Sztuka to wartość: spotkanie z Krzysztofem Bednarskim
Wystawie „Sztuka to wartość. Z kolekcji PKO Banku Polskiego” prezentowanej w warszawskim Muzeum Narodowym towarzyszy m.in. cykl spotkań z artystami. Tym razem gościem był Krzysztof Bednarski.
– Artysta jest osobą trochę ułomną, która potrzebuje terapii. W sztuce, szuka równowagi, ma znaczenie psychoterapeutyczne – mówi Krzysztof Bednarski w jednym z filmów poświęconych swojej twórczości.
Pretekstem opowieści o życiu artysty jest rzeźba „Król i królowa. Słońce i księżyc”, która znajduje się w kolekcji PKO Banku Polskiego. Powstały trzy oryginały. – To była bardzo spontaniczna idea, zainspirowana alchemią. Połączenie dwóch przeciwieństw. Symbolicznie wykorzystałem kobietę i mężczyznę – wyjaśnia Krzysztof Bednarski.
Wersja w muzeum jest wersją małą. Duże mają pięć metrów. Jedna z nich stoi w San Silvestro, druga na Monte Cassino (Włochy). Co ciekawe, kiedy wieje wiatr, rury z których są wykonane, wydają niesamowity dźwięk.
Krzysztof Bednarski opowiada o sobie bardzo szczerze. Nie unika trudnych tematów. Od czasów studiów był kontrowersyjny. Obrona jego pracy dyplomowej, na której pokazał portret Marksa, tylko cudem została zaliczona. Angażował się społecznie. Jego rzeźby wspierały ruch solidarnościowy, stały się symbolem. W swoją inicjacyjną podróż wybrał się do Togo, świata voodoo – zmieniała ona jego myślenie o rzeźbie.
Jednym z jego znaków rozpoznawczych jest rzeźba „Sfinks” stworzona z ok. 10 tys. pudełek po zapałkach, których zdobycie – w 1984 r. – było niezwykłym wyzwaniem. – Przynosili mi je znajomi, koledzy. Komuś kto nie pamięta tamtych czasów, trudno w to uwierzyć. Moja rodzina chciała kupić mi marmur, bo bała się, że spalę dom.
Jego dzieła są wielopoziomowe, mają wiele znaczeń i nawiązują do historii, literatury. Właśnie dlatego wciąż są aktualne. Bednarski stworzył ponad 2 tys. prac. Dziś można je oglądać na całym świecie. W Polsce m.in. w Muzeum Sztuki w Łodzi (praca „Moby Dick”).
Krzysztof Bednarski (urodzony w 1953 r. w Krakowie), to polsko-włoski rzeźbiarz i grafik. Jest twórcą obiektów, instalacji, filmów wideo i plakacistą. Wystąpił również w kilku produkcjach filmowych: „Noc poślubna w biały dzień” (1982), „Schodami w górę, schodami w dół” (1988) oraz „My Italy” (2017). Obecnie mieszka w Rzymie.
Piotr Dunaj
Czytaj także
Dziś urodziny wybitnego artysty Stefana Gierowskiego. Najlepsze życzenia!
Konkurs #SztukaToWartość – z kolekcji PKO na wystawę w muzeum
„Zmruż oczy” – projekcja filmu i spotkanie z reżyserem już dziś w łódzkim Kinematografie!
Pliki do pobrania
Bankopasje
02019.07.16Kolejne niezwykłe filmowe spotkanie już w czwartek w Kinematografie
więcej„Stan cywilny? Tak.” To tylko jeden z wielu cytatów z „Rejsu”, które na stałe zagościły w języku polskim. Bo czy jest ktoś, kto owego dialogu nie kojarzy ze słynną filmową podróżą po Wiśle? W najbliższy czwartek 18 lipca w łódzkim kinie Kinematograf nie lada gratka dla fanów polskiego kina – na widzów czekać będzie kultowy obraz w reżyserii Marka Piwowskiego.
Bankopasje
02019.07.15Wielka bitwa konserwatorów o wielkie dzieło
więcejW 600. rocznicę wiktorii grunwaldzkiej z 15 lipca 1410 r. poddano kompleksowej renowacji obraz Jana Matejki „Bitwa pod Grunwaldem”. Dzięki przedsięwzięciu, które finansowo wsparł PKO Bank Polski, możemy dzisiaj podziwiać artystyczny rozmach twórcy. Powinniśmy przy tym docenić żmudną pracę konserwatorów dążących do przywrócenia dziełu świetności na co najmniej pół wieku.
Bankopasje
02019.07.12PKO Bank Polski oficjalnym partnerem quizu Ekstraklasy!
więcejPKO Bank Polski razem z Ekstraklasą S.A. prezentują nową i innowacyjną formułę rywalizacji wśród piłkarskich kibiców!
Bankopasje
02019.07.11„Świat przedwojennej fonografii” – o muzyce, sztuce i radiu opowiada Jan Emil Młynarski
więcejJazz trafił do Polski latach międzywojennych. Rolę sal koncertowych spełniały wówczas przede wszystkim dancingowe restauracje i nocne kluby, w których występowali pianiści i orkiestry jazzowe, piosenkarze oraz tancerze. Atmosferę kawiarnianych koncertów jazzowych Krakowa, Lwowa, a zwłaszcza Warszawy przywołuje podczas swoich występów Jazz Band Młynarski-Masecki.
Bankopasje
02019.07.09Sztafeta pomocy w Kluczborku
więcejPracownicy PKO Banku Polskiego i mieszkańcy Kluczborka wybiegali uśmiech dla Weroniki. Dzięki uczestnikom biegowej akcji charytatywnej, Fundacja PKO Banku Polskiego przekazała 10 tys. zł na rehabilitację dziewczynki. W ubiegłym roku podobną akcję zorganizowano dla Patryka, który teraz pomógł Weronice.
Bankopasje
02019.07.08#KandydatNaGwiazde – odcinek 5.
więcejZapraszamy na najnowszy odcinek naszego cyklu wideo #KandydatNaGwiazde.