Organizacja, która się uczy
Transformacja cyfrowa w naszym banku, to przykład na tworzenie nowego modelu pracy, który jednocześnie zmienia podejście firmy do rozwoju pracowników – mówiła Joanna Czarnecka, dyrektor Pionu Zarządzania Personelem PKO Banku Polskiego, podczas panelu w Szkole Głównej Handlowej z okazji 20-lecia Klubu Partnerów tej uczelni.
W spotkaniu na SGH uczestniczyli przedstawiciele firm z Klubu Partnerów uczelni, jej absolwenci, pracownicy naukowi, członkowie Klubu Przedsiębiorców oraz studenci aktywnie działający w samorządzie i kołach naukowych. Tematyka – poza nawiązującą do historii uczelni – dotyczyła m.in. wyzwań, jakie stawia szybki postęp technologiczny przed współczesnym społeczeństwem, w tym jego wpływu na zarządzanie organizacją i zmianę podejścia pracodawcy do rozwoju pracowników.
Wzmocnić nasze wartości
Nasz bank podczas panelu reprezentowała Joanna Czarnecka, dyrektor Pionu Zarządzania Personelem. – Współczesne organizacje stoją przed nowymi wyzwaniami, które determinują zmianę podejścia w obszarze modeli biznesowych oraz do kandydata na rynku pracy – mówiła. Inne są obecnie także oczekiwania klientów wobec usług bankowych, dlatego coraz większe znaczenie ma cyfryzacja, analityka danych, sztuczna inteligencja, czy rozwiązania z zakresu bankowości mobilnej. W odpowiedzi na te zmiany PKO Bank Polski zdefiniował nowe role i funkcje w organizacji.
– Postanowiliśmy działać zwinniej i rozpoczęliśmy program Transformacji cyfrowej. Zdefiniowaliśmy Nowy Model Pracy, dzięki któremu możemy przygotować się na przyszłość i wzmacniać nasze wartości – podkreślała Joanna Czarnecka. Dodała, że pozwoli to odpowiadać na bieżące potrzeby klientów w coraz bardziej zwinny i nowoczesny sposób, a jednocześnie przewidywać ich potrzeby.
Praca w metodyce Agile
Praca w metodyce Agile odbywa się w krótkich sprintach. Każdy kończy się dostarczeniem konkretnej wartości biznesowej, gotowej do natychmiastowego użycia. W zespole działającym w ramach Agile pracują osoby o różnych kompetencjach. Zespoły są interdyscyplinarne, a w każdym za produkt odpowiedzialny jest Product Owner wspierany przez zespół deweloperski i Agile Coach. – Transformacja kładzie duży nacisk na współpracę. Oznacza to, że stawiamy na przedsiębiorczość pracowników
– większą autonomię zespołów, pełną odpowiedzialność i mniejszą hierarchiczność. Podsumowując – zwinna kultura pracy stawia ludzi ponad procesy, działające oprogramowanie ponad obszerną dokumentację oraz reagowanie na zmiany ponad działanie zgodnie z planem – tłumaczyła Joanna Czarnecka.
W nowej organizacji komunikacja i współpraca nie odbywają się na poziomie szefów obszarów, ale członków konkretnych zespołów – formacji. W banku tworzą je m.in. specjaliści od produktów i ryzyka, informatyki, ale też eksperci sieci sprzedaży czy marketingu. W takim modelu biznes nie tylko współpracuje, ale także działa wspólnie z IT, dzięki czemu zmiany można wprowadzać bardzo szybko, elastycznie reagując na potrzeby rynku. Nowy Model Pracy pozwala zwiększać tempo wdrażania zmian oraz wpłynąć na wzrost satysfakcji klientów z oferowanych przez bank usług. Takie działanie to też szansa dla pracowników, by mogli stale rozwijać się poprzez realizację codziennych, nowych zadań.
Akademia Cyfrowa
Agile daje większą odpowiedzialność i autonomię dla zespołów i tworzących go pracowników. Dlatego niezwykle istotna jest zmiana podejścia do codziennej pracy. W zaznajomieniu się z metodyką Agile i doskonaleniu w tym obszarze wspiera pracowników specjalny program szkoleniowy tzw. Akademia Cyfrowa. Bank zachęca też pracowników do poszerzania wiedzy specjalistycznej i zdobywania nowych umiejętności m.in. w zawodach przyszłości (analityk danych, ekspert w obszarze machine learning, robotyki).
– Wprowadzenie Nowego Modelu Pracy jest przykładem na to, że wyzwania i nowe zadania tworzą znakomitą przestrzeń do rozwoju. Takie podejście pozwala zachęcić zdolnych pracowników do pozostania w organizacji i jednocześnie zainteresować pracą wielu specjalistów z rynku. Dzięki metodyce Agile jesteśmy organizacją, która stale się uczy – mówiła Joanna Czarnecka.
W panelu uczestniczyli reprezentanci 8 firm. Poza naszym bankiem: Millennium, DB Schenker, Deloitte, Fundacja Santander, ING, Pekao SA, PZU.
Lidia Sosnowska
ekspert w PKO Banku Polskim
Czytaj także:
PKO Bank Polski z nominacjami w konkursie Digital Champions 2018
PKO Bank Polski „Diamentem CSR”
PKO Bank Polski nagrodzony Laurem Cessio Outsourcingu 2018
Pliki do pobrania
Bankofinanse
02019.07.15Dziś Dzień bez Telefonu Komórkowego! Jak go przeżyć?
więcej15 lipca obchodzimy Światowy Dzień bez Telefonu Komórkowego. Co to znaczy dla klientów Banku? Nasze IKO będzie działać, jak zawsze, bez zarzutu.
Z Banku
02019.07.15100-lecie Banku – nasze placówki. Oddział 1 PKO Banku Polskiego w Białymstoku
więcejNajwiększy białostocki oddział PKO Banku Polskiego mieści się w historycznym centrum stolicy Podlasia. Pięknie odrestaurowaną, zabytkową kamienicę przy Rynku Kościuszki 16, w której swoją siedzibę ma Oddział 1, odwiedzają nie tylko stali klienci, ale także wielu turystów.
Z Banku
02019.07.11Filmowy cykl „Bank śmiałych decyzji”: innowacje bankowe
więcejCo Polacy wiedzą o nowych technologiach i nowoczesnej bankowości? Dowiemy się tego oglądając trzeci odcinek cyklu „Bank śmiałych decyzji”.
Bankofinanse
02019.07.11Polacy robią zakupy w internecie. Dołącz do nich i płać z IKO
więcejAż 62 proc. wszystkich polskich internautów dokonuje internetowych zakupów. Oznacza to wzrost w porównaniu z ubiegłym rokiem, gdy w sieci zaopatrywało się 56 proc. ankietowanych – wynika z najnowszego raportu Gemius. Zestawienie pokazuje, że zakupy online to dla nas codzienność i wygoda – także pod względem płatności.
Bankofinanse
02019.07.11e-Paragon – cyfrowe potwierdzenie płatności
więcejTradycyjne dowody płatności wkrótce nie będą nam już potrzebne. Ich cyfrowym odpowiednikiem zostanie e-Paragon, powiązany z naszym kontem bankowym oraz debetową kartą płatniczą. Usługa jest już dostępna w bankowości elektronicznej PKO Banku Polskiego. Aby z niej korzystać, wystarczy zalogować się do konta i uruchomić odpowiednią usługę.
Bankofinanse
02019.07.11Czym się różni kantor internetowy od kantoru stacjonarnego?
więcejMusisz sprzedać lub kupić walutę obcą – co robisz? Jeśli pierwsze, co przychodzi ci do głowy, to udanie się do kantoru stacjonarnego, być może powinieneś poznać praktyczniejszy sposób. To korzystanie z kantoru online. Jak działa i czy jest wygodniejszy?