2019.01.15

„Czytamy w Polskim” Posłuchaj wyróżnionej sztuki Marka Kochana

To będzie naprawdę wyjątkowy wieczór. W najbliższy piątek (18 stycznia) Teatr Polski w Warszawie zaprasza na prapremierowe czytanie inscenizowane sztuki „Prezydent Paderewski”.

Utwór jest jednym z wyróżnionych w konkursie na Nową Polską Sztukę Teatralną. Rozstrzygnięcie rywalizacji, którą swoim mecenatem objął PKO Bank Polski, nastąpiło w październiku.

„Prezydent Paderewski” to fragment historii wielkiego artysty wciągniętego w wir politycznych spraw, z którego bardzo trudno wyjść cało. – To zderzenie wielkich słów i drobnych, codziennych zdarzeń, w którym niewykluczone, że rozstrzygnięcie może przynieść tylko muzyka. To również przedziwny seans spirytystyczny, w trakcie którego duchy przeszłości (obok Paderewskiego – Piłsudski, Dmowski, Ossowiecki, Eusapia Palladino) chcą rzucić być może nowe światło na naszą współczesność – pisze o utworze reżyser inscenizowanego czytania, Tomasz Cyz.

Na scenie zobaczymy m.in. Katarzynę Herman, Przemysława Wyszyńskiego, Tomasza Błasiaka, Martę Kurzak, Piotra Bajtlika oraz przede wszystkim w roli Ignacego Paderewskiego – Grzegorza Mielczarka.

Autorem dramatu „Prezydent Paderewski” jest Marek Kochan – pisarz, prozaik, dramaturg, doktor nauk humanistycznych, autor kilkunastu sztuk prezentowanych zarówno w Polsce, jak i za granicą. Laureat licznych nagród.

Do plebiscytu na Nową Polską Sztukę Teatralną zgłoszone zostały aż 123 teksty dramatyczne. Nagroda główna przypadła Krzysztofowi Prusowi za sztukę „Sprawa N”, a jury przyznało również trzy równorzędne wyróżnienia oraz wyróżnienie honorowe i specjalne. Utwór nagrodzony Grand Prix jest przygotowany do premiery w Teatrze Polskim, a teksty wyróżnione będą prezentowane w ramach cyklu „Czytamy w Polskim”.

 

Piotr Dunaj

Czytaj także:

Wystawa Wyspiańskiego rekordowo popularna!

Najpiękniejsza jest muzyka polska. Filharmonia Poznańska zaprasza na cykl koncertów

Przywitaj Nowy Rok w filharmonii!

 

 

 

 

 

 

Pliki do pobrania

  • Bankopasje

   02019.03.25

   #KandydatNaGwiazde – odc.3

   Zapraszamy na najnowszy odcinek naszego cyklu wideo #KandydatNaGwiazde.

   więcej
  • Bankopasje

   02019.03.20

   „Na bank je lubicie!”

   Znane i lubiane w znakomitej jakości! Przez cały rok w łódzkim kinie Kinematograf prezentowane będą polskie filmy w zrekonstruowanych wersjach. Cykl składa się z 10 projekcji. Partnerem projektu jest PKO Bank Polski – mecenas digitalizacji wielu polskich filmów.

   więcej
  • Bankopasje

   02019.03.20

   Po prostu… Filharmonia! Jutro wielki finał projektu!

   Trwa kolejna odsłona organizowanego przez Filharmonię Narodową cyklu „Po prostu… Filharmonia!”. W ramach jego piątej edycji, czyli w sezonie artystycznym 2018/2019 odbyły się cztery projekty koncertowe. Koncert finałowy ostatniego odbędzie się w najbliższy czwartek.

   więcej
  • Bankopasje

   02019.03.15

   Nowa wystawa w Banku – prace artystów z zespołem Downa

   W centrali PKO Banku Polskiego swoje prace zaprezentują podopieczni szkoły specjalnej w Warszawie oraz stowarzyszenia osób z zespołem Downa. Zapraszamy w czwartek, 21 marca.

   więcej
  • Bankopasje

   02019.03.14

   Bankowy wojennik – Michał Sorbet

   Jest youtuberem i doskonale porusza się w mediach społecznościowych. Interesuje się batalistyką zwłaszcza historią II wojny światowej. Uwielbia planszówki, w które gra, ale też prezentuje je innym. Wszystkie te pasje łączy prowadząc kanał z grami wojennymi na YouTube – Wojennik TV . Michał Sorbet jest pracownikiem PKO Banku Polskiego w Centrum Obsługi Operacji PKO Banku Polskiego w Lublinie.

   więcej
  • Bankopasje

   02019.03.14

   #zkopyta do Goteborga. Kolejna edycja Cavaliady za nami

   To był wspaniały finał rywalizacji w stolicy. Wojciech Wojcianiec na Naccord Melloni wygrał Grand Prix Warszawy o nagrodę Prezesa Zarządu PKO Banku Polskiego. Zawodnik, podobnie jak ubiegłoroczny zwycięzca Jarosław Skrzyczyński, ma przed sobą szansę startu w finale Pucharu Świata w Goteborgu na początku kwietnia.

   więcej
  Pokaż więcej