2019.01.15

„Czytamy w Polskim” Posłuchaj wyróżnionej sztuki Marka Kochana

To będzie naprawdę wyjątkowy wieczór. W najbliższy piątek (18 stycznia) Teatr Polski w Warszawie zaprasza na prapremierowe czytanie inscenizowane sztuki „Prezydent Paderewski”.

Utwór jest jednym z wyróżnionych w konkursie na Nową Polską Sztukę Teatralną. Rozstrzygnięcie rywalizacji, którą swoim mecenatem objął PKO Bank Polski, nastąpiło w październiku.

„Prezydent Paderewski” to fragment historii wielkiego artysty wciągniętego w wir politycznych spraw, z którego bardzo trudno wyjść cało. – To zderzenie wielkich słów i drobnych, codziennych zdarzeń, w którym niewykluczone, że rozstrzygnięcie może przynieść tylko muzyka. To również przedziwny seans spirytystyczny, w trakcie którego duchy przeszłości (obok Paderewskiego – Piłsudski, Dmowski, Ossowiecki, Eusapia Palladino) chcą rzucić być może nowe światło na naszą współczesność – pisze o utworze reżyser inscenizowanego czytania, Tomasz Cyz.

Na scenie zobaczymy m.in. Katarzynę Herman, Przemysława Wyszyńskiego, Tomasza Błasiaka, Martę Kurzak, Piotra Bajtlika oraz przede wszystkim w roli Ignacego Paderewskiego – Grzegorza Mielczarka.

Autorem dramatu „Prezydent Paderewski” jest Marek Kochan – pisarz, prozaik, dramaturg, doktor nauk humanistycznych, autor kilkunastu sztuk prezentowanych zarówno w Polsce, jak i za granicą. Laureat licznych nagród.

Do plebiscytu na Nową Polską Sztukę Teatralną zgłoszone zostały aż 123 teksty dramatyczne. Nagroda główna przypadła Krzysztofowi Prusowi za sztukę „Sprawa N”, a jury przyznało również trzy równorzędne wyróżnienia oraz wyróżnienie honorowe i specjalne. Utwór nagrodzony Grand Prix jest przygotowany do premiery w Teatrze Polskim, a teksty wyróżnione będą prezentowane w ramach cyklu „Czytamy w Polskim”.

 

Piotr Dunaj

Czytaj także:

Wystawa Wyspiańskiego rekordowo popularna!

Najpiękniejsza jest muzyka polska. Filharmonia Poznańska zaprasza na cykl koncertów

Przywitaj Nowy Rok w filharmonii!

 

 

 

 

 

 

Pliki do pobrania