„Pomaganie i wspieranie daje mi pozytywnego kopa do działania”. Rozmowa z Joanną Jóźwik, ambasadorką 4. PKO Biegu Charytatywnego w Krakowie
We wtorek, 28 sierpnia o godz. 11:00 na stronie internetowej www.pkobiegcharytatywny.pl ruszą zapisy na 4. PKO Bieg Charytatywny. Do startu pozostały dokładnie 3 tygodnie! Zbierz swoją drużynę i na jednym z 12 stadionów lekkoatletycznych w Polsce weź udział w tym wielkim święcie. Każde twoje okrążenie to realna pomoc dla potrzebujących, którą przekaże Fundacja PKO Banku Polskiego. Startujmy razem i zbierzmy jak najwięcej pieniędzy!
Jaki jest przepis na sukces w tym biegu – mówi Joanna Jóźwik, ambasadorka 4. PKO Biegu Charytatywnego w Krakowie.
Joanna Jóźwik - polska lekkoatletka, biegaczka średniodystansowa, Jest brązową medalistką Mistrzostw Europy w Zurychu w biegu na 800 m. Pięciokrotnie stawała na najwyższym miejscu podium w Mistrzostwach Polski. Dwa tytuły zdobyła w biegu na 800 m. (2014 i 2015) oraz trzy w sztafecie 4x400 m (2013, 2014, 2015). Na halowych mistrzostwach kraju zdobyła 4 srebrne medale: w 2011 r. była druga w biegu na 400 m, trzy lata później zdobyła 2 krążki za bieg na 800 m i sztafetę 4x400 m, nastomiast w 2015 r. na drugiej pozycji zakończyła bieg na 800 m.
Czym dla Pani jest PKO Bieg Charytatywny?
Bieg Charytatywny jest wspaniałym połączeniem sportu z pomocą osobom potrzebującym. Nie ma nic piękniejszego niż biec ze świadomością, że jest się tu „dla kogoś”.
Co powoduję chęć angażowania się w przedsięwzięcia charytatywne?
Bardzo chętnie angażuję się w akcje charytatywne. Po to stałam się osobą publiczną, aby między innymi poprzez takie akcje docierać do jak największej liczby osób i zachęcać ich do udziału. Pomaganie i wspieranie daje mi pozytywnego kopa do działania.
W jakie projekty charytatywne się Pani angażuje?
Najważniejszą dla mnie imprezą charytatywną, w którą się angażuję jest bieg Wings for Life, który co roku jest rozgrywany w Poznaniu. Angażuję się również w wiele mniejszych akcji.
Jak zachęcić Polaków do biegania?
Przede wszystkim sobą! Pokazuję, jak wiele jest pozytywnych aspektów biegania i wiem, że wielu mogę tym zarazić.
Czy przepisem jest łączenie aktywności fizycznej z działalnością charytatywną?
Moim zdaniem zdecydowanie chętniej staje się na starcie biegu, w którym na pierwszym miejscu jest pomoc, a nie sportowa rywalizacja. Wśród zawodników panuje wtedy inne nastawienie, energia i mogą liczyć na większe wsparcie na trasie. Jest to w pewnym sensie celebrowanie chwili.
Czym jest kibicowanie?
Kibicowanie jest najlepszą formą wsparcia swoich faworytów.
Z roku na rok rośnie popularność biegania. Skąd fenomen ten dyscypliny?
Bieganie zrzesza coraz większą liczbę ludzi, ponieważ jest najprostszą formą ruchu. Gdy opanujemy odpowiednią technikę, możemy czerpać z niego radość i przyjemność.
Co jest najważniejsze w przygotowaniu do Biegu Charytatywnego?
Najważniejsze jest pozytywne nastawienie i uśmiech na twarzy. W drugiej kolejności oczywiście trening biegowy, bo startując bez odpowiedniego przygotowania fizycznego nie damy rady w pełni cieszyć się z udziału. Przepisem na sukces jest natomiast odpowiednie przygotowanie fizyczne i mentalne, a wtedy przenosimy góry.
Czy rywalizacja drużynowa jest bardziej emocjonująca od indywidualnej?
Od kiedy pamiętam rywalizacja grupowa powoduje największe emocje. Najprostszym przykładem jest rywalizacja sztafet w zawodach lekkoatletycznych - napięcie jest ogromne od początku do końca.
Dlaczego warto wziąć udział w PKO Biegu Charytatywnym?
Ponieważ poprzez bieganie, które jest samo w sobie radością i przyjemnością dla naszego ciała i umysłu – możemy pomagać. Radość z pomocy napędza, a bieganie napędza pomoc. Osobiście nigdzie nie poczułam takiej energii, jak w czasie biegowej imprezy charytatywnej.
Lokalizacja stadionów, na których przeprowadzony zostanie 4. PKO Bieg Charytatywny
Bydgoszcz, Stadion im. Zdzisława Krzyszkowiaka, ul. Gdańska 163
Gdańsk, Stadion AWFiS Gdańsk, ul. Kazimierza Górskiego 1
Kalisz, Stadion Miejski, ul. Łódzka 19-29
Koszalin, Stadion lekkoatletyczny "Bałtyk", ul. Andersa 16
Kraków, Międzyszkolny Ośrodek Sportowy Kraków „Wschód”, Os. Szkolne 39
Kutno, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, ul. Kościuszki 26
Lidzbark Warmiński, Stadion Miejski, ul. Bartoszycka 24
Lublin, Stadion MKS „Start”, al. Józefa Piłsudskiego 22
Łomża, Stadion Miejski, ul. Zjazd 18
Ruda Śląska, Stadion lekkoatletyczny, ul. Czarnoleśna 12
Warszawa, Stadion AWF Warszawa, ul. Marymoncka 34
Wrocław, Stadion AWF Wrocław, al. I.J. Paderewskiego 35
Edyta Skorupska
ekspert w PKO Banku Polskim
Czytaj także:
4. PKO Bieg Charytatywny – Pomagamy z każdym krokiem
6. Letni Bieg Piastów. Próba charakteru i kondycji z PKO Bankiem Polskim
Nad morzem złapali wiatr w żagle. Olbrzymie zainteresowanie 39. PKO Półmaratonem Szczecin
Biegajmy razem
02019.07.05Trzy najlepsze drużyny 4. PKO Biegu Charytatywnego. Ich wyniki zasługują na wielki podziw
więcej54 okrążenia i 290 metrów – tyle wynosi rekord PKO Biegu Charytatywnego. 15 września ubiegłego roku podczas zawodów w Łomży ustanowiła go drużyna Korytkowski Team. Na drugim miejscu znalazła się ekipa Stalowowolskiego Klubu Biegacza, a na trzecim reprezentanci OSiR 1 Lidzbark Warmiński. W rozmowie z Bankomanią przedstawiciele drużyn wspominają swoje kapitalne występy.
Biegajmy razem
02019.07.04„Dominator” pokonany – wypowiedzi po Nocnym Biegu Świętojańskim z PKO Bankiem Polskim
więcejZwycięzcy z Ukrainy, emocje na ostatnich metrach, dobra pogoda i nieco niższa frekwencja. Za nami Nocny Bieg Świętojański z PKO Bankiem Polskim.
Biegajmy razem
02019.07.02Zawodnicy z Ukrainy najlepsi w Nocnym Biegu Świętojańskim z PKO Bankiem Polskim
więcejBiegacze z Ukrainy zajęli czołowe lokaty w tegorocznym Biegu Świętojańskim z PKO Bankiem Polskim w Gdyni, zwyciężając w klasyfikacji generalnej, klasyfikacji kobiet i zdobywając tzw. „premię górską”. Zawody na wymagającej trasie ukończyło 2740 osób, a towarzyszyła im wymarzona pogoda i gorący doping – zwłaszcza w okolicach startu i mety.
Biegajmy razem
02019.06.28Sylwetki polskich biegaczy #15: Katarzyna Kowalska
więcejKatarzyna Kowalska jest jedną z najbardziej wszechstronnych i utytułowanych polskich biegaczek. Choć reprezentowała nasz kraj już na trzech igrzyskach olimpijskich – w Pekinie, Londynie i Rio de Janeiro – ma apetyt na czwarte, w Tokio w 2020 r.
Biegajmy razem
02019.06.27Premia górska przyciąga zawodników do Nocnego Biegu Świętojańskiego z PKO Bankiem Polskim
więcej– Trasę Nocnego Biegu Świętojańskiego z PKO Bankiem Polskim wyróżnia 1,5-kilometrowy podbieg. Osoba, która pokona ten odcinek w najkrótszym czasie, otrzyma nagrodę w wysokości 2500 zł. Otrzymujemy sygnały, że wiele osób startuje właśnie z myślą o tym podbiegu – mówi Piotr Suchenia z Gdyńskiego Centrum Sportu, które jest organizatorem zawodów, zaplanowanych na noc z 28 na 29 czerwca.
Biegajmy razem
02019.06.24Nocny Bieg Świętojański z PKO Bankiem Polskim. Dla wszystkich, którzy mają dość upałów
więcejMasz dość upałów? Spróbuj startu w Nocnym Biegu Świętojańskim z PKO Bankiem Polskim, który odbędzie się w Gdyni w nocy z 28 na 29 czerwca. Biegacze ruszą na trasę o godzinie 23:59, co pozwoli zapomnieć o gorących słonecznych promieniach. Dla wszystkich miłośników nocnego biegania to świetna propozycja na początek lata.