2018.09.14

„Kontrasty – Niepodległa”. Rusza 56. Bydgoski Festiwal Muzyczny

„Będzie prezentował pomosty, eksponował to, co łączy, choć wydaje się być kontrastem i podkreśli, że bogactwo różnorodności oraz prawa podstawowe tworzą wspólnie to, co dla każdego narodu jest najważniejsze – kulturę i niepodległość” – taką obietnicę składają organizatorzy 56. Bydgoskiego Festiwalu Muzycznego. Wydarzenie, którego sponsorem jest PKO Bank Polski, rozpocznie się w najbliższy piątek i potrwa do 5 października.

To jedna z najstarszych, cyklicznych, międzynarodowych imprez w Polsce. Festiwal organizowany jest od 1963 r. W pierwszych latach jego ideą było prezentowanie na estradach koncertowych ocalonych od zapomnienia lub nowo odkrytych utworów muzyki polskiej od XVII do XIX w. Festiwal odbywał się wówczas w maju, a dzień jego inauguracji przypadał w Święto Narodowe Trzeciego Maja. Od 1968 r. wydarzenie przeniesiono na wrzesień i jest ono inauguracją sezonu artystycznego filharmonii.

W tym roku muzyczną ucztę rozpocznie „Sabat Mater” Karola Szymanowskiego i „Credo” Krzysztofa Pendereckiego w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Pomorskiej, Chóru Filharmonii Narodowej w Warszawie oraz Chóru Dziecięcego Rubinki PZSM w Bydgoszczy.

Podczas 11 koncertów prezentować będziemy dzieła polskich kompozytorów: G.G. Gorczyckiego, Moniuszki, Karłowicza, Szymanowskiego, Lutosławskiego, Kilara, Góreckiego, Pendereckiego oraz Ignacego Jana Paderewskiego – patrona Filharmonii Pomorskiej, wybitnego pianisty, kompozytora i męża stanu – mówi Katarzyna Szewczyk z Filharmonii Pomorskiej.

Tegoroczna edycja Festiwalu ma wymiar szczególny. Łączy dwa jubileusze: 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 60. urodziny gmachu Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy. W programie 56. Bydgoskiego Festiwalu Muzycznego znalazło się 11 wieczorów, w tym koncerty symfoniczne, kameralne i recitale.

W gronie znakomitych, międzynarodowej sławy artystów i zespołów znajdą się m.in.: Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej, Wrocławska Orkiestra Barokowa, Polski Chór Kameralny, Berlin Piano Trio, czy międzynarodowej sławy pianiści, jak Rafał Blechacz i Leszek Możdżer – dodaje Katarzyna Szewczyk.

Szczegółowe informacje dotyczące wydarzenia znajdują się na stronie internetowej Filharmonii Pomorskiej.

Oktawia Staciewińska 

Program 56. Bydgoskiego Festiwalu Muzycznego

14.09 – Sabat Mater Szymanowskiego i Credo Pendereckiego
16.09 – Orkiestra Filharmonii Narodowej
19.09 – Polski Barok
21.09 – Szpilman, Wars, Kilar
23.09 – Berlin Piano Trio
26.09 – Dawniej i dziś
28.09 – Szymanowski, Lutosławski, Kilar
30.09 – Symfonia Pieśni Żałosnych (koncert w Kościele Bożego Ciała w Tucholi)
01.10 – Rafał Blechacz & Bomsori Kim
03.10 – Recital Leszka Możdżera
05.10 – IX Symfonia Beethovena

Czytaj także:

„Orfeusz i Eurydyka” niebawem w Lublinie. Zajrzyj z nami za kulisy teatru i dowiedz się, jak powstaje scenografia

Teatr Kamienica – od pomysłu do realizacji marzeń

Gintrowski – a jednak coś po nas zostanie. Wyjątkowy koncert już 12 września w Poznaniu!

Pliki do pobrania