2018.06.15

BAHK – podczas tegorocznej akcji zebraliśmy już blisko 300 litrów krwi!

W poniedziałek 18 czerwca odbędzie się ostatnia zbiórka w czerwcowej Bankowej Akcji Honorowego Krwiodawstwa. Tym razem spotykamy się w Warszawie na ul. Chłodnej, przed Oddziałem PKO Banku Polskiego. Dziś czekamy na was we Wrocławiu i po raz pierwszy w Rzeszowie. Podczas tegorocznej akcji dołączyło do nas już ponad 650 osób.

 

Fundacja PKO Banku Polskiego – organizator BAHK – zaprasza krwiodawców 18 czerwca do Warszawy na ul. Chłodną 52. Ambulans będzie znajdował się pod 99 Oddziałem PKO Banku Polskiego. Krew będzie można oddawać od godziny 9 do 14. Jeszcze dziś do 16.00 czekamy na Was we Wrocławiu wsiedzibie RCKiK przy ul. Czerwonego Krzyża 5/9 oraz do 13.30 w Rzeszowie. 

Na krwiodawców tradycyjnie w każdej lokalizacji przygotowane są upominki oraz dodatkowa atrakcja – możliwość objerzenia krwi i innych tkanek pod mikroskopem. Upominek otrzyma każdy, kto odda krew w ramach BAHK 2018 i przekaże wypełniony i podstemplowany przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa (RCKiK) certyfikat osobom obsługującym daną akcję. W tym roku BAHK odbyła się już w Warszawie, Krakowie, Łodzi, Raciborzu, Poznaniu, Gdańsku, Bydgoszczy i w Białymstoku. W sumie, dzięki ofiarności 653 osób, zebraliśmy 293,85 l krwi. 

Wszystkim dawcom dziękujemy! 

Mateusz Perka z 3 Oddziału PKO Banku Polskiego w Łodzi krew oddaje od wielu lat. – Od początku kierowała mną chęć pomocy innym. Wiem, że krew jest potrzebna, niewiele osób ją oddaje, a ciężkie choroby, katastrofy i wypadki drogowe zdarzają się codziennie. Zachęcam każdego, kto może w ten sposób pomagać do regularnego oddawania krwi – podkreśla.  

Patryk Sidorek, mieszkaniec Suwałk, jest dawcą od 10 lat. Innych stara się przekonać uświadamiając im, że dzisiaj oni pomogą, ale jutro sami mogą potrzebować takiego wsparcia. Adam Bieniasz z Kumiały, w województwie podlaskim dodaje, że każde uczynione dobro procentuje. 

Maciej Mikołajczyk z Bydgoszczy wiele lat temu oddał krew za namową znajomego. Okazało się, że nie ma się czego obawiać i od tamtego czasu regularnie pomaga innym. Bartosz Sobczak (także z Bydgoszczy), krwiodawca już od 1996 r., zachęca innych do oglądania filmów na temat krwiodawstwa w internecie – to przekonuje wiele osób.

Barbara Wydriński z RCKiK w Raciborzu podkreśla, że akcje takie jak BAHK są potrzebne z kilku przyczyn. Po pierwsze zwiększają świadomość jak ważne jest oddawanie krwi w celu zapewnienia bezpieczeństwa oraz dostępności krwi i produktów krwiopochodnych chorym, a dodatkowo zachęcają ludzi do dbania o siebie nawzajem i tworzenia więzi społecznych. Przypomina, że krwiodawcą może zostać zdrowa osoba przedziale wiekowym 18-65 lat o minimalnej wadze 50 kg. Do oddania krwi lub jej składników należy zgłosić się z dokumentem ze zdjęciem pozwalającym stwierdzić tożsamość dawcy, zawierającym numer PESEL. Aby udało się ten szczytny cel zrealizować, warto przestrzegać kilku zasad już w ciągu doby poprzedzającej oddanie krwi:

 • wypić ok. 2 l płynów (woda mineralna, soki),
 • spożyć lekki posiłek (pieczywo, chuda wędlina, ser biały, dżem),
 • ograniczyć palenie papierosów,
 • nie spożywać alkoholu.

W dotychczasowych edycjach Bankowej Akcji Honorowego Krwiodawstwa (od 2009 r.) wzięło udział ponad 13,85 tys. osób. Łącznie przekazaliśmy potrzebującym ponad 6,6 tys. l tego bezcennego płynu.

Więcej na temat tego, kto może zostać dawcą i jak przygotować oddawania krwi, można znaleźć na Bankomanii oraz na profilu BAHK na Facebooku (ma ponad 95 tys. fanów). Zachęcamy także do śledzenia aktualności na fejsbukowym profilu, gdzie będzie można sprawdzić swoją wiedzę nt. krwiodawstwa uczestnicząc w konkursach z nagrodami.

Informacje dotyczące BAHK znajdują się także na stronie Fundacji PKO Banku Polskiego.

Partnerem BAHK jest Narodowe Centrum Krwi, a lokalnie – Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. 

Lidia Sosnowska
Ekspert PKO Banku Polskiego

Czytaj także:

13 czerwca BAHK zawita do Łodzi i Raciborza. Zapraszamy!

BAHK w Warszawie – zebraliśmy blisko 26 l krwi. Dziękujemy!

Bankowa Akcja Honorowego Krwiodawstwa 2018 – ruszamy już 6 czerwca!

Pliki do pobrania

  • Bankopasje

   02018.07.18

   22 lipca Bankowa Akcja Honorowego Krwiodawstwa zaprasza do Moniek!

   W najbliższą niedzielę Bankowa Akcja Honorowego Krwiodawstwa odwiedzi Mońki. Wszystkich, którzy chcieliby pomagać w ratowaniu zdrowia i życia, zapraszamy do Monieckiego Ośrodka Kultury przy ulicy Białostockiej. Podczas ubiegłorocznej zbiórki w tym mieście pozyskaliśmy blisko 50 l krwi!

   więcej
  • Bankopasje

   02018.07.18

   Poznaj młodych artystów dzięki PKO Bankowi Polskiemu

   PKO Bank Polski wspiera i promuje polską sztukę współczesną, w szczególności twórczość młodych artystów. Wspólnie ze swoją fundacją Bank wspiera organizację plenerów dla studentów pracowni szkół artystycznych oraz organizuje wystawy w ramach inicjatywy „Bank przyjazny młodym artystom”. Promuje również talenty artystyczne pracowników. Zaangażowanie Banku zostało uznane za jedną z „Dobrych praktyk” w raporcie Forum Odpowiedzialnego Biznesu.

   więcej
  • Bankopasje

   02018.07.16

   PKO Bank Polski współtworzy e-państwo!

   Profil Zaufany, a dzięki niemu meldunek, wniosek o dowód osobisty, zaświadczenie o niezaleganiu z podatkami, a nawet rejestracja firmy i otwarcie rachunku dla działalności gospodarczej. To wszystko załatwisz bez wychodzenia z domu za pośrednictwem bankowości internetowej PKO Banku Polskiego. Zaangażowanie PKO Banku Polskiego w rozwój e-państwa zostało uznane za dobrą praktyką w raporcie Forum Odpowiedzialnego Biznesu.

   więcej
  • Bankopasje

   02018.07.13

   Bankowa Akcja Honorowego Krwiodawstwa uznana za Dobrą Praktykę

   Krew to niejednokrotnie jedyny lek, który może ocalić życie drugiego człowieka. Celem BAHK, w które angażuje się – z inicjatywy pracowników – PKO Bank Polski, jest nie tylko zbieranie krwi, ale także podniesienie świadomości na temat krwiodawstwa i krwiolecznictwa oraz pozyskiwanie nowych dawców. Dzięki inicjatywie dotychczas zebrano ponad 6,6 tys. litrów krwi.

   więcej
  • Bankopasje

   02018.07.12

   Magdalena Dorau - wystawa „Kraina Krawców Szczęścia”

   W Centrali PKO Banku Polskiego trwa wystawa „Kraina Krawców Szczęścia”. Autorką obrazów jest Magdalena Dorau, łódzka artystka, która na co dzień pomaga ludziom jako psychoterapeutka. Wystawa połączona jest z aukcją charytatywną oraz zbiórką pieniędzy na leczenie i rehabilitację.

   więcej
  • Bankopasje

   02018.07.11

   Pomaganie to gra zespołowa

   W PKO Banku Polskim jest wielu aktywnych wolontariuszy. Włączają się, a często sami inicjują akcje charytatywne. Każdy pracownik może zgłosić lokalny lub indywidualny projekt społeczny. W realizacji pomocy potrzebującym pracowników wspiera bankowa Fundacja. Wolontariat pracowników Banku został uznany za dobrą praktykę, w raporcie ogólnopolskim raporcie przygotowanym przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu.

   więcej
  Pokaż więcej