„Wyspiański. Nieznany”
Półtora kilometra drewna konstrukcyjnego, 150 m bieżących półek i 250 m oświetlenia ledowego. Wszystko po to, by wyeksponować księgozbiór Stanisława Wyspiańskiego, jego projekty edytorskie oraz pierwodruki dramatów – od kilku dni Muzeum Narodowe w Krakowie zaprasza na nową odsłonę ekspozycji „Wyspiański. Nieznany”. W gmachu głównym powstała przepiękna secesyjna biblioteka.
„Wyspiański. Nieznany” to uzupełnienie i zarazem całkiem nowa część ekspozycji, którą w 2018 r. zobaczyło ponad 200 tys. widzów. Zostały na niej pokazane liczne prace oraz przedmioty z otoczenia Stanisława Wyspiańskiego, które nigdy wcześniej nie były prezentowane. To przede wszystkim pastelowy „Autoportret artysty” oraz „Portret dra Jana Raczyńskiego”, zakupione do kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie w listopadzie 2018 r.
– Zwłaszcza pierwszy obraz jest niezwykle cenny dla polskiego dziedzictwa i dla naszej kolekcji. W polskich zbiorach istnieje tylko 10 autoportretów Wyspiańskiego. Ten jest jedenasty i piąty z wykonanych w technice pastelu. Co więcej, autoportret ten nigdy nie był pokazywany publicznie, dotychczas znaliśmy go tylko ze zdjęć. Można wręcz powiedzieć, że został cudownie odnaleziony – mówi Andrzej Betlej, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie
Po raz pierwszy prezentowany jest także liczący blisko 600 pozycji księgozbiór własny Artysty, zakupiony przez Muzeum w 1910 r. od wdowy po Wyspiańskim – Teodory Teofili z domu Pytko.
– Na wystawie „Wyspiański. Nieznany” oprócz kilku fantastycznych, rzadko lub wcale niepokazywanych dotąd pasteli, chcemy zaprezentować reformatorską działalność typograficzną Stanisława Wyspiańskiego i jego fascynacje czytelnicze – mówi Magdalena Laskowska, kurator ekspozycji.
Zrąb tego księgozbioru stanowi historyczna biblioteka wujostwa Janiny i Kazimierza Stankiewiczów, natomiast drugą pokaźną część tworzą publikacje nabyte przez samego Wyspiańskiego, świadomie budującego własną kolekcję książek. Prawie wszystkie tomy są podpisane ręką artysty i datowane. W wielu z nich znajdują się ołówkowe szkice Wyspiańskiego, w innych – dedykacje współczesnych poetów i pisarzy, którzy podarowali mu swoje książki.
Bibliotekę Wyspiańskiego uzupełnia „podręczny warsztat ikonograficzny malarza”,podarowany Muzeum przez córkę artysty, Helenę z Wyspiańskich Chmurską. Składa się na niego zespół luźnych kart z książek, widokówek i rycin.
Wyspiański był dyrektorem artystycznym czasopisma „Życie”. Zrewolucjonizował szatę graficzną tej gazety, wyznaczając przy tym nowe standardy poligraficzne. Starannie projektował swoje druki, wydając dramaty na własny koszt, z własnymi ilustracjami i starannie dobraną czcionką. Na wystawie można zobaczyć nie tylko gotowe wydawnictwa, ale także płytki cynkotypowe do odbijania zdobników w czasopismach i na papierach listowych artysty, a także dokumenty ze zbiorów działu Rękopisów Biblioteki Jagiellońskiej, dotyczące kontaktów Wyspiańskiego z drukarzami, wydawcami i księgarzami.
– Dzięki tej wystawie można sobie uświadomić i zrekonstruowaćimaginarium Wyspiańskiego, poznać jego inspiracje,a przez to zrekonstruować sposób tworzenia i myśleniaartysty – podsumowuje Andrzej Betlej, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie
Ekspozycja dostępna będzie dla zwiedzających do 5 maja 2019 r. Mecenasem wystawy „Wyspiański” jest PKO Bank Polski.
Oktawia Staciewińska
Czytaj także:
Wystawa Wyspiańskiego rekordowo popularna!
Schola Cantorum. Rusza 41. Ogólnopolski Festiwal Zespołów Muzyki Dawnej
Najpiękniejsza jest muzyka polska. Filharmonia Poznańska zaprasza na cykl koncertów
Pliki do pobrania
Bankopasje
02019.07.16Kolejne niezwykłe filmowe spotkanie już w czwartek w Kinematografie
więcej„Stan cywilny? Tak.” To tylko jeden z wielu cytatów z „Rejsu”, które na stałe zagościły w języku polskim. Bo czy jest ktoś, kto owego dialogu nie kojarzy ze słynną filmową podróżą po Wiśle? W najbliższy czwartek 18 lipca w łódzkim kinie Kinematograf nie lada gratka dla fanów polskiego kina – na widzów czekać będzie kultowy obraz w reżyserii Marka Piwowskiego.
Bankopasje
02019.07.15Wielka bitwa konserwatorów o wielkie dzieło
więcejW 600. rocznicę wiktorii grunwaldzkiej z 15 lipca 1410 r. poddano kompleksowej renowacji obraz Jana Matejki „Bitwa pod Grunwaldem”. Dzięki przedsięwzięciu, które finansowo wsparł PKO Bank Polski, możemy dzisiaj podziwiać artystyczny rozmach twórcy. Powinniśmy przy tym docenić żmudną pracę konserwatorów dążących do przywrócenia dziełu świetności na co najmniej pół wieku.
Bankopasje
02019.07.12PKO Bank Polski oficjalnym partnerem quizu Ekstraklasy!
więcejPKO Bank Polski razem z Ekstraklasą S.A. prezentują nową i innowacyjną formułę rywalizacji wśród piłkarskich kibiców!
Bankopasje
02019.07.11„Świat przedwojennej fonografii” – o muzyce, sztuce i radiu opowiada Jan Emil Młynarski
więcejJazz trafił do Polski latach międzywojennych. Rolę sal koncertowych spełniały wówczas przede wszystkim dancingowe restauracje i nocne kluby, w których występowali pianiści i orkiestry jazzowe, piosenkarze oraz tancerze. Atmosferę kawiarnianych koncertów jazzowych Krakowa, Lwowa, a zwłaszcza Warszawy przywołuje podczas swoich występów Jazz Band Młynarski-Masecki.
Bankopasje
02019.07.09Sztafeta pomocy w Kluczborku
więcejPracownicy PKO Banku Polskiego i mieszkańcy Kluczborka wybiegali uśmiech dla Weroniki. Dzięki uczestnikom biegowej akcji charytatywnej, Fundacja PKO Banku Polskiego przekazała 10 tys. zł na rehabilitację dziewczynki. W ubiegłym roku podobną akcję zorganizowano dla Patryka, który teraz pomógł Weronice.
Bankopasje
02019.07.08#KandydatNaGwiazde – odcinek 5.
więcejZapraszamy na najnowszy odcinek naszego cyklu wideo #KandydatNaGwiazde.