2018.08.27

„PKO Bieg Charytatywny to jedna wielka zabawa”. Rozmowa z Igą Baumgart, ambasadorką 4. PKO Biegu Charytatywnego w Bydgoszczy

Do startu pozostały już tylko 3 tygodnie! 15 września w 12 miastach Polski, na 12 stadionach, przy udziale tysięcy biegaczy uzbieramy setki tysięcy złotych dla potrzebujących. Tak działa 4. PKO Bieg Charytatywny! Dołącz do nas – we wtorek, 28 sierpnia o godz. 11:00 na stronie internetowej http://www.pkobiegcharytatywny.pl/ ruszą zapisy na bieg.

O tym, dlaczego warto wziąć w nim udział – mówi Iga Baumgart, nasza ambasadorka w Bydgoszczy

Iga Baumgart - polska lekkoatletka, specjalizuje się w biegu na 400 m. Jest brązową medalistką Mistrzostw Świata i mistrzynią Europy w sztafecie 4x400 m. Pierwszy, sztafetowy złoty krążek zdobyła podczas halowych Mistrzostw Europy w Belgradzie w 2017 r. Ten sukces powtórzyła podczas 7. Drużynowych Mistrzostw Europy w Lekkoatletyce w Lille oraz w tym samym roku podczas letniej Uniwersjady w Tajpej. Podczas ostatnich Mistrzostw Świata w Berlinie była 5. w biegu na 400 m, a triumfowała jako uczestniczka sztefety 4x400 m.

Czym dla Pani jest PKO Bieg Charytatywny?

Jest mi niezmiernie miło, że zostałam zaproszona do 4. PKO Biegu Charytatywnego i będę jego ambasadorem. Móc uczestniczyć w takiej imprezie, kibicować i wspierać innych, to olbrzymi zaszczyt.

Co powoduje chęć angażowania się w przedsięwzięcia charytatywne?

Chęć pomocy innym. Na co dzień można to robić anonimowo, ale dzięki temu, że jako sportowcy jesteśmy rozpoznawalni, możemy do podobnych akcji przyciągnąć kibiców. Ludzie, widząc, że znane osoby angażują się w przedsięwzięcia charytatywne, mogą nabrać ochoty na podobne działania.

W jakie projekty charytatywne się Pani angażuje?

Jako rozpoznawalna zawodniczka brałam udział w kilku takich przedsięwzięciach, ale nawet wcześniej – zanim stałam się znana – starałam się pomagać, dokładając cegiełkę do różnych akcji. Przeznaczałam pieniądze dla potrzebujących dzieci, rodzin czy na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Pomagałam też zwierzakom w schroniskach, bo sama mam zwierzątka.

Jak zachęcić Polaków do uprawiania sportu?

Chyba nie trzeba już zachęcać Polaków, bo sami wychodzą z domu, żeby się ruszyć. Coraz więcej ludzi uprawia sport, a zwłaszcza bieganie. Można nawet powiedzieć, że zrobiła się na to moda. Polacy zdają sobie sprawę z tego, jakie to ważne dla zdrowia, lepszego samopoczucia i wyglądu.

Czy przepisem jest łączenie aktywności fizycznej z działalnością charytatywną?

Tak. Dużo ludzi chce trenować i robić coś dla siebie, a przecież równocześnie można wziąć udział w akcji charytatywnej i zrobić coś dla innych. Zupełnie przy okazji.

Czym jest kibicowanie?

Kibicowanie jest bardzo ważne dla sportowców. Biegamy nie tylko dla siebie, ale i dla kibiców. Gdyby ich nie było, nie byłoby sportu.

Jak najlepiej wspierać swoich faworytów?

Jeżeli stadion jest pusty, to nie ma emocji. Wtedy nie czujemy frajdy. A kiedy stadion jest wypełniony po brzegi, sportowców niesie to do walki. Niedawno, kiedy startowaliśmy na mistrzostwach Europy w Berlinie, na trybunach było mnóstwo Polaków. Czuliśmy ich obecność, a świadomość, że przyszli dla nas, niosła nas do przodu. Rola kibiców jest więc nieoceniona.

Z roku na rok rośnie popularność biegania. Skąd fenomen ten dyscypliny?

Chyba dlatego, że to najprostsza forma ruchu. Każdy może wyjść z domu, iść do parku i pobiegać. Nie trzeba wielkich nakładów. Wystarczą buty i strój do biegania. Nawet jak ktoś wstydzi się iść na trening do fitness klubu, to może iść do lasu i pobiegać po ścieżkach. I nie musi nikomu się tłumaczyć, że biegnie za szybko, za wolno lub nie tak jak powinien. To bardzo prosty sport i to jest w nim najpiękniejsze.

Co jest najważniejsze w przygotowaniu do Biegu Charytatywnego?

Zależy kto, czego oczekuje. Czy chce się startować dla wyniku, czy dla frajdy. Jeżeli dla wyniku, to każdy musi trenować samodzielnie i zgodnie z planem treningowym. A jeżeli dla frajdy, to wystarczą dobre chęci. Wystarczy wyjść z domu, ruszyć się z rodziną i przyjaciółmi. Wtedy można pomóc komuś, kto jest potrzebujący. PKO Bieg Charytatywny to jedna wielka zabawa i tak należy go traktować.

Czy rywalizacja drużynowa jest bardziej emocjonująca od indywidualnej?

Zależy dla kogo. Dla kibiców rywalizacja drużynowa na pewno jest bardziej emocjonująca niż indywidualna. Myślę, że łatwiej kibicuje się drużynie, a najlepiej świadczy o tym chyba popularność sportów drużynowych. W bieganiu jest podobnie, bo kiedy wygrywamy w sztafecie, czujemy wielki doping. Kibice wspierają nas wtedy jako reprezentację Polski, a nie osobnych zawodników. W konkurencjach indywidualnych doping jest mniej odczuwalny. A jeżeli chodzi o perspektywę sportowców? Myślę, że emocje są podobne.

Dlaczego warto wziąć udział w PKO Biegu Charytatywnym?

Podczas PKO Biegu Charytatywnego można dobrze się bawić, poznać fajnych ludzi, a dodatkowo udzielić się charytatywnie i pomóc innym. Każdy, kto weźmie udział w zawodach, dołoży swoją cegiełkę w szczytnym celu.

 

Zapisy na Bieg Charytatywny startują we wtorek (28 sierpnia) o godzinie 11.00: » www.pkobiegcharytatywny.pl

Celem zawodników nie jest tu dotarcie do linii mety w jak najkrótszym czasie. PKO Bieg Charytatywny to bieg bez mety, w którym jedynym ograniczeniem są czas i możliwości drużyny. Zawodnicy tworzący pięcioosobowe sztafety mają dokładnie godzinę, aby pokonać jak najwięcej okrążeń i pomóc. Ich zaangażowanie przeliczane jest na posiłki dla najbardziej potrzebujących dzieci. Środki finansowe na ten cel przekaże Fundacja PKO Banku Polskiego.

Lokalizacja stadionów, na których przeprowadzony zostanie 4. PKO Bieg Charytatywny 

Bydgoszcz, Stadion im. Zdzisława Krzyszkowiaka, ul. Gdańska 163
Gdańsk, Stadion AWFiS Gdańsk, ul. Kazimierza Górskiego 1
Kalisz, Stadion Miejski, ul. Łódzka 19-29
Koszalin, Stadion lekkoatletyczny "Bałtyk", ul. Andersa 16
Kraków, Międzyszkolny Ośrodek Sportowy Kraków „Wschód”, Os. Szkolne 39
Kutno, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, ul. Kościuszki 26
Lidzbark Warmiński, Stadion Miejski, ul. Bartoszycka 24
Lublin, Stadion MKS „Start”, al. Józefa Piłsudskiego 22
Łomża, Stadion Miejski, ul. Zjazd 18
Ruda Śląska, Stadion lekkoatletyczny, ul. Czarnoleśna 12
Warszawa, Stadion AWF Warszawa, ul. Marymoncka 34
Wrocław, Stadion AWF Wrocław, al. I.J. Paderewskiego 35

 

Marek Wiśniewski

Czytaj także:

4. PKO Bieg Charytatywny – Pomagamy z każdym krokiem

6. Letni Bieg Piastów. Próba charakteru i kondycji z PKO Bankiem Polskim

Nad morzem złapali wiatr w żagle. Olbrzymie zainteresowanie 39. PKO Półmaratonem Szczecin

loaderek.gifoverlay.png