Baśka Murmańska – niedźwiedzica, która została żołnierzem
Kiedy w 1919 r. na targu w rosyjskim Archangielsku polski podchorąży kupował polarną niedźwiedzicę, nie spodziewał się, że wraz z żołnierzami wracającymi z Rosji do ojczyzny pokona ona cały szlak. Baśka Murmańska jest maskotką tegorocznych Integracyjnych Spotkań Mikołajkowych organizowanych przez Fundację PKO Banku Polskiego.
Baśka urodziła się „pod ciemną gwiazdą polarną”. Kiedyś zadarła z psem dowódcy wszystkich wojsk Ententy na „Murmanie”. Ta potyczka nie zakończyła się dobrze dla psa o imieniu Milord. W efekcie Baśkę przydzielono do Baonu Wojska Polskiego (zwanego Baonem Murmańskim) jako „córkę regimentu” i zaliczono na wikt w kompanii karabinów maszynowych. Batalion był oddziałem walczącego w rejonie Murmańska I Korpusu Polskiego gen. Józefa Dowbor-Muśnickiego.
Pojętna uczennica
Wówczas jej opiekunem, zwanym niedźwiednikiem, został kapral Smorgoński, przed wojną szewc. Baśka była pierwszym żywym niedźwiedziem, którego zobaczył. Kapral postanowił nauczyć ją maszerować na dwóch łapach, krokiem strzeleckim, w takt muzyki, przygrywającej do marsza ceremonialnego. I dopiął swego. Z czasem stała się jednym z żołnierzy, zachowującym się jak oni. To kapral Smorgoński nazwał niedźwiedzicę Baśka. Gdy już poddała się wojskowej dyscyplinie, przyzwyczaiła do ludzi i złagodniała, zaczęła swobodnie chodzić po koszarach. Naciągała wtedy żołnierzy na smakołyki, a swoimi sztuczkami wywoływała uśmiech na ich twarzach. Niedźwiedzica przeszła ze swoim oddziałem cały szlak bojowy aż do wolnej Polski. Wraz z nimi przypłynęła – zawijając po drodze do Wielkiej Brytanii – parowcem do Gdańska. Ze swoją jednostką została skoszarowana w Twierdzy Modlin.
Parada na Placu Saskim
Po kilku tygodniach żołnierze z niedźwiedzicą wybrali się do Warszawy, aby zaprezentować się naczelnikowi Józefowi Piłsudskiemu. Wraz z Murmańczykami wzięła udział w paradzie. Wzbudziła sensację tym, że w naśladując żołnierzy szła na dwóch łapach i salutowała marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu. Na Placu Saskim, gdy Piłsudski chciał ją pogłaskać, przywitała się z najważniejszą osobą w państwie podając mu łapę.
Baśka Murmańska niestety nie nacieszyła się Polską zbyt długo. Podczas jednej z wycieczek nad Wisłę coś przykuło jej uwagę w lesie na drugim brzegu. Niedźwiedzica oddaliła się i przypłaciła to życiem.
Dziś warto pamiętać, że nie tylko Wojtek – niedźwiedź, który przeszedł szlak bojowy z Armią Andersa podczas II wojny światowej – był pociechą i wsparciem dla Polaków walczących za ojczyznę.
Integracyjne Spotkania Mikołajkowe
Baśka Murmańska i miś Wojtek to ulubione maskotki podczas organizowanych przez Fundację PKO Banku Polskiego Integracyjnych Spotkań Mikołajkowych. Tradycyjnie w przedświątecznych imprezach uczestniczą dzieci pracowników banku i jego grupy kapitałowej oraz zaproszone przez Fundację dzieci z placówek opiekuńczo wychowawczych z całej Polski.
Bartłomiej Pobocha
Czytaj także:
Dzielmy się magią świąt – Integracyjne Spotkania Mikołajkowe 2018
Wojtek – miś, który został żołnierzem
Od kruszcu do monety – jak powstały pierwsze pieniądze
Pliki do pobrania
Bankopasje
02019.07.16Kolejne niezwykłe filmowe spotkanie już w czwartek w Kinematografie
więcej„Stan cywilny? Tak.” To tylko jeden z wielu cytatów z „Rejsu”, które na stałe zagościły w języku polskim. Bo czy jest ktoś, kto owego dialogu nie kojarzy ze słynną filmową podróżą po Wiśle? W najbliższy czwartek 18 lipca w łódzkim kinie Kinematograf nie lada gratka dla fanów polskiego kina – na widzów czekać będzie kultowy obraz w reżyserii Marka Piwowskiego.
Bankopasje
02019.07.15Wielka bitwa konserwatorów o wielkie dzieło
więcejW 600. rocznicę wiktorii grunwaldzkiej z 15 lipca 1410 r. poddano kompleksowej renowacji obraz Jana Matejki „Bitwa pod Grunwaldem”. Dzięki przedsięwzięciu, które finansowo wsparł PKO Bank Polski, możemy dzisiaj podziwiać artystyczny rozmach twórcy. Powinniśmy przy tym docenić żmudną pracę konserwatorów dążących do przywrócenia dziełu świetności na co najmniej pół wieku.
Bankopasje
02019.07.12PKO Bank Polski oficjalnym partnerem quizu Ekstraklasy!
więcejPKO Bank Polski razem z Ekstraklasą S.A. prezentują nową i innowacyjną formułę rywalizacji wśród piłkarskich kibiców!
Bankopasje
02019.07.11„Świat przedwojennej fonografii” – o muzyce, sztuce i radiu opowiada Jan Emil Młynarski
więcejJazz trafił do Polski latach międzywojennych. Rolę sal koncertowych spełniały wówczas przede wszystkim dancingowe restauracje i nocne kluby, w których występowali pianiści i orkiestry jazzowe, piosenkarze oraz tancerze. Atmosferę kawiarnianych koncertów jazzowych Krakowa, Lwowa, a zwłaszcza Warszawy przywołuje podczas swoich występów Jazz Band Młynarski-Masecki.
Bankopasje
02019.07.09Sztafeta pomocy w Kluczborku
więcejPracownicy PKO Banku Polskiego i mieszkańcy Kluczborka wybiegali uśmiech dla Weroniki. Dzięki uczestnikom biegowej akcji charytatywnej, Fundacja PKO Banku Polskiego przekazała 10 tys. zł na rehabilitację dziewczynki. W ubiegłym roku podobną akcję zorganizowano dla Patryka, który teraz pomógł Weronice.
Bankopasje
02019.07.08#KandydatNaGwiazde – odcinek 5.
więcejZapraszamy na najnowszy odcinek naszego cyklu wideo #KandydatNaGwiazde.