„Kontrasty – Niepodległa”. Rusza 56. Bydgoski Festiwal Muzyczny
„Będzie prezentował pomosty, eksponował to, co łączy, choć wydaje się być kontrastem i podkreśli, że bogactwo różnorodności oraz prawa podstawowe tworzą wspólnie to, co dla każdego narodu jest najważniejsze – kulturę i niepodległość” – taką obietnicę składają organizatorzy 56. Bydgoskiego Festiwalu Muzycznego. Wydarzenie, którego sponsorem jest PKO Bank Polski, rozpocznie się w najbliższy piątek i potrwa do 5 października.
To jedna z najstarszych, cyklicznych, międzynarodowych imprez w Polsce. Festiwal organizowany jest od 1963 r. W pierwszych latach jego ideą było prezentowanie na estradach koncertowych ocalonych od zapomnienia lub nowo odkrytych utworów muzyki polskiej od XVII do XIX w. Festiwal odbywał się wówczas w maju, a dzień jego inauguracji przypadał w Święto Narodowe Trzeciego Maja. Od 1968 r. wydarzenie przeniesiono na wrzesień i jest ono inauguracją sezonu artystycznego filharmonii.
W tym roku muzyczną ucztę rozpocznie „Sabat Mater” Karola Szymanowskiego i „Credo” Krzysztofa Pendereckiego w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Pomorskiej, Chóru Filharmonii Narodowej w Warszawie oraz Chóru Dziecięcego Rubinki PZSM w Bydgoszczy.
– Podczas 11 koncertów prezentować będziemy dzieła polskich kompozytorów: G.G. Gorczyckiego, Moniuszki, Karłowicza, Szymanowskiego, Lutosławskiego, Kilara, Góreckiego, Pendereckiego oraz Ignacego Jana Paderewskiego – patrona Filharmonii Pomorskiej, wybitnego pianisty, kompozytora i męża stanu – mówi Katarzyna Szewczyk z Filharmonii Pomorskiej.
Tegoroczna edycja Festiwalu ma wymiar szczególny. Łączy dwa jubileusze: 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 60. urodziny gmachu Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy. W programie 56. Bydgoskiego Festiwalu Muzycznego znalazło się 11 wieczorów, w tym koncerty symfoniczne, kameralne i recitale.
– W gronie znakomitych, międzynarodowej sławy artystów i zespołów znajdą się m.in.: Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej, Wrocławska Orkiestra Barokowa, Polski Chór Kameralny, Berlin Piano Trio, czy międzynarodowej sławy pianiści, jak Rafał Blechacz i Leszek Możdżer – dodaje Katarzyna Szewczyk.
Szczegółowe informacje dotyczące wydarzenia znajdują się na stronie internetowej Filharmonii Pomorskiej.
Oktawia Staciewińska
Program 56. Bydgoskiego Festiwalu Muzycznego
14.09 – Sabat Mater Szymanowskiego i Credo Pendereckiego
16.09 – Orkiestra Filharmonii Narodowej
19.09 – Polski Barok
21.09 – Szpilman, Wars, Kilar
23.09 – Berlin Piano Trio
26.09 – Dawniej i dziś
28.09 – Szymanowski, Lutosławski, Kilar
30.09 – Symfonia Pieśni Żałosnych (koncert w Kościele Bożego Ciała w Tucholi)
01.10 – Rafał Blechacz & Bomsori Kim
03.10 – Recital Leszka Możdżera
05.10 – IX Symfonia Beethovena
Czytaj także:
„Orfeusz i Eurydyka” niebawem w Lublinie. Zajrzyj z nami za kulisy teatru i dowiedz się, jak powstaje scenografia
Teatr Kamienica – od pomysłu do realizacji marzeń
Gintrowski – a jednak coś po nas zostanie. Wyjątkowy koncert już 12 września w Poznaniu!
Pliki do pobrania
Bankopasje
02019.07.16Kolejne niezwykłe filmowe spotkanie już w czwartek w Kinematografie
więcej„Stan cywilny? Tak.” To tylko jeden z wielu cytatów z „Rejsu”, które na stałe zagościły w języku polskim. Bo czy jest ktoś, kto owego dialogu nie kojarzy ze słynną filmową podróżą po Wiśle? W najbliższy czwartek 18 lipca w łódzkim kinie Kinematograf nie lada gratka dla fanów polskiego kina – na widzów czekać będzie kultowy obraz w reżyserii Marka Piwowskiego.
Bankopasje
02019.07.15Wielka bitwa konserwatorów o wielkie dzieło
więcejW 600. rocznicę wiktorii grunwaldzkiej z 15 lipca 1410 r. poddano kompleksowej renowacji obraz Jana Matejki „Bitwa pod Grunwaldem”. Dzięki przedsięwzięciu, które finansowo wsparł PKO Bank Polski, możemy dzisiaj podziwiać artystyczny rozmach twórcy. Powinniśmy przy tym docenić żmudną pracę konserwatorów dążących do przywrócenia dziełu świetności na co najmniej pół wieku.
Bankopasje
02019.07.12PKO Bank Polski oficjalnym partnerem quizu Ekstraklasy!
więcejPKO Bank Polski razem z Ekstraklasą S.A. prezentują nową i innowacyjną formułę rywalizacji wśród piłkarskich kibiców!
Bankopasje
02019.07.11„Świat przedwojennej fonografii” – o muzyce, sztuce i radiu opowiada Jan Emil Młynarski
więcejJazz trafił do Polski latach międzywojennych. Rolę sal koncertowych spełniały wówczas przede wszystkim dancingowe restauracje i nocne kluby, w których występowali pianiści i orkiestry jazzowe, piosenkarze oraz tancerze. Atmosferę kawiarnianych koncertów jazzowych Krakowa, Lwowa, a zwłaszcza Warszawy przywołuje podczas swoich występów Jazz Band Młynarski-Masecki.
Bankopasje
02019.07.09Sztafeta pomocy w Kluczborku
więcejPracownicy PKO Banku Polskiego i mieszkańcy Kluczborka wybiegali uśmiech dla Weroniki. Dzięki uczestnikom biegowej akcji charytatywnej, Fundacja PKO Banku Polskiego przekazała 10 tys. zł na rehabilitację dziewczynki. W ubiegłym roku podobną akcję zorganizowano dla Patryka, który teraz pomógł Weronice.
Bankopasje
02019.07.08#KandydatNaGwiazde – odcinek 5.
więcejZapraszamy na najnowszy odcinek naszego cyklu wideo #KandydatNaGwiazde.