2018.08.17

Karta płatnicza dla pracownika – bezpieczeństwo i wygoda

Korzystanie z kart płatniczych i kredytowych dla pracowników to i bezpieczny i wygodny sposób na regulowanie płatności za wydatki służbowe. Nic dziwnego, że stają się one powszechne wśród przedsiębiorców i pracowników firm.

Zamiast np. wozić w delegację gotówkę, pracownicy coraz częściej używają kart płatniczych otrzymywanych od pracodawców. PKO Bank polski oferuje firmom rożne rozwiązania, pozwalające na dostęp do pieniędzy umożliwiających m.in. pokrycie wydatków służbowych. Mogą to być karty płatnicze obciążeniowe (PKO MasterCard Business, PKO Diners Club Standard, PKO Diners Club Executive), na których Bank udziela klientowi limitu wydatków na zasadzie pay later (zapłać później). Mogą być też karty debetowe (PKO Biznes Partner i PKO Visa Business Waluta w EUR i USD), wydawane do rachunku bankowego. Może to być również firmowa karta kredytowa PKO Euro Biznes.

Służbowa karta płatnicza z debetem

Jedną z najpopularniejszych służbowych kart debetowych jest karta PKO Biznes Partner. Pozwala ona wykonywać transakcje bezgotówkowe i gotówkowe. Wartość transakcji dokonywanych kartą nie może tu przekroczyć stanu środków dostępnych na koncie właściciela. Korzystanie ze służbowej katy płatniczej przezpracownika jest bezpiecznym rozwiązaniem, pozwalającym na dostęp do pieniędzy przeznaczonych na pokrycie wydatków służbowych, bez potrzeby noszenia gotówki.

Przedsiębiorcy posiadającemu PKO Konto firmowe może być wydane bezpłatnie wiele kart PKO Biznes Partner. Co istotne, jeden użytkownik może otrzymać jedną kartę. Daje mu ona możliwość dokonywania operacji do wyskości salda środków na rachunku. Każda operacja jest potwierdzana dowodem sprzedaży, a jej użytkownik powinien przechowywać dowody operacji do momentu otrzymania wyciągu z rachunku.

Ze służbową kartą płatniczą wygodnie i bezpiecznie

Karta jest przeznaczona do dokonywania operacji płatniczych, wypłaty gotówki, korzystania z wpłatomatów, z usługi Cashback (wypłata gotówki przy okazji robienia zakupów w sklepie), dokonywania płatności w internecie (karta wypukła).

Zbliżeniowe operacje płatnicze dokonywane są przez zbliżenie karty do czytnika. Pozwalają one na szybkie płatności do kwoty 50 zł, bez konieczności weryfikowania ich numerem PIN. Przy próbie dokonania płatności zbliżeniowej na kwotę wyższą, operacja nie jest realizowana, a terminal wyświetla komunikat o konieczności dokonania operacji płatności standardowej poprzez umieszczenie karty w terminalu płatniczym i potwierdzenie transakcji numerem PIN.

Płatności zbliżeniowe są bezpieczne, bo karta aktywuje się tylko na sygnał wysyłany z czytnika, na tę chwilę, w której dokonywana jest konkretna płatność. Karta musi się wtedy znajdować bardzo blisko czytnika – ok. 5 cm. Po przyjęciu płatności czytnik od razu dezaktywuje się. Nie ma więc możliwości, żeby przypadkowo zapłacić za cudzą transakcję.

Korzystanie z karty zbliżeniowej jest dodatkowo zabezpieczone żądaniem – dla wybranych losowo płatności zbliżeniowych – przeprowadzenia ich z wprowadzeniem przez klienta nr PIN. W takiej sytuacji, przy próbie płatności zbliżeniowej, terminal wyświetli komunikat o konieczności przeprowadzenia operacji w standardowy sposób z wprowadzeniem PIN.

Kiedy bank przejmuje odpowiedzialność

Posiadacz rachunku może sam ustalić konkretną kwotę miesięcznego limitu operacji karty. Jeśli nie poda limitu miesięcznego, karta funkcjonuje w oparciu o limity dzienne i wolne środki na rachunku. Maksymalna wysokość dziennego limitu operacji płatniczych dla każdej karty PKO Biznes Partner wynosi 30 000 zł, natomiast maksymalny limit dzienny wypłat gotówki dla każdej to 20 000 zł.

Tak się dzieje, gdy kartą posługuje się osoba uprawniona. Kiedy zgubi ona kartę lub karta zostanie skradziona, należy to jak najszybciej zgłosić: telefonicznie pod numerem 801 124 365 (infolinia czynna 24 godziny na dobę przez 365 dni w roku) lub (48) 81 535 60 50, dostępnym w kraju i za granicą, lub w dowolnym oddziale PKO Banku Polskiego.

Od momentu zgłoszenia utraty karty Bank przejmuje pełną odpowiedzialność za operacje dokonane przy jej użyciu. Natomiast do tego momentu klient odpowiada za takie operacje do kwoty stanowiącej równowartość 150 euro w złotych.

Bogdan Kowalski

Czytaj także:

5 pytań o split payment

Leasing na dobry początek

Kredyt obrotowy dla firm bez tajemnic – zwiększ wydajność przedsiębiorstwa

  • Bankofirma

   02019.05.15

   Laboratorium Kosmetyczne Joanna – firma, która dba o miliony Polek

   Laboratorium Kosmetyczne Joanna funkcjonuje na rynku od ponad 35 lat. Swoją działalność rozpoczynało od produkcji kosmetyków do pielęgnacji włosów, jednak w 2007 r. weszło również w segment produktów do pielęgnacji ciała. Jego właściciele – Ryszard Korczak i Bogusław Górka – pierwsze kroki stawiali w małym garażu pod Warszawą. Maluchem z przyczepą docierali z towarem do ponad 1000 zakładów fryzjerskich w Polsce. Dziś prowadzą firmę, która ma wiodącą pozycję na polskim rynku jako producent kosmetyków do koloryzacji, pielęgnacji i stylizacji włosów.

   więcej
  • Bankofirma

   02019.05.06

   Firmowe dane dobrze podane. Aktualizacja danych w banku i w CEIDG

   Aktualne dane na koncie to korzyści, o których czasem zapominamy. Klienci indywidualni mogą skorzystać z promocji i rabatów, ich korespondencja przychodzi na czas, mają wygodny kontakt z Bankiem oraz dostęp do wielu praktycznych funkcji. Dla przedsiębiorców zarejestrowanych w CEIDG zmiana danych jest już obowiązkiem.

   więcej
  • Bankofirma

   02019.04.30

   Firma „Bliźniak” ze Słupska. Zaczynali w garażach, dziś działają również zagranicą

   Firma „Bliźniak” ze Słupska powstała z inicjatywy braci bliźniaków – Ryszarda Polonisa i Marka Polonisa. Zajmuje się produkcją rolet, żaluzji oraz innych zabezpieczeń dla okien i bram. Panowie zaczynali działalność w garażach, a dziś – po 13 latach – dysponują jednymi z najlepszych maszyn na świecie, halami produkcyjnymi i biurami w Gdyni. Wykwalifikowana załoga i nowoczesny sprzęt pozwalają im szybko i fachowo realizować zlecenia na terenie Polski oraz za zachodnią i północną granicą.

   więcej
  • Bankofirma

   02019.04.23

   AUTO-Jakubowscy – rodzinna firma pełną parą

   Z rodziną wychodzi się dobrze nie tylko na zdjęciu. Równie wspaniale może wyjść w biznesie, czego znakomitym przykładem jest firma AUTO-Jakubowscy z miejscowości Świlcza pod Rzeszowem. Stanisław Jakubowski wraz z żoną i trzema synami z powodzeniem zajmują się sprzedażą samochodów, części zamiennych i akcesoriów, jak również pełnym serwisem gwarancyjnym i pogwarancyjnym aut.

   więcej
  • Bankofirma

   02019.04.18

   Chwilowe kłopoty finansowe w firmie

   Problemy finansowe małym i średnim firmom mogą przytrafić się zawsze, chociaż dane statystyczne pokazują, że z roku na rok takich sytuacji jest mniej. Te, które się pojawiają, są najczęściej efektem kłopotów z egzekwowaniem pieniędzy od partnerów biznesowych. Na szczęście na rynku pojawia się coraz więcej produktów bankowych, źródeł awaryjnego finansowania działalności gospodarczej, z których przedsiębiorcy mogą skorzystać w chwilach finansowej czkawki.

   więcej
  • Bankofirma

   02019.04.03

   Konto firmowe a sprawy prywatne – co musisz wiedzieć?

   Prowadząc firmę jako przedsiębiorca masz zazwyczaj nieograniczony dostęp do konta firmowego. Warto wtedy uważać, bo regulowanie prywatnych wydatków z tego rachunku nie zawsze jest możliwe i stanowi źródło potencjalnych problemów. Sprawdź, co powinieneś wiedzieć, gdy chcesz załatwiać sprawy prywatne, używając do tego konta firmowego.

   więcej
  Pokaż więcej