PKO Bank Polski upamiętnia rocznicę Konstytucji 3 maja
Kolejny raz PKO Bank Polski przypomina o ważnej dla Polaków dacie. Historyczne wydarzenie upamiętnia napis na stołecznej Rotundzie: „Pierwsi w Europie. Dumni z Polski. 225 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja”.
Fot. Mariusz Duliński
Uchwalenie Konstytucji 3 maja było jednym z ważniejszych wydarzeń nie tylko dla Polski. Dokument z 3 maja 1791 roku był pierwszą w Europie i drugą na świecie nowoczesną konstytucją (po amerykańskiej z 1787 roku). Konstytucja wprowadziła trójpodział władzy i definiowała Polskę jako kraj katolicki, ale tolerancyjny wobec innych wyznań. PKO Bank Polski aktywnie włącza się w obchody tej rocznicy. Na budynku warszawskiej Rotundy pojawił się baner „Pierwsi w Europie. Dumni z Polski. 225 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja”, przypominjący o ważnej dla Polaków dacie. Fundacja PKO Banku Polskiego wspiera projekt „Flaga w akcji – świętuj z nami 2 maja”, w ramach którego harcerze będą m.in. wręczać przechodniom biało-czerwone naklejki, a towarzyszące świętowaniu emocje utrwalać na zdjęciach. Kolejny raz Bank jest partnerem strategicznym Biegu Konstytucji 3 Maja.
Dbając o pamięć historyczną, Bank prowadzi także działania edukacyjne i przypomina fakty oraz symbole narodowe, jednym z których jest polska flaga. Śledząc jej losy, przejdziemy przez wiele przełomowych wydarzeń z dziejów naszego kraju. Choćby 3 maja 1792 roku – w pierwszą rocznicę uchwalenia Konstytucji kolory biały i czerwony pierwszy raz uznano za narodowe. W 1919 roku, zaraz po odzyskaniu niepodległości, Sejm zatwierdził wizerunek polskiej flagi. A w 2004 – gdy ustanowiono Dzień Flagi, Polska wchodziła w struktury Unii Europejskiej.
PKO Bank Polski dba także o edukację obywatelską, a jako mecenas sztuki łączy zainteresowanie kulturą z wydarzeniami historycznymi. W tym roku Bank zaangażował się w obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski, sponsorując premierę legendarnego musicalu „Jesus Christ Superstar” , a także włączając się w uroczystości upamiętniające Żołnierzy Niezłomnych. Wówczas, na fasadzie stołecznej Rotundy pojawił się napis: „1 marca. Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Dziękujemy”.
Kilka lat wcześniej, wewnątrz budynku zorganizowano wystawę „Kobiety-Powstańcy“, a w 66. rocznicę Powstania Warszawskiego na jego elewacji zawieszono archiwalne fotografie tworzące swoiste kalendarium Powstania Warszawskiego – dzień po dniu.
Misję kształtowania tożsamości narodowej Bank realizuje poprzez zaangażowanie w wiele wydarzeń, m.in. wręczenie nagród im. Jana Rodowicza „Anody” czy mecenat nad Galerią Sztuki Średniowiecznej w warszawskim Muzeum Narodowym – najbogatszą kolekcją sztuki tego okresu w Polsce.
Ewa Maciejewska
Specjalista PKO Banku Polskiego
Bankopasje
02019.07.16Kolejne niezwykłe filmowe spotkanie już w czwartek w Kinematografie
więcej„Stan cywilny? Tak.” To tylko jeden z wielu cytatów z „Rejsu”, które na stałe zagościły w języku polskim. Bo czy jest ktoś, kto owego dialogu nie kojarzy ze słynną filmową podróżą po Wiśle? W najbliższy czwartek 18 lipca w łódzkim kinie Kinematograf nie lada gratka dla fanów polskiego kina – na widzów czekać będzie kultowy obraz w reżyserii Marka Piwowskiego.
Bankopasje
02019.07.15Wielka bitwa konserwatorów o wielkie dzieło
więcejW 600. rocznicę wiktorii grunwaldzkiej z 15 lipca 1410 r. poddano kompleksowej renowacji obraz Jana Matejki „Bitwa pod Grunwaldem”. Dzięki przedsięwzięciu, które finansowo wsparł PKO Bank Polski, możemy dzisiaj podziwiać artystyczny rozmach twórcy. Powinniśmy przy tym docenić żmudną pracę konserwatorów dążących do przywrócenia dziełu świetności na co najmniej pół wieku.
Bankopasje
02019.07.12PKO Bank Polski oficjalnym partnerem quizu Ekstraklasy!
więcejPKO Bank Polski razem z Ekstraklasą S.A. prezentują nową i innowacyjną formułę rywalizacji wśród piłkarskich kibiców!
Bankopasje
02019.07.11„Świat przedwojennej fonografii” – o muzyce, sztuce i radiu opowiada Jan Emil Młynarski
więcejJazz trafił do Polski latach międzywojennych. Rolę sal koncertowych spełniały wówczas przede wszystkim dancingowe restauracje i nocne kluby, w których występowali pianiści i orkiestry jazzowe, piosenkarze oraz tancerze. Atmosferę kawiarnianych koncertów jazzowych Krakowa, Lwowa, a zwłaszcza Warszawy przywołuje podczas swoich występów Jazz Band Młynarski-Masecki.
Bankopasje
02019.07.09Sztafeta pomocy w Kluczborku
więcejPracownicy PKO Banku Polskiego i mieszkańcy Kluczborka wybiegali uśmiech dla Weroniki. Dzięki uczestnikom biegowej akcji charytatywnej, Fundacja PKO Banku Polskiego przekazała 10 tys. zł na rehabilitację dziewczynki. W ubiegłym roku podobną akcję zorganizowano dla Patryka, który teraz pomógł Weronice.
Bankopasje
02019.07.08#KandydatNaGwiazde – odcinek 5.
więcejZapraszamy na najnowszy odcinek naszego cyklu wideo #KandydatNaGwiazde.