2018.02.08

Świerzy kontra Matejko – oryginalna wystawa portretów władców polskich w Poznaniu

Wystawa „Nowy poczet władców Polski. Waldemar Świerzy kontra Jan Matejko” za kilka dni zawita do Poznania. Ekspozycję będzie można oglądać od 10 lutego do 4 marca w budynku Bałtyk przy ul. Roosevelta 22.  

Kolekcję „Nowy poczet władców Polski” tworzy 49 portretów polskich królów i książąt autorstwa światowej sławy artysty Waldemara Świerzego. Ekspozycja pełna barwnych obrazów Świerzego jest tu zaprezentowana w zderzeniu z czarno-białymi rysunkami Jana Matejki. Dzięki temu widzowie mogą poznać te same historyczne postaci z dwóch różnych perspektyw. Obie artystyczne wizje każdego z władców, poprzedzały dociekliwe studia i badania historycznych detali, tylko w innych czasach – poczet Świerzego powstał po 123 latach od zakończenia prac przez Matejkę. 

Wystawa pokazuje też duże różnice w technice pracy twórczej, sposobie obrazowania czy wrażliwości. Portrety Matejki prezentują postaci posągowe, dostojne, niedostępne… Te same osoby w pracach Świerzego wyglądają zupełnie inaczej – na ich twarzach rysują się emocje, stan ducha, czasem cechy charakteru – wydają się nam bliższe i zdradzają więcej. Warto zobaczyć samemu, jak dalece różnią się od siebie te artystyczne prezentacje. Z pewnością pomoże w tym wiedza historyczna na temat królów i książąt polskich, o elementy której poszerzona jest ekspozycja. 

Ze względu na duże zainteresowanie wystawą powstała jej wersja mobilna, czyli repliki prac, które docierają do większych, mniejszych i najmniejszych ośrodków edukacyjnych, kulturalnych i publicznych w całym kraju. Dzięki temu „Nowy poczet władców Polski. Waldemar Świerzy kontra Jan Matejko” był prezentowany w wielu miejscowościach w całej Polsce, także w województwie wielkopolskim. 

Oryginalna wystawa, której premiera odbyła się na Zamku Królewskim w Warszawie w 2014 roku,  gościła już w wielu wyjątkowych galeriach i muzeach – aktualnie, do 25 lutego, można ją zobaczyć w Muzeum Miejskim Wrocławia. Mecenasem kolekcji jest PKO Bank Polski. 

Magdalena Kopcińska
kierownik zespołu w PKO Banku Polskim 

Czytaj także: 

Nowa wystawa sztuki w PKO Banku Polskim w Warszawie. Inspirowane życiem obrazy Elżbiety Bogusławskiej 

Sztuka zdefiniowana cyfrowo 

Poznaj nasze „miny polskie”. Nowy spektakl premierowy w Teatrze Polskim w Warszawie

Pliki do pobrania