2019.04.29

Zróbmy sobie wolne, czyli zaplanujmy weekend majowy

Najlepsze są te bardzo długie weekendy, a w tym roku szykuje się ekstremalnie długa majówka. Jeśli dobrze ją zaplanujemy, będziemy mieli aż 9 dni urlopu. To wystarczająco dużo, aby wybrać się nie tylko na koncert do Krakowa, ale także na festiwal wina do Hiszpanii.

Co robić w długi weekend?

Majówka to czas, kiedy nie biorąc wielu dni urlopu, można sobie pozwolić na dłuższy wypad. I wcale nie trzeba daleko szukać. Właściwie w każdym rejonie Polski można znaleźć piękne miejsca na wypoczynek. Dlatego jeśli zastanawiamy się, gdzie wyjechać na długi weekend majowy, zacznijmy od regionu, w którym mieszkamy.  

Możemy również pomyśleć o aktywnym lub kulturalnym spędzeniu czasu. Zróbmy listę, a potem przegląd finansów. Sprawdźmy oszczędności, debet na koncie i kondycję naszej karty kredytowej. Policzmy i zastanówmy się jaki kierunek podróży wybrać na majówkę: Polska czy może Europa.

My również mamy kilka ciekawych propozycji na długi weekend majowy:

3 maja – 29. Bieg Konstytucji 3 Maja

3 maja 1791 r. uchwalono Ustawę Rządową zwaną Konstytucją 3 maja. W celu upamiętnienia rocznicy tego doniosłego dla naszej państwowości wydarzenia organizowany jest Bieg Konstytucji 3 Maja. W tym roku odbędzie się już 29. edycja wydarzenia, którego sponsorem strategicznym jest obchodzący 100-lecie istnienia PKO Bank Polski. Trasa tradycyjnie będzie wiodła wokół Łazienek Królewskich i w pobliżu miejsc związanych z działalnością króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, inspiratora prac nad Konstytucją. To doskonała okazja jeśli nie do wzięcia udziału w zawodach, to przynajmniej kibicowania, a przy okazji obcowania z historycznie ważnymi dla każdego Polaka miejscami.

Więcej na temat 29. Bieg Konstytucji 3 Maja można przeczytać tutaj.

Polska.Europa.Bieg: bieg z okazji 15. rocznicy przystąpienia Polski do UE

Weźmy udział w ogólnopolskiej akcji sportowej. To aktywne świętowanie rocznicy wejścia Polski do Unii Europejskiej. W zależności od potrzeb i kondycji, sami wybieramy dystans.  

O akcji opowiada Sebastian Szumlewicz, jeden z organizatorów:

– To pierwsza taka akcja w Polsce. Zainspirowała nas rocznica 15 lat obecności Polski w Unii Europejskiej. Nasz bieg jest biegiem wirtualnym, co nie oznacza, że będziemy pokonywać trasę siedząc przed komputerem. Uczestnicy zapisują się na naszej stronie internetowej i otrzymują tzw. pakiet startowy: koszulka, numer startowy i medale. Wszystko dotrze pocztą. To jedyna taka impreza, kiedy medale otrzymuje się przed startem.

Start zaplanowano na 1 maja o godzinie 11.00 – z dowolnego miejsca w Polsce. – Wybieramy też jeden z czterech dystansów: 5 km, 10 km, półmaraton lub maraton. Możemy biec sami, ze znajomymi czy rodziną, na czas lub tylko dla przyjemności. Będzie też możliwość wysłania swoich czasów na naszą stronę i porównania ich z wynikami innych uczestników. Każdy otrzyma instrukcje e-mailem jak dokładnie to zrobić. Zapraszamy.

1-3 maja, 3-Majówka 2019 we Wrocławiu – Najlepszy Festiwal w Mieście!

Co roku w długi weekend majowy w samym sercu Wrocławia występują najlepsze zespoły, weterani scen rockowych oraz wschodzące gwiazdy. Impreza odbędzie się w dniach 1-3 maja 2019 r. na terenach Pergoli w kompleksie wrocławskiej Hali Stulecia.

Od kilku lat impreza połączona jest z Gitarowym Rekordem Guinnessa odbywającym się tradycyjnie 1 maja we Wrocławiu. Przypominamy, że w ubiegłym roku na wrocławskim Rynku zagrało razem 7411 gitarzystów.

3-5 maja, Fira del Vi – Festiwal Wina, Falset, Hiszpania

Trzydniowy festiwal Fira del Vi, zgrany czasowo z polskim długim weekendem majowym, to świetna okazja, aby spróbować win z prowincji Tarragona w Hiszpanii, o których mówi się na całym świecie. Możemy tu nie tylko degustować, ale również spotkać się z producentami, kiperami i ekspertami, a także odwiedzić ciekawe miejsca jak np. Bellmunt del Priorat Mines and Museum, dawną kopalnię ołowiu. Festiwal to również koncerty i doskonała kuchnia. Międzynarodowa renoma wina to gwarancja dobrej zabawy.

4-5 maja, Sound City Music Festival w Liverpoolu

W czasie weekendu majowego odbywa się jeden z największych festiwali muzycznych w Wielkiej Brytanii. Na to niezwykłe święto muzyki rockowej organizatorzy zaplanowali występy 250 artystów. To także wydarzenie kulturalne, podczas którego odbywają się spotkania i panele dyskusyjne. Doskonałe miejsce, aby naładować się pozytywną energią. Festiwal obejmuje swym zasięgiem ścisłe centrum miasta, prezentując młodych wykonawców z całego świata. W konferencji, koncertach i targach muzycznych uczestniczy kilka tysięcy delegatów, a frekwencja na festiwalu to ponad 40 tys. osób.

4.05 Elton John – Farewell Yellow Brick Road Kraków Tauron Arena, Kraków

W czasie majówki 2019 wyruszył w swoją pożegnalną trasę koncertową wybitny kompozytor Elton John. Dla tysięcy polskich fanów będzie to ostatnia okazja, aby zobaczyć swojego idola na scenie. Występ w Krakowie jest częścią trzyletniego, światowego tournee „Farewell Yellow Brick Road” zwieńczającego dorobek fenomenalnego muzyka.

Multimedialna wystawa „Wajda”

Przy okazji wizyty w dawnej stolicy Polski aż prosi się o odwiedzenie wystawy „Wajda”, którą zorganizowało Muzeum Narodowe w Krakowie. Obok pamiątek osobistych prezentowane są również rekwizyty, kostiumy i projekty scenografii do filmów, które stworzył wybitny reżyser. Jak zaznacza kurator wystawy, zaprzecza ona muzealnym stereotypom za sprawą mulimedialności. – Posługuje się audiowizualną narracją, interaktywnością (…). To spektakl, który angażuje wszystkie zmysły w sposób niesłychanie intensywny i nie pozwala biernie w nim uczestniczyć – stwierdza dr hab. Rafał Syska.

Więcej na temat wystawy „Wajda” można przeczytać tutaj.

Rozdaj karty!

Kiedy lista jest już zrobiona, pomyślmy rozsądnie, ile mamy czasu, chęci i funduszy. Za bilety na koncert zapłacimy kartą, to pestka. Karta przyda się także, jeśli wybieramy się w podróż pociągiem lub samolotem. Tu też króluje transakcja bezgotówkowa. Na miejscu również nie będzie się można bez niej obyć.

Przejrzysta karta kredytowa to produkt dostępny niemal dla każdego. Nie wymaga ona wysokich dochodów oraz wykazywania się nadzwyczajną zdolnością kredytową. Aby otrzymać tę wyjątkową kartę oferowaną przez PKO Bank Polski, wystarczy miesięczny dochód na poziomie 1 tys. zł netto. Jej posiadacze mogą dokonywać płatności korzystając z najnowszych technologii. Z limitu dostępnego na karcie można realizować płatności zbliżeniowe, przy wykorzystaniu telefonu z aplikacją mobilną IKO, zegarkiem Garmin czy poprzez Apple Pay.

Aleksandra Pietruczuk

Czytaj także:

Zakupy 7/24, czyli niedziela handlowa przez cały rok

Nie masz planów na majówkę? Weź udział w 29. Biegu Konstytucji 3 Maja!

Chwilowe kłopoty finansowe w firmie

loaderek.gifoverlay.png