„PKO Bieg Charytatywny zdobywa coraz większą rzeszę sympatyków”. Rozmowa z Markiem Kolbowiczem, ambasadorem 4. PKO Biegu Charytatywnego w Koszalinie
15 września w 12 miastach Polski przy udziale tysięcy biegaczy uzbieramy setki tysięcy złotych dla potrzebujących. Tak działa 4. PKO Bieg Charytatywny! Dołącz do nas!
O tym, dlaczego warto wziąć udział w 4. PKO Biegu Charytatywnym, mówi Marek Kolbowicz, ambasador zawodów w Koszalinie.
Marek Kolbowicz - sportowiec, wioślarz. Jest czterokrotnym mistrzem świata (2005, 2006, 2007 i 2009) i zdobywcą złotego medalu na Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie w 2008 r. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, uhonorowany został również tytułem Ambsadora Szczecina.
Czym dla Pana jest PKO Bieg Charytatywny?
To świetna inicjatywa, która od kilku lat zdobywa coraz większą rzeszę sympatyków.
Co powoduje chęć angażowania się w przedsięwzięcia charytatywne?
Kiedyś ktoś namówił mnie do uprawiania sportu, który ukształtował moje życie i zdrowie. Dziś czuję, że mam dług do spłacenia, więc – kiedy tylko pozwala mi na to czas – uczestniczę w każdej akcji charytatywnej.
W jakie projekty charytatywne się Pan angażuje?
PKO Bieg Charytatywny jest jedną z wielu akcji, w które się angażuję, ale chętnie uczestniczę też w innych inicjatywach. Jest tego na tyle dużo, że trudno mi teraz je wymieniać.
Jak zachęcić Polaków do uprawiania sportu?
Warto ruszać się i być aktywnym fizycznie – jeździć na rowerze, grać w piłkę, biegać, czy choćby truchtać. Niekoniecznie trzeba profesjonalnie uprawiać sport przez wielkie „S”. Wystarczy przez małe „s”.
Czy przepisem jest łączenie aktywności fizycznej z działalnością charytatywną?
Myślę, że najłatwiej jest zachęcać ludzi do uprawiania sportu właśnie przez działalność charytatywną. Przykładowo – jeżeli uczestniczymy w PKO Biegu Charytatywnym i wiemy, że każde przebiegnięte okrążenie zostanie przeliczone na pieniądze dla potrzebujących, to dużo chętniej dajemy się przekonać do takiej aktywności. Wtedy wiemy, że warto pobiec więcej, bo środki finansowe zostaną dobrze spożytkowane.
Czym jest kibicowanie?
Moim zdaniem kibicowanie to obowiązek. Fani muszą wspierać swoich sportowców. Całym sobą czuć, jaki wysiłek podejmują.
Jak najlepiej wspierać swoich faworytów?
Kibic powinien odbierać sportowca jako kogoś, kto walczy za niego i reprezentuje go. Zawodnik jest na wojnie, rywalizuje z innymi sportowcami – drużynami, miastami czy państwami i w tej rywalizacji pełni rolę przedstawiciela kibiców.
Z roku na rok rośnie popularność biegania. Skąd fenomen ten dyscypliny?
Z prostoty. Wystarczy dobre obuwie, trochę ciuszków na górę i możemy wybiec z domu. To fajna i tak naprawdę chyba najtańsza aktywność fizyczna, jaką możemy sobie wyobrazić. Nie ma łatwiejszego i mniej kosztowanego sportu niż wyjść z domu i potruchtać. Zwłaszcza, że biegać można wszędzie – po asfalcie, chodnikach, leśnych ścieżkach i plaży.
Co jest najważniejsze w przygotowaniu do Biegu Charytatywnego?
Tylko i wyłącznie dobry humor. Niczego więcej nie potrzeba. Oczywiście, poza tym, że do startu musimy zachęcić cztery inne osoby.
Czy rywalizacja drużynowa jest bardziej emocjonująca od indywidualnej?
Tak. Człowiek jest zwierzęciem stadnym, a drużyna zawsze może więcej. Budowanie zespołu zawsze staje się celem nadrzędnym.
Dlaczego warto wziąć udział w PKO Biegu Charytatywnym?
Bo wszystkie kilometry z całej Polski zostaną podliczone i przeliczone na złotówki, a żywa gotówka trafi do tych, którzy najbardziej jej potrzebują.
BIEG BEZ METY
Celem zawodników startujących w 4. PKO Biegu Charytatywnym nie jest tu dotarcie do linii mety w jak najkrótszym czasie., ale pokonanie jak największej liczby okrążeń. Startujący, tworzący pięcioosobowe sztafety, mają godzinę, aby pokonać jak najwięcej okrążeń i pomóc. Ich zaangażowanie przeliczane jest na posiłki dla najbardziej potrzebujących dzieci. Środki finansowe na ten cel przekaże Fundacja PKO Banku Polskiego.
Lokalizacja stadionów, na których przeprowadzony zostanie 4. PKO Bieg Charytatywny
Bydgoszcz, Stadion im. Zdzisława Krzyszkowiaka, ul. Gdańska 163
Gdańsk, Stadion AWFiS Gdańsk, ul. Kazimierza Górskiego 1
Kalisz, Stadion Miejski, ul. Łódzka 19-29
Koszalin, Stadion lekkoatletyczny „Bałtyk”, ul. Andersa 16
Kraków, Międzyszkolny Ośrodek Sportowy Kraków „Wschód”, Os. Szkolne 39
Kutno, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, ul. Kościuszki 26
Lidzbark Warmiński, Stadion Miejski, ul. Bartoszycka 24
Lublin, Stadion MKS „Start”, al. Józefa Piłsudskiego 22
Łomża, Stadion Miejski, ul. Zjazd 18
Ruda Śląska, Stadion lekkoatletyczny, ul. Czarnoleśna 12
Warszawa, Stadion AWF Warszawa, ul. Marymoncka 34
Wrocław, Stadion AWF Wrocław, al. I.J. Paderewskiego 35
Marek Wiśniewski
Czytaj także:
4. PKO Bieg Charytatywny – Pomagamy z każdym krokiem
6. Letni Bieg Piastów. Próba charakteru i kondycji z PKO Bankiem Polskim
Nad morzem złapali wiatr w żagle. Olbrzymie zainteresowanie 39. PKO Półmaratonem Szczecin
Biegajmy razem
02019.07.05Trzy najlepsze drużyny 4. PKO Biegu Charytatywnego. Ich wyniki zasługują na wielki podziw
więcej54 okrążenia i 290 metrów – tyle wynosi rekord PKO Biegu Charytatywnego. 15 września ubiegłego roku podczas zawodów w Łomży ustanowiła go drużyna Korytkowski Team. Na drugim miejscu znalazła się ekipa Stalowowolskiego Klubu Biegacza, a na trzecim reprezentanci OSiR 1 Lidzbark Warmiński. W rozmowie z Bankomanią przedstawiciele drużyn wspominają swoje kapitalne występy.
Biegajmy razem
02019.07.04„Dominator” pokonany – wypowiedzi po Nocnym Biegu Świętojańskim z PKO Bankiem Polskim
więcejZwycięzcy z Ukrainy, emocje na ostatnich metrach, dobra pogoda i nieco niższa frekwencja. Za nami Nocny Bieg Świętojański z PKO Bankiem Polskim.
Biegajmy razem
02019.07.02Zawodnicy z Ukrainy najlepsi w Nocnym Biegu Świętojańskim z PKO Bankiem Polskim
więcejBiegacze z Ukrainy zajęli czołowe lokaty w tegorocznym Biegu Świętojańskim z PKO Bankiem Polskim w Gdyni, zwyciężając w klasyfikacji generalnej, klasyfikacji kobiet i zdobywając tzw. „premię górską”. Zawody na wymagającej trasie ukończyło 2740 osób, a towarzyszyła im wymarzona pogoda i gorący doping – zwłaszcza w okolicach startu i mety.
Biegajmy razem
02019.06.28Sylwetki polskich biegaczy #15: Katarzyna Kowalska
więcejKatarzyna Kowalska jest jedną z najbardziej wszechstronnych i utytułowanych polskich biegaczek. Choć reprezentowała nasz kraj już na trzech igrzyskach olimpijskich – w Pekinie, Londynie i Rio de Janeiro – ma apetyt na czwarte, w Tokio w 2020 r.
Biegajmy razem
02019.06.27Premia górska przyciąga zawodników do Nocnego Biegu Świętojańskiego z PKO Bankiem Polskim
więcej– Trasę Nocnego Biegu Świętojańskiego z PKO Bankiem Polskim wyróżnia 1,5-kilometrowy podbieg. Osoba, która pokona ten odcinek w najkrótszym czasie, otrzyma nagrodę w wysokości 2500 zł. Otrzymujemy sygnały, że wiele osób startuje właśnie z myślą o tym podbiegu – mówi Piotr Suchenia z Gdyńskiego Centrum Sportu, które jest organizatorem zawodów, zaplanowanych na noc z 28 na 29 czerwca.
Biegajmy razem
02019.06.24Nocny Bieg Świętojański z PKO Bankiem Polskim. Dla wszystkich, którzy mają dość upałów
więcejMasz dość upałów? Spróbuj startu w Nocnym Biegu Świętojańskim z PKO Bankiem Polskim, który odbędzie się w Gdyni w nocy z 28 na 29 czerwca. Biegacze ruszą na trasę o godzinie 23:59, co pozwoli zapomnieć o gorących słonecznych promieniach. Dla wszystkich miłośników nocnego biegania to świetna propozycja na początek lata.