2019.01.22

Schola Cantorum. Rusza 41. Ogólnopolski Festiwal Zespołów Muzyki Dawnej

Niezwykłe wydarzenie muzyczne rozpocznie się dziś w najstarszym mieście w Polsce. W Kaliszu startuje 41. Ogólnopolski Festiwal Zespołów Muzyki Dawnej „Schola Cantorum”.

Będzie to niezwykła uczta dla melomanów. Jest to jedyny tego rodzaju Festiwal w Polsce. Ma formułę konkursu, skierowanego do dzieci i młodzieży z całego kraju i z zagranicy, których pasją jest muzyka i taniec dawnych wieków. „Schola Cantorum” to jednak dużo szersze spojrzenie na sztukę.

Małgorzata Jackowska, prezes Stowarzyszenia „Schola Cantorum”

Czego możemy się spodziewać w ciągu pięciu festiwalowych dni?

Przede wszystkim fantastycznej zabawy, spotkań „scholowiczów”, którzy nie widzieli się prawie rok, ale też zmagań konkursowych, uczestnictwa w warsztatach: ceramicznych, muzycznych, tanecznych oraz wielu okazji do prezentowania przez zespoły swoich umiejętności, bowiem koncertów towarzyszących Festiwalowi jest wiele – w Kaliszu i poza Kaliszem. Rozpoczynamy wystawą prac laureatów konkursu „Twórczość plastyczna inspirowana muzyką dawną” i ekspozycją instrumentów dawnych. Tego samego dnia odbędzie się Koncert Inauguracyjny w wykonaniu laureatów ubiegłorocznego Festiwalu. Następnie koncert specjalny, wystawa prac plastycznych w Oddziale 1 PKO Banku Polskiego w Kaliszu aż do Koncertu Galowego, na którym poznamy laureatów Złotych, Srebrnych i Brązowych oraz Bursztynowej Harfy EOLA.

Czy muzyka dawna jest dla każdego?

Muzyka, czy też w ogóle sztuka dawna, powinna być udziałem każdego, choć wielu myśli inaczej. To jest przecież nasza historia, to są nasze korzenie – polskie i europejskie. Dziś młodzi ludzie, tworzący zespoły muzyki dawnej, dają swego rodzaju odpór stereotypom, funkcjonującym w społeczeństwie na temat zainteresowań współczesnej młodzieży. Dlatego właśnie nasz festiwal jest fenomenem naszych czasów. To trzeba zobaczyć, tego należy posłuchać!

To już 41. edycja imprezy – jak zmieniało się to wydarzenie na przestrzeni lat?

Czterdzieści lat minęło i wkraczamy w następny czas, mam nadzieję, że dobry dla Festiwalu. Wiele zależy od instruktorów, nauczycieli, którzy potrafią zaszczepić młodym ludziom miłość do muzyki dawnej. Mamy już w wielu przypadkach drugie pokolenie – zaczynali jako uczestnicy, dziś są instruktorami. Jest Chór Scherzo, który już dwudziestokrotnie zdobywał Harfy Eola w Kaliszu –takie przykłady można mnożyć. I jeśli przez te lata zmieniała się nieco formuła Festiwalu, to nie zmienia się jego cel i przesłanie – rozwijanie wrażliwości artystycznej dzieci i młodzieży, popularyzowanie muzyki dawnej wśród uzdolnionych plastycznie.

Kalisz przez blisko tydzień będzie stolicą muzyki dawnej. W imprezie wezmą udział zespoły ze szkół podstawowych, gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych i innych placówek. Podzielone są one na pięć kategorii:

  • Zespoły      instrumentalne (3 do 9 osób)
  • Zespoły      wokalne (3 do 9 osób)
  • Chóry         kameralne (12 do 21 osób)
  • Zespoły      wokalno-instrumentalne (do 21 osób)
  • Zespoły      kameralne, prezentujące muzykę w powiązaniu z innymi sztukami (do 25 osób)

Organizatorami Festiwalu są Kaliskie Stowarzyszenie Edukacji Kulturalnej Dzieci i Młodzieży „Schola Cantorum” w Kaliszu, Młodzieżowy Dom Kultury im. Władysława Broniewskiego w Kaliszu oraz Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu. Mecenasem wydarzenia jest PKO Bank Polski, którego miasto Kalisz jest partnerem od roku 2000.

Edwin Napierała, Dyrektor Oddziału 1 PKO Banku Polskiego w Kaliszu

Cały prawie tygodniowy program festiwalu jak tak ułożony, aby w najważniejszych koncertach – inauguracyjnym, kilku specjalnych i oczywiście galowym – mogli uczestniczyć nasi klienci. Są tacy (wcale nie mała grupa), która bierze udział w każdym. To przecież dla niech rok temu Koncert Galowy przenieśliśmy ze wspaniałych, acz ciasnych wnętrz Teatru Kaliskiego do Auli Uniwersyteckiej UAM w Kaliszu. To już 5-letnia tradycja, że jeden z koncertów odbywa się w siedzibie Oddziału 1 PKO Banku Polskiego w Kaliszu, a dodatkowo przez dłuższy czas możemy cieszyć się tym, że równoległy konkurs plastyczny inspirowany muzyką dawną jest u nas wystawiany przez następne dwa tygodnie po zakończeniu festiwalu. To fajna sprawa, że wycieczki szkolne małych kaliszan mogą zobaczyć w Banku coś, czego się nie spodziewały.

Festiwal potrwa od 22 do 27 stycznia. Szczegółowe informacje na temat programu i lokalizacji koncertów dostępne są na stronie internetowej.

Oktawia Staciewińska

Czytaj także:

Wystawa Wyspiańskiego rekordowo popularna!

„Czytamy w Polskim” Posłuchaj wyróżnionej sztuki Marka Kochana

Najpiękniejsza jest muzyka polska. Filharmonia Poznańska zaprasza na cykl koncertów

 

Pliki do pobrania