2018.02.27

Kalisz rozbrzmiał muzyką dawną

320 wykonawców, 26 zespołów z 11 województw, 236 prac plastycznych i tysiące osób na widowni. Tak w skrócie wyglądał Ogólnopolski Festiwal Zespołów Muzyki Dawnej „Schola Cantorum”.

Kaliski Przegląd to pierwsze w Polsce tego typu wydarzenie adresowane do młodzieży szkolnej. Festiwal jest organizowany nieprzerwanie od 40 lat. Tegoroczna edycja odbyła się pod patronatem honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w roku 100-lecia Odzyskania Niepodległości.

Grand Prix festiwalu, zdobył Zespół Muzyki Średniowiecznej Erato, natomiast Złotą Harfą Eolawyróżnionogrupę Discantus. Obie formacje pochodzą z Młodzieżowego Domu Kultury w Gdyni i pracują pod kierownictwem Barbary Czypul.

Ponadto w kategorii zespołów instrumentalnych nagrodzeni zostali również: Carmen Alacre ze Szkoły Podstawowej im. Ireny Sendlerowej w Dobroszycach, pod kierownictwem Małgorzaty Szymanskiej (Złota Harfa Eola), Favorito Fundacji Cantio w Białymstoku, pod kierownictwem Bożeny Krasko (Srebrna Harfa Eola), jak również Incantare z Młodzieżowego Domu Kultury w Lęborku, pod kierownictwem Mirosławy Grynkiewicz.

Muzyka dawna jest alternatywą dla współczesności i należy to pamiętać. Jej walory wychowawcze są niezaprzeczalne szczególnie dziś, gdy współczesność niekiedy tłumi nas i nasze emocje. Festiwal to szansa na sięgnięcie w głąb, w tradycję i kulturę. Tu widać autentyczną radość wśród dzieci, z powodu uprawiania muzyki renesansu i średniowiecza – zauważa dyrektor festiwalu, Małgorzata Jackowska.

Koncert Galowy odbył się w auli Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego. Uczestniczyło w nim 20 zespołów.

Tegoroczną, 40. edycję festiwalu możemy zaliczyć do udanych. Z roku na rok widać postępy zespołów, co w znacznej mierze jest zasługą ogromnej pracy instruktorów i opiekunów. To festiwal pokoleniowy. Uczestnicy, którzy zdobywali nagrody w przeszłości, są dziś instruktorami i zachęcają młodzież do obcowania z muzyką dawną – mówi dyrektor festiwalu, Małgorzata Jackowska

W kalendarz wydarzenia na stałe wpisał się również Konkurs Twórczości Plastycznej Inspirowanej Muzyką Dawną. Podczas otwarcia zaprezentowane zostały festiwalu zwycięskie prace.

PKO Bank Polski zawsze chętnie wspiera wydarzenia kulturalne, stąd jego obecność również w trakcie 40. Ogólnopolskiego Festiwalu Zespołów Muzyki Dawnej.  

–  Mimo że muzyka dawna może wydawać się niezwykle niszowa, zajmuje ona ważne miejsce w świadomości lokalnej społeczności. Dzieci, tak bardzo zainteresowane twórczością baroku i średniowiecza, zaraziły nas swoją pasją. Zamiast uciekać do wirtualnego świata, rozwijają zainteresowania i poznają historię, a przy okazji kształcą się muzycznie i artystycznie – mówi Edwin Napierała dyrektor Oddziału 1 PKO Banku Polskiego w Kaliszu

Bartłomiej Pobocha

Czytaj także:

Świerzy kontra Matejko – oryginalna wystawa portretów władców polskich w Poznaniu

Nowa wystawa sztuki w PKO Banku Polskim w Warszawie. Inspirowane życiem obrazy Elżbiety Bogusławskiej

Sztuka zdefiniowana cyfrowo

Pliki do pobrania

loaderek.gifoverlay.png