2018.09.04

Najlepsze drużyny wracają na 4. PKO Bieg Charytatywny. Już nie mogą się doczekać 15 września!

Nic tak nie integruje grupy jak zawody sportowe, własny zespół i możliwość rywalizacji z innymi drużynami. O wspaniałych emocjach, jakie można wtedy przeżywać, doskonale wiedzą uczestnicy PKO Biegu Charytatywnego. Drużyny, które uzyskiwały rewelacyjne wyniki w dwóch poprzednich edycjach, pobiegną także w tym roku. Wszystko po to, żeby pomóc potrzebującym dzieciom. Swoimi przepisami na sukces dzielą się BSB Barczewo Biega, „OSF TEAM” 1 Pomorska Brygada Logistyczna z Bydgoszczy i Ekobiegi.

PKO Bieg Charytatywny jest ogólnopolską inicjatywą PKO Banku Polskiego, która od trzech lat odbywa się we wrześniu na stadionach lekkoatletycznych w 12 miastach kraju.

Bieg ma charakter sztafety, w której udział biorą wyłącznie pięcioosobowe drużyny, a każdy z zawodników w trakcie godzinnego biegu musi pokonać co najmniej jedno okrążenie. Drużyny, które uzyskiwały świetne wyniki w dwóch poprzednich edycjach, pobiegną także w tym roku.

BSB Barczewo Biega

Najwięcej okrążeń w trzech poprzednich edycjach PKO Biegu Charytatywnego zaliczyła drużyna BSB Barczewo Biega. Przed rokiem w Lidzbarku Warmińskim członkowie tego zespołu okrążyli bieżnię aż 53 razy!

Trzy razy z rzędu uzyskiwaliśmy najlepszy wynik w Polsce, a teraz startujemy po raz kolejny. Ta impreza to niesamowite emocje. Rzadko zdarza się, żeby na stadionie lekkoatletycznym w jednym miejscu biegło 70 osób. Nigdzie indziej nie ma takich zawodów. A zainteresowanie rośnie z roku na rok. Dwa lata temu wystawiliśmy dwie drużyny, w zeszłym roku trzy, a w obecnym aż pięć! – wylicza Przemysław Menziński z zespołu BSB Barczewo Biega.

Pełna nazwa naszego zespołu to Barczewskie Stowarzyszenie Biegowe. Jesteśmy małą grupą biegową i chcieliśmy nagłośnić nazwę naszej miejscowości Barczewo, która jest położona ok. 15 km od Olsztyna. Dzięki temu możemy biegać po pięknych okolicach warmińskich jezior. Bardzo się cieszę, że udaje mi się zarażać pasją do biegania i charytatywnego pomagania coraz większą grupę znajomych – dodaje.

„OSF TEAM” 1 Pomorska Brygada Logistyczna z Bydgoszczy

Jedną z czołowych drużyn w Polsce jest „OSF TEAM” 1 Pomorska Brygada Logistyczna z Bydgoszczy, której zawodnicy w poprzedniej edycji zrobili 51 „kółek”. Rok wcześniej również pokazali wysoką formę, bo zaliczyli 50 okrążeń.

W tym roku zamierzamy pobić nasz kolejny rekord, bo każde kolejne okrążenie to posiłek dla dziecka. Impreza jest bardzo fajna, a jest szczytny. Moim zdaniem wszyscy są zwycięzcami, bo wszyscy biegają dla dzieci. Po to tu jesteśmy! – mówi Waldemar Deroń z drużyny „OSF TEAM” 1 Pomorska Brygada Logistyczna z Bydgoszczy.

Jesteśmy zawodowymi żołnierzami i w wielu imprezach startujemy pod patronatem naszej brygady. Bardzo zależało nam na starcie w 4. PKO Biegu Charytatywnym. Kiedy ruszały zapisy, to z kolegami martwiliśmy się, żeby nie zabrakło dla nas miejsca. Wspólnie czekaliśmy na start zapisów i bardzo ucieszyliśmy się, że zdążyliśmy. Wiadomo przecież, że zainteresowanie jest bardzo duże – dodaje.

To naprawdę świetna rywalizacja. Kiedy startuje drużyna, trzeba ze sobą współpracować, dogadywać się i lubić. A przede wszystkim dużo czasu trzeba poświęcać na treningi – mieć refleks, spryt i szybkość, żeby w strefie zmian przekazać pałeczkę koledze z drużyny. W gąszczu 70 zawodników wcale nie jest tak łatwo go odnaleźć – zaznacza Deroń.

Ekobiegi

Największą liczbę okrążeń w dwóch poprzednich edycjach PKO Biegu Charytatywnego w Warszawie zrobiła drużyna Ekobiegi. W obu przypadkach było to 48 „kółek”.

Bardzo fajne zawody, szczytny cel i nutka rywalizacji. Ogólnie panuje świetna atmosfera. W tym roku startujemy po raz kolejny, choć w nieco zmienionym składzie. Jako kapitan musiałem dokonać kilku korekt. Dobraliśmy osoby, które biegają krótkie sprinterskie dystanse, żeby rywalizacja była jeszcze ciekawsza. Poza tym jest to dla nas bardzo fajna zabawa – mówi Dawid Szałkowski z drużyny Ekobiegi.

I wyjaśnia, skąd taka nazwa drużyny. – Kilka lat temu zaproponował ją kolega, który współpracował z Urzędem Dzielnicy Targówek. Nazwa miała charakter czysto ekologiczny. Braliśmy udział w akcji sprzątania świata, a konkretnie Lasu Bródnowskiego i innych zielonych terenów w Warszawie. Potem zaczęliśmy jeździć drużynowo na maratony i uznaliśmy, że zachowamy tę nazwę. Pod szyldem „Ekobiegi” występujemy do tej pory – jako grupa lub indywidualnie – tłumaczy.

W PKO Biegu Charytatywnym najważniejszych jest szczytny cel, ale poza tym można fajnie spędzić czas. Startując w drużynie, poznajemy siebie nawzajem i sprawdzamy, jakie są możliwości zespołu – dodaje Szałkowski.

Prawie 2 mln zł na posiłki dla dzieci

Przed rokiem w PKO Biegu Charytatywnym wzięło udział 6401 osób. Wszyscy pokonali łącznie 30 915 okrążeń, co daje 12 366 km. W zamian za ich zaangażowanie Fundacja PKO Banku Polskiego przekazała ponad 652 826 zł dla najbardziej potrzebujących dzieci (kwota ta uwzględnia również opłaty startowe). Od pierwszej edycji biegu kwota ta wyniosła już ponad 1,9 mln zł!

Marek Wiśniewski

Lokalizacja stadionów, na których przeprowadzony zostanie 4. PKO Bieg Charytatywny

Bydgoszcz, Stadion im. Zdzisława Krzyszkowiaka, ul. Gdańska 163
Gdańsk, Stadion AWFiS Gdańsk, ul. Kazimierza Górskiego 1
Kalisz, Stadion Miejski, ul. Łódzka 19-29
Koszalin, Stadion lekkoatletyczny „Bałtyk”, ul. Andersa 16
Kraków, Międzyszkolny Ośrodek Sportowy Kraków „Wschód”, Os. Szkolne 39
Kutno, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, ul. Kościuszki 26
Lidzbark Warmiński, Stadion Miejski, ul. Bartoszycka 24
Lublin, Stadion MKS „Start”, al. Józefa Piłsudskiego 22
Łomża, Stadion Miejski, ul. Zjazd 18
Ruda Śląska, Stadion lekkoatletyczny, ul. Czarnoleśna 12
Warszawa, Stadion AWF Warszawa, ul. Marymoncka 34
Wrocław, Stadion AWF Wrocław, al. I.J. Paderewskiego 35

Czytaj także:

4. PKO Bieg Charytatywny – Pomagamy z każdym krokiem

6. Letni Bieg Piastów. Próba charakteru i kondycji z PKO Bankiem Polskim

Nad morzem złapali wiatr w żagle. Olbrzymie zainteresowanie 39. PKO Półmaratonem Szczecin

loaderek.gifoverlay.png