28. Bieg Powstania Warszawskiego z nową trasą. Impreza nie zatraci ducha historii
Płonące znicze, powstańcze piosenki, opaski ze znakiem Polski Walczącej, a przede wszystkim pamięć o bohaterach, którzy oddali życie w walce o niepodległość. 28 lipca 12 tys. biegaczy weźmie udział w Biegu Powstania Warszawskiego, którego PKO Bank Polski jest partnerem strategicznym.
Choć w drodze wyjątku stołeczna impreza odbędzie się na innej, zmienionej trasie, to z całą pewnością nie zatraci ducha historii.
Nowa trasa. Bieg przenosi się na Stegny
Bieg Powstania Warszawskiego jest jednym z najpopularniejszych i największych biegów, organizowanych w stolicy. To drugie w tym roku wydarzenie z cyklu Warszawskiej Triady Biegowej „Zabiegaj o pamięć”, do których należą także Bieg Konstytucji 3 Maja i Bieg Niepodległości.
Dzięki wieczornej godzinie zawody idealnie wpisują się w tradycję corocznych obchodów wybuchu Powstania Warszawskiego. W tym roku organizatorzy przygotowali pulę 12 tysięcy pakietów startowych. Start biegu na 5 km nastąpi 28 lipca o godz. 20.30, a na 10 km o 21.10.
Wszystkich, którzy zdecydują się wziąć udział w tegorocznej edycji czeka sporo niespodzianek. Przede wszystkim pobiegną nową trasą – ulicami na Stegnach i Sadybie.
– Jest to rozwiązanie tymczasowe wynikające z przedłużającej się przebudowy ulicy Miodowej i pl. Krasińskich spowodowanej nieoczekiwanymi znaleziskami archeologicznymi na wysokości Pałacu Krasińskich. Choć bieg odbędzie się na innej trasie, to nie zatraci ducha historii. Dzień 28 lipca przypomina początki Powstania. Właśnie tego dnia miała miejsce pierwsza koncentracja Powstańców. Wszyscy pełni zapału, oczekiwali na moment kiedy będą mogli rozpocząć walkę – podkreślają organizatorzy biegu ze Stołecznego Centrum Sportu Aktywna Warszawa.
Start biegów na 5 i 10 km będzie miał miejsce w okolicach Toru Łyżwiarskiego Stegny. Na krótszym dystansie zawodnicy pobiegną ulicami Sikorskiego, Witosa, Sobieskiego (w stronę centrum), a finiszować będą z drugiej strony toru – na ul. Idzikowskiego.
Z kolei uczestnicy biegu na 10 km ruszą ulicą Sobieskiego w stronę Wilanowa, gdzie nastąpi nawrót i powrót tą samą ulicą w stronę Stegien. Dalsza droga pokrywa się z tą na 5 km. Obie trasy są płaskie i nie zabraknie na nich długich prostych. Jedyne utrudnienia mogą powodować nawrotki.
Nowa opcja. Pakiety startowe dostarczą kurierzy
Nowa trasa to nie jedyna nowość dla biegaczy, którzy wezmą udział w zawodach. Kolejną jest możliwość odbioru pakietu startowego przez kuriera. Organizatorzy liczą, że dzięki temu rozwiązaniu znacząco zmniejszą się kolejki w biurze zawodów.
– Wiedząc doskonale, z jakimi trudnościami wiąże się odbiór pakietu startowego na bieg, którego limit sięga 12 tysięcy chętnych, podjęliśmy współpracę z Pocztą Polską i wypracowaliśmy alternatywny sposób. Można otrzymać go za pośrednictwem usługi kurierskiej – zapowiadają organizatorzy.
Dotyczy to zarówno pakietów na 28. Bieg Powstania Warszawskiego, jak i imprezę towarzyszącą - 5. Bieg Zdobycia PAST-y. To bieg na 9. piętro budynku przy ulicy Zielnej 39, który został wzniesiony w latach 1906–1908. Nazwa budynku wzięła się od drugiego właściciela (Polska Akcyjna Spółka Telefoniczna), a sam obiekt podczas powstania warszawskiego stał się miejscem zaciętych walk. W biegu Zdobycia PAST-y może wziąć udział nawet 730 zawodników.
Pobiegniemy dla Filipa i Dawidka
Podczas 28. Bieg Powstania Warszawskiego pobiegniemy dla dwóch chłopców, którzy urodzili się z wadą serca i czekają na operacie. 2-letni Filipek urodził się z wadą serca (HLHS). 2,5-letni Dawidek ma wrodzoną wada serca (Zespół Fallota) ze skrajną hipoplazją tętnic płucnych.
Aby pomóc, wystarczy przypiąć do koszulki kartkę z napisem „biegnę dla Filipa i Dawidka” i dotrzeć z nią do mety. Zaangażowanie zawodników, którzy pobiegną z kartką zostanie przeliczone na konkretną pomoc – Fundacja PKO Banku Polskiego przekaże darowiznę.
Treningi z historią w tle
Dla zawodników, którzy już teraz chcą poczuć wyjątkowy klimat Biegu Powstania Warszawskiego, organizatorzy przygotowali „Treningi z historią w tle” (10 i 17 lipca). Będą one prowadzone przez przewodnika i profesjonalnego trenera biegania. Cele są dwa. Po pierwsze – przygotowanie kondycyjne. Po drugie – zwiedzanie miejsc, związanych z historią Powstania Warszawskiego.
Marek Wiśniewski
Czytaj także:
Bieg z wielkim sercem. Poznaj autora rysunku na koszulkach 4. PKO Biegu Charytatywnego
Bohaterzy filmowi pobiegną wokół Jeziora Raduń. Takie atrakcje tylko w Wałeckim Festiwalu Biegowym
Polak zachwycił taktyką. Wielkie emocje w Nocnym Biegu Świętojańskim
Pliki do pobrania
Biegajmy razem
02019.07.05Trzy najlepsze drużyny 4. PKO Biegu Charytatywnego. Ich wyniki zasługują na wielki podziw
więcej54 okrążenia i 290 metrów – tyle wynosi rekord PKO Biegu Charytatywnego. 15 września ubiegłego roku podczas zawodów w Łomży ustanowiła go drużyna Korytkowski Team. Na drugim miejscu znalazła się ekipa Stalowowolskiego Klubu Biegacza, a na trzecim reprezentanci OSiR 1 Lidzbark Warmiński. W rozmowie z Bankomanią przedstawiciele drużyn wspominają swoje kapitalne występy.
Biegajmy razem
02019.07.04„Dominator” pokonany – wypowiedzi po Nocnym Biegu Świętojańskim z PKO Bankiem Polskim
więcejZwycięzcy z Ukrainy, emocje na ostatnich metrach, dobra pogoda i nieco niższa frekwencja. Za nami Nocny Bieg Świętojański z PKO Bankiem Polskim.
Biegajmy razem
02019.07.02Zawodnicy z Ukrainy najlepsi w Nocnym Biegu Świętojańskim z PKO Bankiem Polskim
więcejBiegacze z Ukrainy zajęli czołowe lokaty w tegorocznym Biegu Świętojańskim z PKO Bankiem Polskim w Gdyni, zwyciężając w klasyfikacji generalnej, klasyfikacji kobiet i zdobywając tzw. „premię górską”. Zawody na wymagającej trasie ukończyło 2740 osób, a towarzyszyła im wymarzona pogoda i gorący doping – zwłaszcza w okolicach startu i mety.
Biegajmy razem
02019.06.28Sylwetki polskich biegaczy #15: Katarzyna Kowalska
więcejKatarzyna Kowalska jest jedną z najbardziej wszechstronnych i utytułowanych polskich biegaczek. Choć reprezentowała nasz kraj już na trzech igrzyskach olimpijskich – w Pekinie, Londynie i Rio de Janeiro – ma apetyt na czwarte, w Tokio w 2020 r.
Biegajmy razem
02019.06.27Premia górska przyciąga zawodników do Nocnego Biegu Świętojańskiego z PKO Bankiem Polskim
więcej– Trasę Nocnego Biegu Świętojańskiego z PKO Bankiem Polskim wyróżnia 1,5-kilometrowy podbieg. Osoba, która pokona ten odcinek w najkrótszym czasie, otrzyma nagrodę w wysokości 2500 zł. Otrzymujemy sygnały, że wiele osób startuje właśnie z myślą o tym podbiegu – mówi Piotr Suchenia z Gdyńskiego Centrum Sportu, które jest organizatorem zawodów, zaplanowanych na noc z 28 na 29 czerwca.
Biegajmy razem
02019.06.24Nocny Bieg Świętojański z PKO Bankiem Polskim. Dla wszystkich, którzy mają dość upałów
więcejMasz dość upałów? Spróbuj startu w Nocnym Biegu Świętojańskim z PKO Bankiem Polskim, który odbędzie się w Gdyni w nocy z 28 na 29 czerwca. Biegacze ruszą na trasę o godzinie 23:59, co pozwoli zapomnieć o gorących słonecznych promieniach. Dla wszystkich miłośników nocnego biegania to świetna propozycja na początek lata.