2018.06.15

BAHK – podczas tegorocznej akcji zebraliśmy już blisko 300 litrów krwi!

W poniedziałek 18 czerwca odbędzie się ostatnia zbiórka w czerwcowej Bankowej Akcji Honorowego Krwiodawstwa. Tym razem spotykamy się w Warszawie na ul. Chłodnej, przed Oddziałem PKO Banku Polskiego. Dziś czekamy na was we Wrocławiu i po raz pierwszy w Rzeszowie. Podczas tegorocznej akcji dołączyło do nas już ponad 650 osób.

 

Fundacja PKO Banku Polskiego – organizator BAHK – zaprasza krwiodawców 18 czerwca do Warszawy na ul. Chłodną 52. Ambulans będzie znajdował się pod 99 Oddziałem PKO Banku Polskiego. Krew będzie można oddawać od godziny 9 do 14. Jeszcze dziś do 16.00 czekamy na Was we Wrocławiu wsiedzibie RCKiK przy ul. Czerwonego Krzyża 5/9 oraz do 13.30 w Rzeszowie. 

Na krwiodawców tradycyjnie w każdej lokalizacji przygotowane są upominki oraz dodatkowa atrakcja – możliwość objerzenia krwi i innych tkanek pod mikroskopem. Upominek otrzyma każdy, kto odda krew w ramach BAHK 2018 i przekaże wypełniony i podstemplowany przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa (RCKiK) certyfikat osobom obsługującym daną akcję. W tym roku BAHK odbyła się już w Warszawie, Krakowie, Łodzi, Raciborzu, Poznaniu, Gdańsku, Bydgoszczy i w Białymstoku. W sumie, dzięki ofiarności 653 osób, zebraliśmy 293,85 l krwi. 

Wszystkim dawcom dziękujemy! 

Mateusz Perka z 3 Oddziału PKO Banku Polskiego w Łodzi krew oddaje od wielu lat. – Od początku kierowała mną chęć pomocy innym. Wiem, że krew jest potrzebna, niewiele osób ją oddaje, a ciężkie choroby, katastrofy i wypadki drogowe zdarzają się codziennie. Zachęcam każdego, kto może w ten sposób pomagać do regularnego oddawania krwi – podkreśla.  

Patryk Sidorek, mieszkaniec Suwałk, jest dawcą od 10 lat. Innych stara się przekonać uświadamiając im, że dzisiaj oni pomogą, ale jutro sami mogą potrzebować takiego wsparcia. Adam Bieniasz z Kumiały, w województwie podlaskim dodaje, że każde uczynione dobro procentuje. 

Maciej Mikołajczyk z Bydgoszczy wiele lat temu oddał krew za namową znajomego. Okazało się, że nie ma się czego obawiać i od tamtego czasu regularnie pomaga innym. Bartosz Sobczak (także z Bydgoszczy), krwiodawca już od 1996 r., zachęca innych do oglądania filmów na temat krwiodawstwa w internecie – to przekonuje wiele osób.

Barbara Wydriński z RCKiK w Raciborzu podkreśla, że akcje takie jak BAHK są potrzebne z kilku przyczyn. Po pierwsze zwiększają świadomość jak ważne jest oddawanie krwi w celu zapewnienia bezpieczeństwa oraz dostępności krwi i produktów krwiopochodnych chorym, a dodatkowo zachęcają ludzi do dbania o siebie nawzajem i tworzenia więzi społecznych. Przypomina, że krwiodawcą może zostać zdrowa osoba przedziale wiekowym 18-65 lat o minimalnej wadze 50 kg. Do oddania krwi lub jej składników należy zgłosić się z dokumentem ze zdjęciem pozwalającym stwierdzić tożsamość dawcy, zawierającym numer PESEL. Aby udało się ten szczytny cel zrealizować, warto przestrzegać kilku zasad już w ciągu doby poprzedzającej oddanie krwi:

 • wypić ok. 2 l płynów (woda mineralna, soki),
 • spożyć lekki posiłek (pieczywo, chuda wędlina, ser biały, dżem),
 • ograniczyć palenie papierosów,
 • nie spożywać alkoholu.

W dotychczasowych edycjach Bankowej Akcji Honorowego Krwiodawstwa (od 2009 r.) wzięło udział ponad 13,85 tys. osób. Łącznie przekazaliśmy potrzebującym ponad 6,6 tys. l tego bezcennego płynu.

Więcej na temat tego, kto może zostać dawcą i jak przygotować oddawania krwi, można znaleźć na Bankomanii oraz na profilu BAHK na Facebooku (ma ponad 95 tys. fanów). Zachęcamy także do śledzenia aktualności na fejsbukowym profilu, gdzie będzie można sprawdzić swoją wiedzę nt. krwiodawstwa uczestnicząc w konkursach z nagrodami.

Informacje dotyczące BAHK znajdują się także na stronie Fundacji PKO Banku Polskiego.

Partnerem BAHK jest Narodowe Centrum Krwi, a lokalnie – Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. 

Lidia Sosnowska
Ekspert PKO Banku Polskiego

Czytaj także:

13 czerwca BAHK zawita do Łodzi i Raciborza. Zapraszamy!

BAHK w Warszawie – zebraliśmy blisko 26 l krwi. Dziękujemy!

Bankowa Akcja Honorowego Krwiodawstwa 2018 – ruszamy już 6 czerwca!

Pliki do pobrania

  • Bankopasje

   02019.03.20

   „Na bank je lubicie!”

   Znane i lubiane w znakomitej jakości! Przez cały rok w łódzkim kinie Kinematograf prezentowane będą polskie filmy w zrekonstruowanych wersjach. Cykl składa się z 10 projekcji. Partnerem projektu jest PKO Bank Polski – mecenas digitalizacji wielu polskich filmów.

   więcej
  • Bankopasje

   02019.03.20

   Po prostu… Filharmonia! Jutro wielki finał projektu!

   Trwa kolejna odsłona organizowanego przez Filharmonię Narodową cyklu „Po prostu… Filharmonia!”. W ramach jego piątej edycji, czyli w sezonie artystycznym 2018/2019 odbyły się cztery projekty koncertowe. Koncert finałowy ostatniego odbędzie się w najbliższy czwartek.

   więcej
  • Bankopasje

   02019.03.15

   Nowa wystawa w Banku – prace artystów z zespołem Downa

   W centrali PKO Banku Polskiego swoje prace zaprezentują podopieczni szkoły specjalnej w Warszawie oraz stowarzyszenia osób z zespołem Downa. Zapraszamy w czwartek, 21 marca.

   więcej
  • Bankopasje

   02019.03.14

   Bankowy wojennik – Michał Sorbet

   Jest youtuberem i doskonale porusza się w mediach społecznościowych. Interesuje się batalistyką zwłaszcza historią II wojny światowej. Uwielbia planszówki, w które gra, ale też prezentuje je innym. Wszystkie te pasje łączy prowadząc kanał z grami wojennymi na YouTube – Wojennik TV . Michał Sorbet jest pracownikiem PKO Banku Polskiego w Centrum Obsługi Operacji PKO Banku Polskiego w Lublinie.

   więcej
  • Bankopasje

   02019.03.14

   #zkopyta do Goteborga. Kolejna edycja Cavaliady za nami

   To był wspaniały finał rywalizacji w stolicy. Wojciech Wojcianiec na Naccord Melloni wygrał Grand Prix Warszawy o nagrodę Prezesa Zarządu PKO Banku Polskiego. Zawodnik, podobnie jak ubiegłoroczny zwycięzca Jarosław Skrzyczyński, ma przed sobą szansę startu w finale Pucharu Świata w Goteborgu na początku kwietnia.

   więcej
  • Bankopasje

   02019.03.08

   Od najmłodszych do najlepszych

   W Warszawie trwa Cavaliada, której sponsorem jest PKO Bank Polski. Za nami pierwsze dwa dni imprezy, a przed nami pasjonujący weekend pełen atrakcji. Będzie wielka rywalizacja utytułowanych zawodników, walka o punkty Pucharu Świata i najcenniejsze nagrody. Na nadchodzący weekend zaplanowano też konkurencje dla najmłodszych, ale nie mniej ambitnych jeźdźców.

   więcej
  Pokaż więcej