Schola Cantorum. Rusza 41. Ogólnopolski Festiwal Zespołów Muzyki Dawnej
Niezwykłe wydarzenie muzyczne rozpocznie się dziś w najstarszym mieście w Polsce. W Kaliszu startuje 41. Ogólnopolski Festiwal Zespołów Muzyki Dawnej „Schola Cantorum”.
Będzie to niezwykła uczta dla melomanów. Jest to jedyny tego rodzaju Festiwal w Polsce. Ma formułę konkursu, skierowanego do dzieci i młodzieży z całego kraju i z zagranicy, których pasją jest muzyka i taniec dawnych wieków. „Schola Cantorum” to jednak dużo szersze spojrzenie na sztukę.
Małgorzata Jackowska, prezes Stowarzyszenia „Schola Cantorum”
Czego możemy się spodziewać w ciągu pięciu festiwalowych dni?
Przede wszystkim fantastycznej zabawy, spotkań „scholowiczów”, którzy nie widzieli się prawie rok, ale też zmagań konkursowych, uczestnictwa w warsztatach: ceramicznych, muzycznych, tanecznych oraz wielu okazji do prezentowania przez zespoły swoich umiejętności, bowiem koncertów towarzyszących Festiwalowi jest wiele – w Kaliszu i poza Kaliszem. Rozpoczynamy wystawą prac laureatów konkursu „Twórczość plastyczna inspirowana muzyką dawną” i ekspozycją instrumentów dawnych. Tego samego dnia odbędzie się Koncert Inauguracyjny w wykonaniu laureatów ubiegłorocznego Festiwalu. Następnie koncert specjalny, wystawa prac plastycznych w Oddziale 1 PKO Banku Polskiego w Kaliszu aż do Koncertu Galowego, na którym poznamy laureatów Złotych, Srebrnych i Brązowych oraz Bursztynowej Harfy EOLA.
Czy muzyka dawna jest dla każdego?
Muzyka, czy też w ogóle sztuka dawna, powinna być udziałem każdego, choć wielu myśli inaczej. To jest przecież nasza historia, to są nasze korzenie – polskie i europejskie. Dziś młodzi ludzie, tworzący zespoły muzyki dawnej, dają swego rodzaju odpór stereotypom, funkcjonującym w społeczeństwie na temat zainteresowań współczesnej młodzieży. Dlatego właśnie nasz festiwal jest fenomenem naszych czasów. To trzeba zobaczyć, tego należy posłuchać!
To już 41. edycja imprezy – jak zmieniało się to wydarzenie na przestrzeni lat?
Czterdzieści lat minęło i wkraczamy w następny czas, mam nadzieję, że dobry dla Festiwalu. Wiele zależy od instruktorów, nauczycieli, którzy potrafią zaszczepić młodym ludziom miłość do muzyki dawnej. Mamy już w wielu przypadkach drugie pokolenie – zaczynali jako uczestnicy, dziś są instruktorami. Jest Chór Scherzo, który już dwudziestokrotnie zdobywał Harfy Eola w Kaliszu –takie przykłady można mnożyć. I jeśli przez te lata zmieniała się nieco formuła Festiwalu, to nie zmienia się jego cel i przesłanie – rozwijanie wrażliwości artystycznej dzieci i młodzieży, popularyzowanie muzyki dawnej wśród uzdolnionych plastycznie.
Kalisz przez blisko tydzień będzie stolicą muzyki dawnej. W imprezie wezmą udział zespoły ze szkół podstawowych, gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych i innych placówek. Podzielone są one na pięć kategorii:
- Zespoły instrumentalne (3 do 9 osób)
- Zespoły wokalne (3 do 9 osób)
- Chóry kameralne (12 do 21 osób)
- Zespoły wokalno-instrumentalne (do 21 osób)
- Zespoły kameralne, prezentujące muzykę w powiązaniu z innymi sztukami (do 25 osób)
Organizatorami Festiwalu są Kaliskie Stowarzyszenie Edukacji Kulturalnej Dzieci i Młodzieży „Schola Cantorum” w Kaliszu, Młodzieżowy Dom Kultury im. Władysława Broniewskiego w Kaliszu oraz Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu. Mecenasem wydarzenia jest PKO Bank Polski, którego miasto Kalisz jest partnerem od roku 2000.
Edwin Napierała, Dyrektor Oddziału 1 PKO Banku Polskiego w Kaliszu
Cały prawie tygodniowy program festiwalu jak tak ułożony, aby w najważniejszych koncertach – inauguracyjnym, kilku specjalnych i oczywiście galowym – mogli uczestniczyć nasi klienci. Są tacy (wcale nie mała grupa), która bierze udział w każdym. To przecież dla niech rok temu Koncert Galowy przenieśliśmy ze wspaniałych, acz ciasnych wnętrz Teatru Kaliskiego do Auli Uniwersyteckiej UAM w Kaliszu. To już 5-letnia tradycja, że jeden z koncertów odbywa się w siedzibie Oddziału 1 PKO Banku Polskiego w Kaliszu, a dodatkowo przez dłuższy czas możemy cieszyć się tym, że równoległy konkurs plastyczny inspirowany muzyką dawną jest u nas wystawiany przez następne dwa tygodnie po zakończeniu festiwalu. To fajna sprawa, że wycieczki szkolne małych kaliszan mogą zobaczyć w Banku coś, czego się nie spodziewały.
Festiwal potrwa od 22 do 27 stycznia. Szczegółowe informacje na temat programu i lokalizacji koncertów dostępne są na stronie internetowej.
Oktawia Staciewińska
Czytaj także:
Wystawa Wyspiańskiego rekordowo popularna!
„Czytamy w Polskim” Posłuchaj wyróżnionej sztuki Marka Kochana
Najpiękniejsza jest muzyka polska. Filharmonia Poznańska zaprasza na cykl koncertów
Pliki do pobrania
Bankopasje
02019.07.16Kolejne niezwykłe filmowe spotkanie już w czwartek w Kinematografie
więcej„Stan cywilny? Tak.” To tylko jeden z wielu cytatów z „Rejsu”, które na stałe zagościły w języku polskim. Bo czy jest ktoś, kto owego dialogu nie kojarzy ze słynną filmową podróżą po Wiśle? W najbliższy czwartek 18 lipca w łódzkim kinie Kinematograf nie lada gratka dla fanów polskiego kina – na widzów czekać będzie kultowy obraz w reżyserii Marka Piwowskiego.
Bankopasje
02019.07.15Wielka bitwa konserwatorów o wielkie dzieło
więcejW 600. rocznicę wiktorii grunwaldzkiej z 15 lipca 1410 r. poddano kompleksowej renowacji obraz Jana Matejki „Bitwa pod Grunwaldem”. Dzięki przedsięwzięciu, które finansowo wsparł PKO Bank Polski, możemy dzisiaj podziwiać artystyczny rozmach twórcy. Powinniśmy przy tym docenić żmudną pracę konserwatorów dążących do przywrócenia dziełu świetności na co najmniej pół wieku.
Bankopasje
02019.07.12PKO Bank Polski oficjalnym partnerem quizu Ekstraklasy!
więcejPKO Bank Polski razem z Ekstraklasą S.A. prezentują nową i innowacyjną formułę rywalizacji wśród piłkarskich kibiców!
Bankopasje
02019.07.11„Świat przedwojennej fonografii” – o muzyce, sztuce i radiu opowiada Jan Emil Młynarski
więcejJazz trafił do Polski latach międzywojennych. Rolę sal koncertowych spełniały wówczas przede wszystkim dancingowe restauracje i nocne kluby, w których występowali pianiści i orkiestry jazzowe, piosenkarze oraz tancerze. Atmosferę kawiarnianych koncertów jazzowych Krakowa, Lwowa, a zwłaszcza Warszawy przywołuje podczas swoich występów Jazz Band Młynarski-Masecki.
Bankopasje
02019.07.09Sztafeta pomocy w Kluczborku
więcejPracownicy PKO Banku Polskiego i mieszkańcy Kluczborka wybiegali uśmiech dla Weroniki. Dzięki uczestnikom biegowej akcji charytatywnej, Fundacja PKO Banku Polskiego przekazała 10 tys. zł na rehabilitację dziewczynki. W ubiegłym roku podobną akcję zorganizowano dla Patryka, który teraz pomógł Weronice.
Bankopasje
02019.07.08#KandydatNaGwiazde – odcinek 5.
więcejZapraszamy na najnowszy odcinek naszego cyklu wideo #KandydatNaGwiazde.