Niepodległość. Wokół myśli historycznej Józefa Piłsudskiego – Muzeum Narodowe w Krakowie zaprasza na wystawę
Był działaczem niepodległościowym, wojskowym i politykiem, ale też pisarzem i publicystą. Jego ogromny dorobek obejmuje artykuły prasowe, opracowania historyczne, przemówienia, wykłady, rozkazy i wywiady. Józef Piłsudski, bo o nim mowa, jest bohaterem najnowszej ekspozycji w Muzeum Narodowym w Krakowie. Mecenasem wystawy jest PKO Bank Polski.
Wystawa przygotowywana jest w ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości będzie dostępna od 31 października 2018 r. do 27 stycznia 2019 r.
– Pisarstwo było przez długie lata głównym orężem Piłsudskiego w walce o niepodległość Polski, a później ważnym dopełnieniem jego działalności militarnej i politycznej. Idea niepodległości Ojczyzny i związane z nią problemy natury historycznej, politycznej, społecznej oraz moralnej pojawiały się w nich ciągle, także już po odzyskaniu przez Polskę suwerenności. Piłsudski ciągle ją podnosił i ukazywał w różnych aspektach – mówi Wacława Milewska, kurator wystawy.
Ekspozycja w Muzeum Narodowym w Krakowie będzie ukazywać, poprzez dzieła sztuki i pamiątki historyczne, związki między myślami Piłsudskiego a nastrojami epoki poprzedzającej wybuch wojny. Podzielona zostanie na kilka części.
– Wystawę otwiera wątek patriotycznego wychowania dzieci i młodzieży – przekazywania rycerskich tradycji, szacunku dla historii, roli domowej edukacji, podnoszenia narodowej świadomości w sferach robotniczych i chłopskich. Pojawią się tu m.in. obrazy: „Piastuny” Tadeusza Pruszkowskiego, „Teofila Sobieska z synami przy grobowcu hetmana Żółkiewskiego” Walerego Eliasza-Radzikowskiego, „Opowiadanie powstańca”, „U grobowca Kościuszki” i „Szkółka we Wróblewicach” Artura Grottgera, „Stary weteran i dziecko w parku” Józefa Szermentowskiego oraz inne dzieła, m.in. Juliusza Kossaka, Jacka Malczewskiego i Piotra Stachiewicza, plakaty Towarzystwa Szkoły Ludowej – dodaje Milewska.
Druga część ekspozycji poświęcona jest zagadnieniom, które Piłsudski podnosił w swej publicystyce
– Pisał, że historia jest „wielką mistrzynią życia”. Jego głęboka myśl: „Naród, który nie szanuje swojej przeszłości, nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości” pojawi się przy wejściu do Sali wystawowej – będzie witać i żegnać zwiedzających. Celem wystawy jest bowiem nie tylko przypomnienie historycznych wydarzeń, które pozwoliły ocalić narodową tożsamość i doprowadziły do odzyskania Ojczyzny, ale i zwrócenie uwagi na potrzebę historycznej edukacji, bez której społeczeństwo nie może właściwie rozpoznawać przeżywanej rzeczywistości, a przez to świadomie kształtować swojej przyszłości – podsumowuje kurator wystawy.
Oprócz dzieł malarskich, w ramach wystawy zaprezentowane zostaną również pamiątki historyczne. Nie zabraknie militariów – na ekspozycji znajdą się mundury, elementy uzbrojenia i odznaki.
Oktawia Staciewińska
Czytaj także:
Wystawa biżuterii w centrali Banku. Zapraszamy 25 września!
„Rodzina +/-”, czyli obraz pokoleń na deskach teatru. Rusza XII Przegląd Przedstawień Istotnych „Przez Dotyk”
„Kontrasty – Niepodległa”. Rusza 56. Bydgoski Festiwal Muzyczny
Pliki do pobrania
Bankopasje
02019.07.16Kolejne niezwykłe filmowe spotkanie już w czwartek w Kinematografie
więcej„Stan cywilny? Tak.” To tylko jeden z wielu cytatów z „Rejsu”, które na stałe zagościły w języku polskim. Bo czy jest ktoś, kto owego dialogu nie kojarzy ze słynną filmową podróżą po Wiśle? W najbliższy czwartek 18 lipca w łódzkim kinie Kinematograf nie lada gratka dla fanów polskiego kina – na widzów czekać będzie kultowy obraz w reżyserii Marka Piwowskiego.
Bankopasje
02019.07.15Wielka bitwa konserwatorów o wielkie dzieło
więcejW 600. rocznicę wiktorii grunwaldzkiej z 15 lipca 1410 r. poddano kompleksowej renowacji obraz Jana Matejki „Bitwa pod Grunwaldem”. Dzięki przedsięwzięciu, które finansowo wsparł PKO Bank Polski, możemy dzisiaj podziwiać artystyczny rozmach twórcy. Powinniśmy przy tym docenić żmudną pracę konserwatorów dążących do przywrócenia dziełu świetności na co najmniej pół wieku.
Bankopasje
02019.07.12PKO Bank Polski oficjalnym partnerem quizu Ekstraklasy!
więcejPKO Bank Polski razem z Ekstraklasą S.A. prezentują nową i innowacyjną formułę rywalizacji wśród piłkarskich kibiców!
Bankopasje
02019.07.11„Świat przedwojennej fonografii” – o muzyce, sztuce i radiu opowiada Jan Emil Młynarski
więcejJazz trafił do Polski latach międzywojennych. Rolę sal koncertowych spełniały wówczas przede wszystkim dancingowe restauracje i nocne kluby, w których występowali pianiści i orkiestry jazzowe, piosenkarze oraz tancerze. Atmosferę kawiarnianych koncertów jazzowych Krakowa, Lwowa, a zwłaszcza Warszawy przywołuje podczas swoich występów Jazz Band Młynarski-Masecki.
Bankopasje
02019.07.09Sztafeta pomocy w Kluczborku
więcejPracownicy PKO Banku Polskiego i mieszkańcy Kluczborka wybiegali uśmiech dla Weroniki. Dzięki uczestnikom biegowej akcji charytatywnej, Fundacja PKO Banku Polskiego przekazała 10 tys. zł na rehabilitację dziewczynki. W ubiegłym roku podobną akcję zorganizowano dla Patryka, który teraz pomógł Weronice.
Bankopasje
02019.07.08#KandydatNaGwiazde – odcinek 5.
więcejZapraszamy na najnowszy odcinek naszego cyklu wideo #KandydatNaGwiazde.