„Czytamy w Polskim” Posłuchaj wyróżnionej sztuki Marka Kochana
To będzie naprawdę wyjątkowy wieczór. W najbliższy piątek (18 stycznia) Teatr Polski w Warszawie zaprasza na prapremierowe czytanie inscenizowane sztuki „Prezydent Paderewski”.
Utwór jest jednym z wyróżnionych w konkursie na Nową Polską Sztukę Teatralną. Rozstrzygnięcie rywalizacji, którą swoim mecenatem objął PKO Bank Polski, nastąpiło w październiku.
„Prezydent Paderewski” to fragment historii wielkiego artysty wciągniętego w wir politycznych spraw, z którego bardzo trudno wyjść cało. – To zderzenie wielkich słów i drobnych, codziennych zdarzeń, w którym niewykluczone, że rozstrzygnięcie może przynieść tylko muzyka. To również przedziwny seans spirytystyczny, w trakcie którego duchy przeszłości (obok Paderewskiego – Piłsudski, Dmowski, Ossowiecki, Eusapia Palladino) chcą rzucić być może nowe światło na naszą współczesność – pisze o utworze reżyser inscenizowanego czytania, Tomasz Cyz.
Na scenie zobaczymy m.in. Katarzynę Herman, Przemysława Wyszyńskiego, Tomasza Błasiaka, Martę Kurzak, Piotra Bajtlika oraz przede wszystkim w roli Ignacego Paderewskiego – Grzegorza Mielczarka.
Autorem dramatu „Prezydent Paderewski” jest Marek Kochan – pisarz, prozaik, dramaturg, doktor nauk humanistycznych, autor kilkunastu sztuk prezentowanych zarówno w Polsce, jak i za granicą. Laureat licznych nagród.
Do plebiscytu na Nową Polską Sztukę Teatralną zgłoszone zostały aż 123 teksty dramatyczne. Nagroda główna przypadła Krzysztofowi Prusowi za sztukę „Sprawa N”, a jury przyznało również trzy równorzędne wyróżnienia oraz wyróżnienie honorowe i specjalne. Utwór nagrodzony Grand Prix jest przygotowany do premiery w Teatrze Polskim, a teksty wyróżnione będą prezentowane w ramach cyklu „Czytamy w Polskim”.
Piotr Dunaj
Czytaj także:
Wystawa Wyspiańskiego rekordowo popularna!
Najpiękniejsza jest muzyka polska. Filharmonia Poznańska zaprasza na cykl koncertów
Przywitaj Nowy Rok w filharmonii!
Pliki do pobrania
Bankopasje
02019.07.16Kolejne niezwykłe filmowe spotkanie już w czwartek w Kinematografie
więcej„Stan cywilny? Tak.” To tylko jeden z wielu cytatów z „Rejsu”, które na stałe zagościły w języku polskim. Bo czy jest ktoś, kto owego dialogu nie kojarzy ze słynną filmową podróżą po Wiśle? W najbliższy czwartek 18 lipca w łódzkim kinie Kinematograf nie lada gratka dla fanów polskiego kina – na widzów czekać będzie kultowy obraz w reżyserii Marka Piwowskiego.
Bankopasje
02019.07.15Wielka bitwa konserwatorów o wielkie dzieło
więcejW 600. rocznicę wiktorii grunwaldzkiej z 15 lipca 1410 r. poddano kompleksowej renowacji obraz Jana Matejki „Bitwa pod Grunwaldem”. Dzięki przedsięwzięciu, które finansowo wsparł PKO Bank Polski, możemy dzisiaj podziwiać artystyczny rozmach twórcy. Powinniśmy przy tym docenić żmudną pracę konserwatorów dążących do przywrócenia dziełu świetności na co najmniej pół wieku.
Bankopasje
02019.07.12PKO Bank Polski oficjalnym partnerem quizu Ekstraklasy!
więcejPKO Bank Polski razem z Ekstraklasą S.A. prezentują nową i innowacyjną formułę rywalizacji wśród piłkarskich kibiców!
Bankopasje
02019.07.11„Świat przedwojennej fonografii” – o muzyce, sztuce i radiu opowiada Jan Emil Młynarski
więcejJazz trafił do Polski latach międzywojennych. Rolę sal koncertowych spełniały wówczas przede wszystkim dancingowe restauracje i nocne kluby, w których występowali pianiści i orkiestry jazzowe, piosenkarze oraz tancerze. Atmosferę kawiarnianych koncertów jazzowych Krakowa, Lwowa, a zwłaszcza Warszawy przywołuje podczas swoich występów Jazz Band Młynarski-Masecki.
Bankopasje
02019.07.09Sztafeta pomocy w Kluczborku
więcejPracownicy PKO Banku Polskiego i mieszkańcy Kluczborka wybiegali uśmiech dla Weroniki. Dzięki uczestnikom biegowej akcji charytatywnej, Fundacja PKO Banku Polskiego przekazała 10 tys. zł na rehabilitację dziewczynki. W ubiegłym roku podobną akcję zorganizowano dla Patryka, który teraz pomógł Weronice.
Bankopasje
02019.07.08#KandydatNaGwiazde – odcinek 5.
więcejZapraszamy na najnowszy odcinek naszego cyklu wideo #KandydatNaGwiazde.