2017.10.24

Wrocław polską stolicą programowania zespołowego

W najbliższych dniach (27 i 28 października) w Instytucie Informatyki Uniwersytetu Wrocławskiego pasjonaci informatyki z krajowych uczelni zmierzą się w Akademickich Mistrzostwach Polski w Programowaniu Zespołowym (AMPPZ). PKO Bank Polski jest partnerem strategicznym tych prestiżowych zawodów, a Fundacja Banku – fundatorem stypendiów dla członków zwycięskich drużyn.

Akademickie Mistrzostwa Polski w Programowaniu Zespołowym (AMPPZ) to najważniejsze zawody w Polsce dla studentów informatyki, krajowa odmiana konkursu ICPC (The ACM International Collegiate Programming Contest) – najstarszego i najbardziej prestiżowego konkursu informatycznego na świecie. Pierwsze odbyły się w 1996 roku w Poznaniu. PKO Bank Polski od 2011 roku wspiera AMPPZ.Do tegorocznej, 22. edycji zawodów, zarejestrowanych zostało 50 drużyn z renomowanych informatycznych uczelni w kraju.15 najlepszych teamów weźmie udział w Akademickich Mistrzostwach Europy Środkowej w Programowaniu Zespołowym, które odbędą się w połowie listopada w Zagrzebiu. Zwycięska drużyna w kwietniu przyszłego roku poleci do Pekinu reprezentować Polskę na Akademickich Mistrzostwach Świata w Programowaniu Zespołowym.

Polska edycja imprezy potrwa dwa dni. Pierwszego odbędzie się sesja próbna, w czasie której uczestnicy zapoznają się ze środowiskiem programistycznym (siecią komputerową, trybem oceniania zadań itp.). Właściwe zawody rozegrają się w drugim dniu. W AMPPZ wystartować mogą wyłącznie drużyny z polskich uczelni. Każda może liczyć maksymalnie trzech zawodników. Zespoły mają pięć godzin na rozwiązanie od 8 do 12 zadań programistycznych. Rozwiązania, które będą oceniane na bieżąco, należy przedstawić w językach C lub C++. Zadanie przedstawione do oceny będzie akceptowane albo odrzucane, a drużyna powiadamiana o ocenie. Przyczyną odrzucenia rozwiązania może być: błąd kompilacji, błąd wykonania lub przekroczenie limitu pamięci, przekroczony limit czasu, próba wykonania niedozwolonej operacji lub błędna odpowiedź. Jeżeli zadanie nie zostanie zaakceptowane, drużyna może przedstawić kolejną wersję jego rozwiązania. Teamy będą pozycjonowane według liczby poprawnie rozwiązanych zadań i czasu wypracowania rozwiązania.

Zawody są okazją do zademonstrowania i doskonalenia umiejętności w zespołowym rozwiązywaniu problemów informatycznych. Umożliwiają nawiązanie kontaktów między studentami z różnych ośrodków akademickich. Pozwalają też poznać specyfikę tego rodzaju rywalizacji oraz pomagają przygotować się do ewentualnego uczestnictwa w The ACM International Collegiate Programming Contest.

W ubiegłym roku AMPPZ wygrała drużyna Uniwersytetu Warszawskiego w składzie Wojciech Nadara, Marcin Smulewicz i Marek Sokołowski (oni też zwyciężyli w Akademickich Mistrzostwach Europy Środkowej w Programowaniu Zespołowym 2016, a także wywalczyli złoty medal i wicemistrzostwo w 41. edycji Mistrzostw Świata w Programowaniu Zespołowym). Drugi był team Kamil Dębowski, Mateusz Radecki i Marek Sommer (również z UW), a brąz zdobyli Michał Łowicki, Paweł Michalak i Tomasz Syposz z Uniwersytetu Wrocławskiego.

PKO Bank Polski jest otwarty na osoby młode, zdolne i pomaga im realizować ambitne plany. Od lat wspiera drużyny studentów z uniwersytetów Warszawskiego, Jagiellońskiego i Wrocławskiego startujące w zawodach programowania zespołowego. Patronuje międzynarodowym, stacjonarnym hackathonom m.in. HackYeah, Startup Weekend Warsaw #10. Jest współorganizatorem konkursu dla młodych na innowacyjne rozwiązania technologiczne „Technotalenty”.

Wszystkim drużynom startującym w tegorocznej edycji AMPPZ życzymy powodzenia.

Agnieszka Skalska
PKO Bank Polski

Czytaj także:

Najlepsi programiści w Polsce

Polscy młodzi programiści na podium. Gratulujemy!

Pracuję z najlepszymi z najlepszych

Z Białegostoku na Marsa

loaderek.gifoverlay.png