2018.06.11

13 czerwca BAHK zawita do Łodzi i Raciborza. Zapraszamy!

W najbliższą środę kolejne zbiórki tegorocznej Bankowej Akcji Honorowego Krwiodawstwa – w Łodzi i w Raciborzu. W tym roku zebraliśmy już w Krakowie i Warszawie ponad 61 l krwi. Dziękujemy wszystkim dawcom!

Fundacja PKO Banku Polskiego – organizator BAHK – zaprasza krwiodawców 13 czerwca do Łodzi, gdzie zaplanowane są dwie akcje: stacjonarna w RCKiK przy ul. Franciszkańskiej 17/25 (godz. 7.30–15.00) oraz mobilna – ambulans będzie czekał przy ul. Piłsudskiego 153, przed Oddziałem 3 PKO Banku Polskiego (9.00–14.00). 

W środę BAHK – po raz pierwszy w swej historii – odwiedzi Racibórz. Zachęcamy do udziału! Spotykamy się w RCKiK przy ul. Henryka Sienkiewicza 3a (7.30–14.00).

Na krwiodawców tradycyjnie będą czekać upominki oraz dodatkowa atrakcja – możliwość objerzenia krwi i innych tkanek pod mikroskopem. Upominek otrzyma każdy, kto odda krew w ramach BAHK 2018 i przekaże wypełniony i podstemplowany przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa (RCKiK) certyfikat osobom obsługującym daną akcję.

Zachęcam wszystkich…

Za nami już dwie pierwsze zbiórki. W Warszawie dołączyło do nas dołączyło 57 osób. Dzięki nim zebraliśmy 25, 65 l tego cennego leku. Natomiast w Krakowie 78 krwiodawców oddało 35,10 litra krwi.

Bożena Kopeć z Krakowa krwią dzieli się już od 10 lat. Mimo że robi to nieregularnie, w sumie oddała 12 l. Zapewnia, że w jej rodzinie oddawanie krwi to norma. Na przykład syn zdobył trzy medale za honorowe krwiodawstwo. Zaczął podczas służby wojskowej, kiedy oddawanie krwi było sposobem na zdobycie przepustki, ale po wyjściu z wojska kontynuuje pomaganie innym tą drogą. Natomiast córka, która jako dziecko bardzo chciała dołączyć do tego grona, kiedy skończyła 18 lat, zaczęła się obawiać zabiegu.  – Ostatecznie udało mi się ją przekonać. Staram się zresztą wszystkich namawiać do dzielenia się krwią. Argumentuję, że przecież może być potrzebna każdemu z nas – mówi pani Bożena.

Bankowa Akcja Honorowego Krwiodawstwa została zainicjowana w 2009 r. przez pracowników PKO Banku Polskiego. Kolejni, zachęceni przykładem kolegów z pracy, dołączają do akcji. Na przykład Katarzyna Grotowska już wcześniej rozważała oddanie krwi, a do decyzji dojrzała w ubiegłym roku, właśnie podczas BAHK. Michał Matusiewicz i Tomasz Kasiński – także pracownicy PKO Banku Polskiego – to dawcy z wieloletnim stażem. Pierwszy zaczął jeszcze w średniej szkole i zachęca do tego wszystkich przyjaciół i znajomych. – Do każdego trafiają inne argumenty – mówi. – Dla jednych świadomość pomagania jest najważniejsza, innych przekonują materialne korzyści – możliwość odliczenia od podatku, czy, np. w Warszawie, poruszanie się za darmo miejską komunikacją. Tomasz Kasiński żartuje, że dzieli się nie tylko krwią, ale także otrzymywaną z tego tytułu czekoladą. Zachęca w ten sposób do udziału w akcji koleżanki i kolegów z pracy.

Lek. med. Anna Ćwiekowska ze stołecznego RCKiK od kilku lat uczestniczy w bankowej akcji. Jej zdaniem bardzo dobrze sprawdzają się właśnie akcje inicjowane w firmach, bo pracownicy wzajemnie mobilizują się do udziału, a fakt, że mają blisko, jest dodatkowym argumentem przemawiającym za skorzystaniem z okazji i podzieleniem się krwią. – Takie akcje promują także wśród mieszkańców miast, w których są zorganizowane, ideę krwiodawstwa, które jest łatwym i bezpiecznym sposobem pomagania – przekonuje.

Jednorazowo 450 ml

W czerwcu Bankowa Akcja Honorowego Krwiodawstwa odbędzie się jeszcze (poza Łodzią i Raciborzem) w Białymstoku, Bydgoszczy, Gdańsk, Poznaniu, Wrocławiu, a także po raz pierwszy – w Rzeszowie (harmonogram poniżej).

Wszystkim, którzy chcą się przyłączyć do akcji, przypominamy, że dawcą może być każdy, kto ukończył 18. rok życia, ma nie więcej niż 65 lat i waży przynajmniej 50 kg. Jednorazowo można oddać 450 ml krwi. Odstęp pomiędzy kolejnymi zabiegami powinien trwać w przypadku mężczyzn minimum 8 tygodni, a 12 w przypadku kobiet. Czasowo może tę zdolność ograniczać np. wykonanie tatuażu lub pobyt na urlopie za granicą. Szczegółowe informacje znajdują się w ankiecie, którą należy wypełnić przed zabiegiem. W ocenie, czy dana osoba może zostać dawcą, poza informacjami z ankiety, pomagają także wyniki badania krwi. Wskazują one jednocześnie, czy w tym momencie zostanie dawcą jest dla niej bezpieczne.

W ubiegłym roku nasze akcje (w sumie odbyły się 24) rozpoczęły się w czerwcu i trwały do końca października. Dołączyło do nas blisko 2 tys. osób. Bankowa Akcja Honorowego Krwiodawstwa odwiedziła wtedy Białystok, Bydgoszcz, Trójmiasto (Gdańsk i Gdynia), Kielce,Kraków, Lublin, Łódź, Mońki, Poznań, Szczecin, Warszawę, Wrocław, Wysokie Mazowieckie. Łącznie dzięki ofiarności dawców zebraliśmy blisko 830 l krwi.

W dotychczasowych edycjach Bankowej Akcji Honorowego Krwiodawstwa (od 2009 r.) wzięło udział ponad 13,3 tys. osób. Łącznie przekazaliśmy potrzebującym prawie 6,4 tys. l tego bezcennego leku.

Więcej na temat tego, kto może zostać dawcą i jak przygotować oddawania krwi, można znaleźć na Bankomanii oraz na profilu BAHK na Facebooku (ma ponad 95 tys. fanów). Zachęcamy także do śledzenia aktualności na fejsbukowym profilu, gdzie będzie można sprawdzić swoją wiedzę nt. krwiodawstwa uczestnicząc w konkursach z nagrodami. Informacje dotyczące BAHK znajdują się także na stronie Fundacji PKO Banku Polskiego.

Partnerem BAHK jest Narodowe Centrum Krwi, a lokalnie – Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

 

Lidia Sosnowska

ekspert PKO Banku Polskiego

 

W czerwcu BAHK odwiedzi: 

  • 13 czerwca (środa)

Łódź

Stacjonarna – siedziba RCKiK, ul. Franciszkańska 17/25, godz. 7.30–15.00

Mobilna – Al. Piłsudskiego 153, godz. 9.00–14.00

 

Racibórz

Stacjonarna – siedziba RCKiK, ul. Henryka Sienkiewicza 3a, godz. 7.30–14.00

 

  • 14 czerwca (czwartek)

 

Białystok

Stacjonarna – siedziba RCKiK, ul. Skłodowskiej Curie 23, godz. 7.30–14.30

Mobilna – Plac Kościuszki 16, pod oddziałem PKO Banku Polskiego, godz. 9.00–17.30

 

Bydgoszcz

Stacjonarna – siedziba RCKiK, ul. Ks. Makwarta 8, godz. 7.30–17.30

 

Gdańsk

Stacjonarna – siedziba RCKiK, ul. Hoene-Wrońskiego 4, godz. 7.15–14.00

 

Poznań

Stacjonarna – siedziba RCKiK, ul. Marcelińska 44, godz. 7.00–16.00 

  • 15 czerwca (piątek)

 

Wrocław

Stacjonarna – siedziba RCKiK, ul. Czerwonego Krzyża 5/9, godz. 7.00–16.00

 

Rzeszów

Stacjonarna – siedziba RCKiK, ul. Wierzbowa 14, godz. 7.00–13.30 

 

  • 18 czerwca (poniedziałek)

Warszawa

Mobilna – przed oddziałem PKO Banku Polskiego ul. Chłodna 52, godz. 9.00–14.00

 

Czytaj także:

 

BAHK w Warszawie – zebraliśmy blisko 26 l krwi. Dziękujemy!

Nie czekamy – pomagamy Powstańcom Warszawskim

Malarz, który inspirował Sienkiewicza – wystawa „Józef Brandt 1841–1915”

Pliki do pobrania