą w wielkim biznesie przyszedł czas na zmiany. Na zbliżenie się do natury. Poszukiwanie wewnętrznego spokoju, czystego powietrza i powrotu do sportu” – wspominają w rozmowie z Bankomanią. Przy wsparciu PKO Banku Polskiego zbudowali Bjorkowo – swoje miejsce na ziemi w sercu Bieszczad, do którego zapraszają dziś gości z całego kraju (i nie tylko).

   więcej
  • Bankofirma

   02018.12.06

   Księgowość w firmie – tradycyjnie czy online?

   Utrzymywanie porządku w dokumentach finansowych i należyte wywiązywanie się obowiązków wobec fiskusa to poważne wyzwania stojące przed każdym przedsiębiorcą. Początkujący właściciele firm zazwyczaj nie mogą sobie pozwolić na zatrudnienie księgowego na etat, więc są szczególnie narażeni na błędy rachunkowe, które mogą słono kosztować. Sposobem na uniknięcie problemów jest skorzystanie ze wsparcia księgowego online lub powierzenie firmowych rozliczeń specjalistom z biura rachunkowego na zasadach outsourcingu.

   więcej
  • Bankofirma

   02018.11.22

   Rusza szał przedświątecznych zakupów – nie odsyłaj swoich klientów z kwitkiem!

   Mikołaje na sklepowych witrynach, dekoracje na ulicach i w galeriach handlowych, do tego świąteczne promocje w sklepach i coraz większe tłumy – ruszył bardzo gorący okres w handlu. Świąteczna atmosfera zaczyna się w Polsce z roku na rok coraz wcześniej i to już nikogo nie dziwi. Coraz bardziej dziwi natomiast informacja, że sklep nie przyjmuje płatności kartą lub telefonem.

   więcej
  • Bankofirma

   02018.11.21

   Zaczyna się już na plantacjach ziemniaków. Poznaj Super Anioła z Łomży

   Produkują skrobię ziemniaczaną, syrop glukozowy czy grysik – grupa PEPEES jest łomżyńskim Super Aniołem. Firma została nagrodzona podczas lokalnego plebiscytu, którego sponsorem jest PKO Bank Polski.

   więcej
  Pokaż więcej