„Wyspiański” w magicznym Krakowie
W Muzeum Narodowym w Krakowie otwarto nową wystawę – „Wyspiański”. To unikalna prezentacja prac jednego z najwybitniejszych i wszechstronnych polskich twórców, jakim był Stanisław Wyspiański. Zbiór zawiera ponad 900 pozycji – od rysunków i grafik poprzez obrazy, po rzeźby czy rzemiosło artystyczne. Wszystko to tworzy spójną całość przybliżającą widzom zarówno spektrum dokonań Wyspiańskiego, jego postać, jak i oryginalny styl, nazwany narodowym. Wystawa będzie czynna do 20 stycznia 2019. Jej mecenasem jest PKO Bank Polski.
Stanisław Wyspiański, Autoportret z żoną, 1904, Muzeum Narodowe w Krakowie
pastel, papier żeberkowy; 47,7 x 62,2 cm
MNK III-r.a-10895
Stanisław Wyspiański (1869-1907) to jeden z najwybitniejszych twórców nie tylko okresu „Młodej Polski”, ale polskiej sztuki w ogóle. Był literatem, malarzem, ale także reformatorem teatru, scenografem i aktorem, grafikiem i typografem. Robił wspaniałe witraże, a nawet meble – jego prace do dziś inspirują twórców designu. Wyspiański był ponadprzeciętną osobowością artystyczną i wszechstronnie uzdolnionym, pełnym energii człowiekiem renesansu, nie bez powodu nazywanym „polskim Leonardem da Vinci”. Przekrojowa wystawa w Muzeum Narodowym w Krakowie jest prezentowana w 110. rocznicą śmierci artysty. Ekspozycja to zwieńczenie cyklu wydarzeń związanych z życiem i twórczością Stanisława Wyspiańskiego, które od początku roku odbywały się w Krakowie.
To właśnie Kraków był małą ojczyzną Wyspiańskiego, miejscem-symbolem, z którym związany był całe życie. Dlatego ważnym elementem projektu „Wyspiański” było stworzenie specjalnej trasy spacerowej – śladami Wyspiańskiego. Oprócz Muzeum Narodowego na szlaku znajdziemy m.in. Pracownię i Muzeum Witrażu, Dom Józefa Mehoffera, słynną cukiernię lwowską Jama Michalika, Akademię Sztuk Pięknych, Teatr im. Juliusza Słowackiego, Dom Towarzystwa Lekarskiego i Dom Rzemiosł, Kościół Mariacki, Pracownię Wyspiańskiego na placu Mariackim, nowoczesny Pawilon Wyspiańskiego a także Wawel, Kryptę Zasłużonych na Skałce czy Rydlówkę.
Magiczny Kraków był dla Wyspiańskiego miejscem życia, obserwacji, inspiracji ze względu na więzi emocjonalne, ale też swoje bogactwo, różnorodność i historię. PKO Bank Polski także jest silnie osadzony w Krakowie, z którym współpracuje już od ponad 10 lat i wspiera, m.in. Operę Krakowską wraz z odbywającym się tu Letnim Festiwalem Opery Krakowskiej, czy edukacyjny projekt dla najmłodszych Dukaty Decjusza.
Wystawa „Wyspiański” w Muzeum Narodowym w Krakowie pokazuje bezcenne dziedzictwo naszej kultury, historii i narodu, a takie projekty od lat wspiera PKO Bank Polski. Był mecenasem wielu wyjątkowych wystaw, m.in. „Europa Jagiellonica 1386–1572” oraz „Papież awangardy. Tadeusz Peiper w Hiszpanii, Polsce, Europie” w warszawskim Muzeum Narodowym czy wystawę kolekcji dzieł sztuki braci Gierymskich w Warszawie i Krakowie. Bank wspierał konserwację obrazu Jana Matejki „Bitwa pod Grunwaldem” i jest mecenasem unikalnej kolekcji „Nowy poczet władców Polski. Waldemar Świerzy kontra Jan Matejko” prezentowanej w całej Polsce – aktualnie znajdującej się w Muzeum Miejskim Wrocławia.
PKO Bank Polski, jako jeden z nielicznych w kraju ma swoją własną – Bankową Kolekcję Sztuki, w której zgromadził ponad 70 prac wybitnych polskich twórców kilku pokoleń, m.in. Magdaleny Abakanowicz, Jana Tarasina, Edwarda Dwurnika czy Zofii Kulik.
Ewa Maciejewska
PKO Bank Polski
Bankopasje
02019.07.16Kolejne niezwykłe filmowe spotkanie już w czwartek w Kinematografie
więcej„Stan cywilny? Tak.” To tylko jeden z wielu cytatów z „Rejsu”, które na stałe zagościły w języku polskim. Bo czy jest ktoś, kto owego dialogu nie kojarzy ze słynną filmową podróżą po Wiśle? W najbliższy czwartek 18 lipca w łódzkim kinie Kinematograf nie lada gratka dla fanów polskiego kina – na widzów czekać będzie kultowy obraz w reżyserii Marka Piwowskiego.
Bankopasje
02019.07.15Wielka bitwa konserwatorów o wielkie dzieło
więcejW 600. rocznicę wiktorii grunwaldzkiej z 15 lipca 1410 r. poddano kompleksowej renowacji obraz Jana Matejki „Bitwa pod Grunwaldem”. Dzięki przedsięwzięciu, które finansowo wsparł PKO Bank Polski, możemy dzisiaj podziwiać artystyczny rozmach twórcy. Powinniśmy przy tym docenić żmudną pracę konserwatorów dążących do przywrócenia dziełu świetności na co najmniej pół wieku.
Bankopasje
02019.07.12PKO Bank Polski oficjalnym partnerem quizu Ekstraklasy!
więcejPKO Bank Polski razem z Ekstraklasą S.A. prezentują nową i innowacyjną formułę rywalizacji wśród piłkarskich kibiców!
Bankopasje
02019.07.11„Świat przedwojennej fonografii” – o muzyce, sztuce i radiu opowiada Jan Emil Młynarski
więcejJazz trafił do Polski latach międzywojennych. Rolę sal koncertowych spełniały wówczas przede wszystkim dancingowe restauracje i nocne kluby, w których występowali pianiści i orkiestry jazzowe, piosenkarze oraz tancerze. Atmosferę kawiarnianych koncertów jazzowych Krakowa, Lwowa, a zwłaszcza Warszawy przywołuje podczas swoich występów Jazz Band Młynarski-Masecki.
Bankopasje
02019.07.09Sztafeta pomocy w Kluczborku
więcejPracownicy PKO Banku Polskiego i mieszkańcy Kluczborka wybiegali uśmiech dla Weroniki. Dzięki uczestnikom biegowej akcji charytatywnej, Fundacja PKO Banku Polskiego przekazała 10 tys. zł na rehabilitację dziewczynki. W ubiegłym roku podobną akcję zorganizowano dla Patryka, który teraz pomógł Weronice.
Bankopasje
02019.07.08#KandydatNaGwiazde – odcinek 5.
więcejZapraszamy na najnowszy odcinek naszego cyklu wideo #KandydatNaGwiazde.