2018.07.13

Bankowa Akcja Honorowego Krwiodawstwa uznana za Dobrą Praktykę

Krew to niejednokrotnie jedyny lek, który może ocalić życie drugiego człowieka. Celem BAHK, w które angażuje się – z inicjatywy pracowników – PKO Bank Polski, jest nie tylko zbieranie krwi, ale także podniesienie świadomości na temat krwiodawstwa i krwiolecznictwa oraz pozyskiwanie nowych dawców. Dzięki inicjatywie dotychczas zebrano ponad 6,6 tys. litrów krwi.

Projekt ma już prawie 10 lat. Został dostrzeżony i doceniony w najnowszym raporcie „Odpowiedzialny biznes w Polsce. Dobre praktyki”, przygotowanym przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu.

Jesteśmy społeczeństwem akcyjnym, bardzo chętnie włączamy się w akcje propagujące honorowe krwiodawstwo, a także w zbiórki krwi na apel. Cieszy mnie także fakt, że coraz więcej pracodawców w ramach społecznej odpowiedzialności biznesu aktywnie wspiera działania propagujące honorowe krwiodawstwo. Doskonałym przykładem jest Bankowa Akcja Honorowego Krwiodawstwa, w ramach której organizowane są ogólnopolskie zbiórki krwi. Cieszę się, że wśród pracowników PKO Banku Polskiego jest tak wiele osób, które aktywnie włączają się w ideę honorowego krwiodawstwa – mówi dr n. farm. Beata Rozbicka, dyrektor Narodowego Centrum Krwi.

Pracowników Banku do udziału w BAHK nie trzeba przekonywać. Szczepan Oksiutowicz, z Departamentu Rozwoju Aplikacji Transakcyjnych jest krwiodawcą od kilku lat, kiedy uzmysłowił sobie, że w tak prosty i łatwy sposób może uratować komuś życie. – To daje wielką satysfakcję zapewnia.– Nie boli i nic nie kosztuje – uzupełnia Emilia Buchert z Centrum Restrukturyzacji i Windykacji. A Michał Przyłęcki pracujący w Departamencie Adekwatności Kapitałowej i Ryzyka Operacyjnego dodaje kolejny argument: – Krew jest ważna, nie tylko w nagłych wypadkach, ale również na przykład przy produkcji leków – tłumaczy. Mateusz Perka z 3 Oddziału PKO Banku Polskiego w Łodzi krew oddaje od wielu lat. – Od początku kierowała mną chęć pomocy innym. Wiem, że krew jest potrzebna, niewiele osób ją oddaje, a ciężkie choroby, katastrofy i wypadki drogowe zdarzają się codziennie. Zachęcam każdego, kto może w ten sposób pomagać do regularnego oddawania krwi – podkreśla.  

Systematycznie rośnie liczba osób, które przyłączają się do BAHK. Najlepiej pokazują to liczby. W ciągu 9 lat funkcjonowania BAHK krew oddało prawie 14 tys. osób. Zebrano 6,6 tys. litrów krwi. Pierwsze półrocze tego roku to kolejnych 870 osób i ponad 400 litrów krwi przekazanych potrzebującym.

Bankowa Akcja Honorowego Krwiodawstwa obecna jest w całej Polsce. Zbiórki krwi organizowane są zarówno stacjonarnie w Regionalnych Centrach Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, jak i w mobilnych ambulansach. Tylko w tym roku BAHK zawitała do Warszawy, Krakowa, Łodzi, Raciborza, Poznania, Gdańska, Bydgoszczy i Białymstoku

BAHK organizowana jest przez Fundację PKO Banku Polskiego. Hasło projektu to: „Moja krew, Twoje życie”. Partnerem BAHK jest Narodowe Centrum Krwi.

W zespole PKO Banku Polskiego jest też wielu dawców szpiku. W marcu wśród pracowników Centrali Banku odbyła się zbiórka szpiku „dla Tomasza” – męża koleżanki z pracy. Dzięki akcji, aż 75 osób zostało zapisanych do bazy dawców szpiku i może pomóc potrzebującym.

Opracował
Mateusz Patyczkowski

Czytaj także:

Dawcy szpiku są wśród nas!

Pomaganie to gra zespołowa

W czerwcu zebraliśmy ponad 390 litrów krwi!

Pliki do pobrania