„Polska cała” w naszym Banku
Jak młodzi artyści sztuk plastycznych widzą Polskę, rozumieją patriotyzm oraz przywiązanie do tradycji i historii? Będzie to można zobaczyć podczas najnowszej wystawy w centrali PKO Banku Polskiego pod tytułem „Polska cała”. Zapraszamy na wernisaż: 28 marca, 5 piętro, godzina 18:00!
Aby zilustrować słowami przekaz wystawy, można przytoczyć fragment utworu Wincentego Pola napisanego podczas Powstania Listopadowego w 1830 roku.
Piękna nasza Polska cała,
Piękna żyzna i niemała!
Wiele krain, wiele ludów,
Wiele stolic, wiele cudów!
Tak właśnie brzmi motto najnowszej ekspozycji zorganizowanej w siedzibie Banku. Tym razem będzie można zobaczyć dzieła młodych artystów z Pracowni Intermedialnego Poszerzania Warsztatu Rzeźbiarskiego krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Organizatorem wydarzenia jest Fundacja PKO Banku Polskiego.
- Prace, które zaprezentują studenci na wystawie „Polska cała” w Centrali PKO Banku Polskiego poruszają zagadnienia współczesnego patriotyzmu, niemniej jednak znajdą się tu również odniesienia do pewnych ideologicznych, zwyczajowych i zachowawczych sposobów myślenia o ziemi, małej ojczyźnie i Polsce – zapowiada dr Leszek Lewandowski, prowadzący Pracownię Intermediów na krakowskiej ASP.
Jak studenci podeszli do tematu „Polska cała”? Starali się w artystyczną formę wpleść zarówno elementy pracy badawczej, jak i wrażliwość na sprawy społeczno-kulturowe czy obywatelskie. Forma w połączeniu z adekwatną treścią tworzy nierozerwalną całość.
Wystawa „Polska cała” w centrali PKO Banku Polskiego przy ul. Puławskiej 15 w Warszawie trwać będzie od 28 marca do 15 maja.
To kolejna wystawa prac młodych artystów w centrali Banku. Wcześniej, 9 listopada ub.r., odbyła się prezentacja dokonań Filipa Moszanta – studenta Pracowni Działań Przestrzennych z Wydziału Sztuki Mediów warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, prowadzonej przez prof. Leona Tarasewicza. Ponadto w centrali Banku odbyły się wystawy, m.in. Lucyny Krzywik, absolwentki Akademii Sztuk Pięknych im. W. Strzemińskiego w Łodzi i jednocześnie pracownicy PKO Banku Polskiego, eskpozycja z cyklu No Bugdet Show czy wystawa poplenerowa uczniów prof. Mirosława Bałki.
PKO Bank Polski jest jedną z niewielu instytucji finansowych w kraju, posiadających bogatą kolekcję malarstwa polskiego. Liczy ona ponad 70 prac 30 wybitnych artystów reprezentujących 3 pokolenia w powojennej sztuce polskiej. Dzieła eksponowane są w miejscach dostępnych dla pracowników oraz gości budynku centrali w Warszawie, a także na stronie Kolekcji. Więcej na temat wystaw, m.in. wideo wywiady z artystami oraz wypowiedzi krytyków sztuki o bankowej kolekcji sztuki w multimedialnej zakładce.
Ewa Maciejewska
Specjalista w PKO Banku Polskim
Czytaj także:
Dwa światy w naszym Banku. Zapraszamy na wspaniałą wystawę
Co jest „Poza słowami”?
Bankopasje
02019.07.16Kolejne niezwykłe filmowe spotkanie już w czwartek w Kinematografie
więcej„Stan cywilny? Tak.” To tylko jeden z wielu cytatów z „Rejsu”, które na stałe zagościły w języku polskim. Bo czy jest ktoś, kto owego dialogu nie kojarzy ze słynną filmową podróżą po Wiśle? W najbliższy czwartek 18 lipca w łódzkim kinie Kinematograf nie lada gratka dla fanów polskiego kina – na widzów czekać będzie kultowy obraz w reżyserii Marka Piwowskiego.
Bankopasje
02019.07.15Wielka bitwa konserwatorów o wielkie dzieło
więcejW 600. rocznicę wiktorii grunwaldzkiej z 15 lipca 1410 r. poddano kompleksowej renowacji obraz Jana Matejki „Bitwa pod Grunwaldem”. Dzięki przedsięwzięciu, które finansowo wsparł PKO Bank Polski, możemy dzisiaj podziwiać artystyczny rozmach twórcy. Powinniśmy przy tym docenić żmudną pracę konserwatorów dążących do przywrócenia dziełu świetności na co najmniej pół wieku.
Bankopasje
02019.07.12PKO Bank Polski oficjalnym partnerem quizu Ekstraklasy!
więcejPKO Bank Polski razem z Ekstraklasą S.A. prezentują nową i innowacyjną formułę rywalizacji wśród piłkarskich kibiców!
Bankopasje
02019.07.11„Świat przedwojennej fonografii” – o muzyce, sztuce i radiu opowiada Jan Emil Młynarski
więcejJazz trafił do Polski latach międzywojennych. Rolę sal koncertowych spełniały wówczas przede wszystkim dancingowe restauracje i nocne kluby, w których występowali pianiści i orkiestry jazzowe, piosenkarze oraz tancerze. Atmosferę kawiarnianych koncertów jazzowych Krakowa, Lwowa, a zwłaszcza Warszawy przywołuje podczas swoich występów Jazz Band Młynarski-Masecki.
Bankopasje
02019.07.09Sztafeta pomocy w Kluczborku
więcejPracownicy PKO Banku Polskiego i mieszkańcy Kluczborka wybiegali uśmiech dla Weroniki. Dzięki uczestnikom biegowej akcji charytatywnej, Fundacja PKO Banku Polskiego przekazała 10 tys. zł na rehabilitację dziewczynki. W ubiegłym roku podobną akcję zorganizowano dla Patryka, który teraz pomógł Weronice.
Bankopasje
02019.07.08#KandydatNaGwiazde – odcinek 5.
więcejZapraszamy na najnowszy odcinek naszego cyklu wideo #KandydatNaGwiazde.