Wszystkie kolory muzyki. W weekend rusza 19. Wędrowny Festiwal Filharmonii Łódzkiej
„Kolory Polski” to letnia propozycja dla melomanów, którzy chcą połączyć słuchanie muzyki w najlepszym wykonaniu ze zwiedzaniem zabytków regionu łódzkiego. Niemal każdy z odbywających się przez całe wakacje koncertów realizowany jest w innej, niecodziennej lokalizacji. Czasem można wysłuchać koncertu w bogatym wnętrzu i otoczeniu wspaniałych eksponatów, a kiedy indziej w plenerze, na leśnej polanie.
Anita Lipnicka & The Hats - fot. Jacek Poremba
Program, który w czasie „Kolorów Polski” proponuje Filharmonia Łódzka, daleki jest od tego, co oferuje melomanom na co dzień. Dominują w nim bowiem autorskie projekty, inspirowane folklorem i sztuką dawną, oraz niekonwencjonalne opracowania muzyki klasycznej i rozrywkowej.
Start w Zgierzu
Preludium 19. edycji festiwalu odbędzie się w sobotę, 16 czerwca, w Zgierzu, przy Stacji Nowa Gdynia. Rozpocznie je koncert Anity Lipnickiej & The Hats. Artystka zagra utwory ze swojej najnowszej płyty „Miód i dym”. –Będzie korzennie, vintage’owo, z echem bluesa, country oraz folku ze złotych lat hipisowskich – podkreśla Anita Lipnicka.
Oprócz spotkania z muzyką w Stacji Nowa Gdynia, w ramach festiwalu odbędzie się także rodzinny piknik. Towarzyszyć mu będą zawody sportowe, lekcje pokazowe fitness, gry i zabawy dla dzieci w różnym wieku oraz wernisaż wystawy malarstwa Iwana Kulika „Wschód i Zachód”.
Dzień później, w niedzielę, „Kolory Polski” poznają mieszkańcy i turyści w Krakowie. Na scenie przed kaplicą św. Małgorzaty i św. Judyty na Salwatorze zagrają Maciej Tubis (fortepian) oraz Radosław Bolewski (perkusja i śpiew).
23 miejscowości na koncertowej mapie
Cykl koncertów połączony ze zwiedzaniem najciekawszych zakątków kraju zaplanowano na całe wakacje. W każdą kolejną sobotę i niedzielę lipca festiwal sponsorowany przez PKO Bank Polski zawędruje w inny rejon. Łowicz, Krośniewice, Konstantynów Łódzki, Pęczniew, Skierniewice, Sieradz czy Wieruszów to tylko niektóre przystanki na trasie muzyków. Każdy z 23 zaplanowanych koncertów odbędzie się w innym miejscu.
– To już 19. „Kolory…”, a więc weszliśmy w dorosłość. Od dawna nie musimy się martwić o pozycję festiwalu, bo jest on czytelną marką – wakacyjnym obliczem Filharmonii Łódzkiej. Z każdym rokiem przybywa nam doświadczenia i możemy skoncentrować się bardziej na przygotowaniu repertuaru koncertów niż na samej organizacji wydarzenia. Mamy sprawdzone, dobre relacje z partnerami w regionie i innymi podmiotami zaangażowanymi w organizację naszej letniej „wędrówki”. To daje poczucie stabilności, a kto nie musi wciąż pilnować fundamentów, może skupić się na tym, by jego budowla wznosiła się coraz wyżej – opowiada Tomasz Bęben, dyrektor naczelny Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina, pomysłodawca i dyrektor Wędrownego Festiwalu Filharmonii Łódzkiej „Kolory Polski”.
W tym roku wystąpią zarówno słynni artyści o ustalonej renomie, jak i młodzi muzycy, którzy rozpoczynają dopiero swoją karierę. Wiele projektów powstaje specjalnie na potrzeby muzycznej, wakacyjnej trasy. Rzadko spotykane instrumenty, artyści ludowi na estradzie razem z profesjonalistami, odważne improwizacje – to propozycja dla tych, którzy nie boją się wyjść poza utarte ścieżki obcowania z muzyką.
– Sięganie po klasykę ma sens tylko wtedy, gdy się ją rozumie, niekoniecznie obiektywnie, i gdy wiadomo, co chcemy powiedzieć odbiorcy, reinterpretując znane lub bardzo znane utwory – wyjaśnia Jan Emil Młynarski, syn znanego twórcy tekstów piosenek Wojciecha Młynarskiego. Jan Młynarski wspólnie z Gabą Kulką wystąpią 21 lipca w Warcie, prezentując swój projekt „Kulka/Młynarski”.
Z humorem
Choć większość koncertów ma charakter poważny nie zabraknie akcentu humorystycznego. 28 lipca na scenie przy Zamku Kazimierza Wielkiego w Inowłodzi zagra Artur Andrus. Poza tym, że jest dziennikarzem radiowym i telewizyjnym, jest także poetą, publicystą i blogerem, piosenkarzem, autorem książek, tekstów piosenek i bajek oraz artystą kabaretowym.
Artur Andrus – fot. Honorata Karapuda
– Myślę, że każdy znajdzie coś dla siebie. Formuła festiwalu jest bardzo pojemna, choć na ogół proponujemy brzmienia znacznie lżejsze niż utwory z kanonu muzyki poważnej, których melomani słuchają w sali koncertowej filharmonii. Oczywiście zawsze staramy się prezentować muzykę „wysokiej próby”, choć niekiedy nieoczywistą dla odbiorcy. Jak zawsze pojawią się w programie motywy etno, muzyka dawna, chóralna, operowa, niekonwencjonalne opracowania utworów klasycznych i pop, jazzowe aranżacje, piosenka literacka. Posłuchamy instrumentów znanych z repertuaru symfonicznego, jak również tych rzadko spotykanych, z innych epok czy kręgów kulturowych. Będą nowe wykonania znanych przebojów, a także odważne improwizacje. Dbamy o różnorodność gatunków, wykonawców i stylów. Wiele radości czeka wszystkich słuchaczy, a zwłaszcza tych, którzy nie boją się wejść na nowe ścieżki obcowania z muzyką – obiecujeTomasz Bęben.
Finał w Łodzi
Koncert finałowy 19. Wędrownego Festiwalu „Kolory Polski” odbędzie się w piątek 31 sierpnia w Sali Koncertowej Filharmonii Łódzkiej. Wystąpi znany akordeonista Marcin Wyrostek wraz z zespołem Corazon. Artysta zaprezentuje m.in. fragmenty ze swojej najnowszej płyty „Polacc”, na której rozmaite motywy „Pol”-skości połączył wspólny „Acc”-ordeonowy mianownik.
– Zapraszamy „mieszczuchów” do weekendowych wypadów za miasto, ożywimy ich wyobraźnię frapującym, zróżnicowanym repertuarem koncertów. Za chwilę rozpoczną się wakacje, czas urlopowy. Zdejmijmy na ten czas garnitury i ruszajmy w drogę, by wspólnie z naszymi przyjaciółmi w różnych miejscach regionu cieszyć się muzyką i odpoczywać. Warto być z nami! – przekonuje dyrektor festiwalu.
Szczegółowy program dostępny jest na stronie internetowej Filharmonii Łódzkiej.
Oktawia Staciewińska
Czytaj także:
Magia jazzu. Rozmowa z Włodkiem Pawlikiem (nie tylko) o muzyce
Królewski finał. Koniec wspaniałego sezonu artystycznego w Filharmonii Narodowej w Warszawie
Malarz, który inspirował Sienkiewicza – wystawa „Józef Brandt 1841–1915”
Bankopasje
02019.07.16Kolejne niezwykłe filmowe spotkanie już w czwartek w Kinematografie
więcej„Stan cywilny? Tak.” To tylko jeden z wielu cytatów z „Rejsu”, które na stałe zagościły w języku polskim. Bo czy jest ktoś, kto owego dialogu nie kojarzy ze słynną filmową podróżą po Wiśle? W najbliższy czwartek 18 lipca w łódzkim kinie Kinematograf nie lada gratka dla fanów polskiego kina – na widzów czekać będzie kultowy obraz w reżyserii Marka Piwowskiego.
Bankopasje
02019.07.15Wielka bitwa konserwatorów o wielkie dzieło
więcejW 600. rocznicę wiktorii grunwaldzkiej z 15 lipca 1410 r. poddano kompleksowej renowacji obraz Jana Matejki „Bitwa pod Grunwaldem”. Dzięki przedsięwzięciu, które finansowo wsparł PKO Bank Polski, możemy dzisiaj podziwiać artystyczny rozmach twórcy. Powinniśmy przy tym docenić żmudną pracę konserwatorów dążących do przywrócenia dziełu świetności na co najmniej pół wieku.
Bankopasje
02019.07.12PKO Bank Polski oficjalnym partnerem quizu Ekstraklasy!
więcejPKO Bank Polski razem z Ekstraklasą S.A. prezentują nową i innowacyjną formułę rywalizacji wśród piłkarskich kibiców!
Bankopasje
02019.07.11„Świat przedwojennej fonografii” – o muzyce, sztuce i radiu opowiada Jan Emil Młynarski
więcejJazz trafił do Polski latach międzywojennych. Rolę sal koncertowych spełniały wówczas przede wszystkim dancingowe restauracje i nocne kluby, w których występowali pianiści i orkiestry jazzowe, piosenkarze oraz tancerze. Atmosferę kawiarnianych koncertów jazzowych Krakowa, Lwowa, a zwłaszcza Warszawy przywołuje podczas swoich występów Jazz Band Młynarski-Masecki.
Bankopasje
02019.07.09Sztafeta pomocy w Kluczborku
więcejPracownicy PKO Banku Polskiego i mieszkańcy Kluczborka wybiegali uśmiech dla Weroniki. Dzięki uczestnikom biegowej akcji charytatywnej, Fundacja PKO Banku Polskiego przekazała 10 tys. zł na rehabilitację dziewczynki. W ubiegłym roku podobną akcję zorganizowano dla Patryka, który teraz pomógł Weronice.
Bankopasje
02019.07.08#KandydatNaGwiazde – odcinek 5.
więcejZapraszamy na najnowszy odcinek naszego cyklu wideo #KandydatNaGwiazde.