2018.04.05

Jazz dawnego Berlina w Warszawie

Niemal zapomniane kompozycje niemieckich twórców lat 20. i 30. ubiegłego wieku można będzie usłyszeć w najbliższy piątek i sobotę w Filharmonii Narodowej w Warszawie. 

Jazz dawnego Berlina – to tytuł koncertu symfonicznego, w ramach którego gościnnie na estradzie wraz z Orkiestrą i Chórem Filharmonii Narodowej wystąpi BigBand Deutsche Oper Berlin. Koncerty poprowadzi Maestro Ernst Theis. 

Bardzo mi miło, że mogę po raz pierwszy wystąpić z orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie. Dla każdego dyrygenta, młodego czy starego, współpraca z nową orkiestrą to zawsze wyjątkowe zadanie – mówi dyrygent.

Podczas koncertów zespoły wykonają muzykę Kurta Weilla do sztuki Der Silbersee (jej prawykonanie odbyło się w 1933 r.), opowiadającej o problemach społecznych z licznymi aluzjami do rodzącego się wówczas nazizmu oraz pełną wdzięku Suitę taneczną Eduarda Künneke – sławnego wówczas głównie z operetek, a także muzyki filmowej.

Cieszę się także, że mogę zaprezentować w Warszawie utwór Künnekego, na który natknąłem się wiele lat temu i nagrałem na płytę kompaktową. Czuję zatem silny, osobisty związek z tym dziełem. Kompozytor wykorzystał połączone siły orkiestry symfonicznej i jazz bandu, łącząc style muzyki niemieckiej i amerykańskiej w jedną wspaniałą kompozycję, złożoną z pięciu części: Uwertury, Bluesa, Intermezza, Valse Boston oraz Finału. To mieszanka stylów muzycznych. Sądzę, że słuchacze będą mieli bardzo wiele zabawy z tym utworem – dodaje Maestro Ernst Theis.

W sobotę (7 kwietnia) odbędzie na również transmisja internetowa koncertu na kanale Filharmonii Narodowej w serwisie YouTube.

RAMA:

W koncercie Jazz dawnego Berlina wystąpią:

Orkiestra Filharmonii Narodowej
Chór Filharmonii Narodowej
BigBand Deutsche Oper Berlin
Ernst Theis – dyrygent
Bartosz Michałowski – dyrektor chóru
oraz soliści:
Daniel Kirch – tenor (Severin)
Magdalena Anna Hofmann – sopran (Fennimore)
Andreas Conrad – tenor (Doradca finansowy, Olim)
Izabella Kłosińska – sopran (Pani von Luber)
Karol Kozłowski – tenor (Baron Laur)
Marta Boberska – sopran (I handlarka)
Małgorzata Pańko-Edery – mezzosopran (II handlarka)
Krzysztof Chalimoniuk – baryton (I kompan)
Przemysław Żywczok – bas (II kompan)
Miłosz Kondraciuk – baryton (III kompan)
Roman Wawreczko – bas (IV kompan)

Anna Wiśniewska

Czytaj także:

Nowa wystawa sztuki w PKO Banku Polskim w Warszawie. Inspirowane życiem obrazy Elżbiety Bogusławskiej

Sztuka zdefiniowana cyfrowo

Piotr Zieliński. Światowy kulturysta – bankowy informatyk

loaderek.gifoverlay.png