2018.01.26

Ferie z filmem – oglądamy i kręcimy

Jak wygląda buda Reksia, samochód Bartoliniego Bartłomieja herbu Zielona Pietruszka czy pokój Misia Uszatka? To idealne pytania na ferie w Muzeum Kinematografii w Łodzi. Dzieci mogą tu nie tylko zrobić sobie zdjęcia z bohaterami polskich bajek, ale też samemu nakręcić film animowany. A dorośli mają okazję bliżej poznać sylwetkę Zbigniewa Cybulskiego oraz prace laureatki Oscara za dekoracje – Ewy Braun. 

Ferie w Łódzkiem startują już 27 stycznia i wtedy właśnie w Muzeum Kinematografii rozpoczyna się cykl ciekawych zajęć dla dzieci. W programie m.in. wyprawa w nieznane z Bolkiem i Lolkiem, spacer po pokojach bohaterów polskich bajek czy wizyta u Muminków, a na koniec wielki bal z wesołym magikiem Eduardo. Ferie z muzeum zapowiadają się atrakcyjnie zarówno dla najmłodszych, jak i rodziców. Mecenasem Muzeum Kinematografii w Łodzi i wydarzeń tam organizowanych jest PKO Bank Polski. 

Muminki, dinozaury oraz wyprawa z Bolkiem i Lolkiem

W tym roku bajkowym hitem kinematograficznych ferii będzie z pewnością „Magiczna zima Muminków”. To pełnometrażowa opowieść, którą można zobaczyć w kinie Kinematograf, gdzie oprócz seansów filmowych odbywać się będą warsztaty z animacji poklatkowej. Zajęcia pod hasłem „Tu Stacja Animacja” przeznaczone są dla dzieci wieku 8-13 lat i rozpoczną się 27 stycznia. Dzień później zaplanowano spotkanie z książką „Opowiem ci, mamo, co robią dinozaury”, a potem podróż do krainy dinozaurów i kręcenie filmu animowanego. Po zajęciach chwila oddechu i pokazy filmów. 31 stycznia muzeum proponuje zajęcia edukacyjne z geografii i odkrywanie świata z bohaterami filmu „Wielka podróż Bolka i Lolka”. 

Koziołek Matołek, Zorro i wielki bal

W lutym ciąg dalszy filmowych propozycji. W niedzielę 4 lutego odbędą się spotkanie z książką i warsztaty kreatywne, podczas których dzieci własnoręcznie wykonają swoja „nie-książkę”. Dzień zakończy pokaz filmów, w tym „Dziwne przygody Koziołka Matołka – Wesoła dżungla”. 7 lutego odbędzie się superzabawa w superbohatera, jak np. Zorro oraz zwiedzanie Pałacu pełnego bajek. Tam można m.in. bawić się z trójwymiarowymi postaciami Pingwina Pik-Poka i zaprzyjaźnionego z Uszatkiem Zajączka. Dzięki technologii rozszerzonej rzeczywistości, dzieci widzą na ekranie animowane postaci w 3D, co pozwala oglądać je ze wszystkich stron, a nawet wejść z nimi w interakcję. Dzięki green boxowi zwiedzający mogą także „wniknąć” do animacji „Zaczarowany ołówek” czy usiąść w samochodzie Bartoliniego Bartłomieja herbu Zielona Pietruszka obserwowanego przez Don Pedra – szpiega z Krainy Deszczowców. Ostatniego dnia ferii w województwie łódzkim – 11 lutego – w Pałacu pełnym bajek odbędzie się wielki bal karnawałowy. Do wspólnej zabawy, już dziś, zaprasza kolorowy, wesoły magik Eduardo. 

Coś dla rodziców

W czasie ferii, w Muzeum Kinematografii w Łodzi coś dla siebie znajdą także dorośli – do 18 lutego czynna będzie wystawa „Zbigniew Cybulski. Legenda”. Im więcej lat upływa od śmierci Zbyszka Cybulskiego, tym więcej jest świadków, więcej osób, które z nim spędziły te ostatnie godziny – opowiadał na spotkaniu po wernisażu przyjaciel aktora, Alfred Andrys, który był z Cybulskim na dworcu we Wrocławiu, 8 stycznia 1967 r. Wystawa przybliża sylwetkę aktora – amanta, buntownika i idealisty. Wśród eksponatów unikaty, takie jak zdjęcia z filmu „Popiół i diament” czy panoramiczne fotografie z „Rękopisu znalezionego w Saragossie”. Inną ciekawą propozycją jest wystawa „Ewa Braun. Odtwarzanie minionych światów”, czyli pokaz prac światowej klasy scenografki i projektantki kostiumów filmowych i teatralnych. Bohaterka wystawy współpracowała z wybitnymi reżyserami, a za swoją pracę otrzymała najwyższe wyróżnienie w branży filmowej – Oscara za dekoracje wnętrz do filmu „Lista Schindlera” i weszła w skład Amerykańskiej Akademii Filmowej. Oprócz pracy zawodowej, Ewa Braun wykłada także w łódzkiej Szkole Filmowej oraz warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Wystawę w Muzeum Kinematografii w Łodzi przygotowało Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Mecenasem obu instytucji jest PKO Bank Polski. 

Ewa Maciejewska
specjalista w PKO Banku Polskim

Czytaj także:

Lubelskie spotkania z kulturami – od gruzińskiej po kubańską

Poznaj nasze „miny polskie”. Nowy spektakl premierowy w Teatrze Polskim w Warszawie

Sztuka zdefiniowana cyfrowo

 

loaderek.gifoverlay.png