2018.08.29

PKO Bank Polski liderem sektora bankowego

Pierwsza połowa 2018 r. była bardzo dobra zarówno dla polskiej gospodarki, jak i dla PKO Banku Polskiego. Tempo wzrostu PKB przekroczyło 5 proc., przyspieszyły inwestycje, dynamicznie rosłe płace Polaków. W takich warunkach Grupa PKO Banku Polskiego wypracowała najwyższy zysk netto w sektorze bankowym, który wyniósł 1,69 mld zł i był o 22,3 proc. wyższy niż w analogicznym okresie roku poprzedniego.

– PKO Bank Polski jest niekwestionowanym liderem bankowej ekstraklasy, a pierwsza połowa 2018 r. zakończyła się dla drużyny spółek naszej grupy kapitałowej doskonałym, najwyższym w sektorze finansowym, wynikiem 1,69 mld zł zysku netto. Dobra strategia, ciągłe doskonalenie taktyki i celne podania przynoszą efekty. Dynamicznie rośnie liczba klientów korzystających z naszych usług, co przekłada się na wzrost skali biznesu i zwiększanie wyniku na działalności biznesowej. Korzystnie na wynik wpływa też wysoka dyscyplina kosztowa. Dzięki ostrożnemu podejściu do ryzyka spełniliśmy wymogi kapitałowe sektorowego arbitra i wypłaciliśmy akcjonariuszom 688 mln zł dywidendy powiedział Zbigniew Jagiełło, prezes zarządu PKO Banku Polskiego.

Niekwestionowany lider polskiej bankowości

Aktywa Grupy Kapitałowej PKO Banku Polskiego na koniec I półrocza 2018 r. wyniosły 298,7 mld zł i były o 4,3 proc. wyższe niż w I półroczu 2017 r. Do niemal 230 mld zł wzrosło finansowanie dla klientów Grupy Kapitałowej Banku, o ponad 10 proc. (do niemal 263 mld zł) zwiększyła się kwota oszczędności klientów powierzonych bankowi. PKO Bank Polski pozostaje niekwestionowanym liderem polskiego sektora bankowego z najwyższymi udziałami zarówno w rynku kredytów, jak i depozytów.

Więcej rachunków, nowe funkcje kartowe

Realizowana strategia, która zakłada rozwój skali działania dzięki wykorzystaniu zaawansowanych technologicznie rozwiązań i konsekwentnej cyfryzacji usług oraz koncentracji na potrzebach klientów, przynosi wymierne efekty. W ciągu roku liczba obsługiwanych rachunków bieżących zwiększyła się o 4,1 proc., czyli prawie o 290 tys. Jednocześnie liczba wydanych kart po I połowie 2018 r. wynosiła ponad 8,65 mln i była o 7 proc. większa niż przed rokiem. Od czerwca klienci indywidualni posiadający karty debetowe PKO Banku Polskiego mogą podpiąć do nich rachunki prowadzone w walutach obcych. Nowością jest także umożliwienie posiadaczom kart płatniczych korzystania z usługi Garmin Pay. Mając zegarek typu smartwatch, wyposażony w tę funkcję, klienci indywidualni Banku mogą płacić zbliżeniowo, wykorzystując swoją kartę płatniczą.

100 milionów transakcji w IKO

Nadal rośnie popularność aplikacji bankowości mobilnej IKO. Liczba aktywnych aplikacji w połowie roku wynosiła 2,6 mln, co oznacza, że było ich o 78 proc. więcej niż przed rokiem. Rekordy bije też transakcyjność aplikacji. Klienci PKO Banku Polskiego i Inteligo zapłacili mobilnie już 100 mln razy! 5 lat temu IKO było najczęściej wykorzystywane do wypłat gotówki z bankomatów, dziś prawie 1/3 transakcji to płatności w internecie, a w każdym miesiącu Bank notuje nawet 7 mln transakcji mobilnych. Odpowiadając na potrzeby klientów, w II kwartale roku udostępniono aplikację IKO w dwóch kolejnych językach: ukraińskim i rosyjskim. Zadowolenie użytkowników z IKO przełożyło się na tytuł najlepszej na świecie bankowej aplikacji mobilnej według brytyjskiego Retail Banker International.

1 mld zł obrotów w kantorze internetowym

Od stycznia 2018 r. klienci PKO Banku Polskiego mają możliwość wymiany walut za pomocą serwisu transakcyjnego iPKO, a od lipca usługa dostępna jest przez 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu i można z niej korzystać także za pośrednictwem aplikacji mobilnej IKO. Do kantoru zalogowało się już 35 tys. klientów, którzy za jego pośrednictwem wykonali ponad 200 tys. transakcji na łączną kwotę ponad 1 mld zł. Kantor internetowy daje możliwość zawierania transakcji dla 28 par walutowych, a w połączeniu z komplementarnymi produktami, takimi jak karta wielowalutowa, kantor pozwala w szybki sposób obsługiwać codzienne płatności w walutach obcych. Dzięki tej usłudze i powiązanym produktom zarówno klienci indywidualni, jak i firmowi mogą lepiej zarządzać swoimi finansami.

Szymon Pinderak
Kierownik zespołu w PKO Banku Polskim

Czytaj także:

Dzień dobry Biznes – eksperckie wsparcie dla Twojej firmy

IKO PKO Banku Polskiego najlepsze według tygodnika Wprost

PKO Bank Polski z Nagrodą Gospodarczą Polskiego Radia

  • Bankofinanse

   02019.05.22

   Co to jest spread walutowy?

   Spread walutowy to określenie znane każdemu, kto przynajmniej raz wymieniał walutę w banku lub kantorze. Zazwyczaj nie zastanawiamy się jednak, czemu służy, co oznacza i – przede wszystkim – czy można go uniknąć. Jak więc korzystać z obcej waluty, nie tracąc na tym?

   więcej
  • Z Banku

   02019.05.20

   Meet-up Agile Warsaw w PKO Banku Polskim

   Agile, Scrum, zwinne metodyki pracy – to pojęcia, o których coraz częściej słyszymy, ale nie zawsze wiemy, czego dotyczą. Przez najbliższy rok w centrali PKO Banku Polskiego odbędzie się kilkadziesiąt spotkań poświęconych tym zagadnieniom.

   więcej
  • Z Banku

   02019.05.16

   PKO Bank Polski: szukamy pracowników na londyńskich Targach Pracy

   Polacy poszukujący nowych wyzwań zawodowych licznie odwiedzili 9 maja 2019 r. Polskie Targi Pracy w Londynie. Pod jednym dachem zebrały się największe polskie przedsiębiorstwa i międzynarodowe firmy działające w Polsce. Ich celem było przedstawienie rodakom na Wyspach, aktualnych ofert zatrudnienia w kraju. Nie zabrakło również przedstawicieli PKO Banku Polskiego.

   więcej
  • Z Banku

   02019.05.16

   Perły Europy rozdane. W Chorzowie odbyła się uroczysta gala dla przedsiębiorców

   62 lata temu zostały podpisane Traktaty Rzymskie, dające początek współczesnej Unii Europejskiej. Z tej okazji w chorzowskim Teatrze Rozrywki spotkali się przedstawiciele biznesu. Galę z okazji Święta Europy zorganizowała Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach. Jedną ze statuetek odebrała Katarzyna Durma, Dyrektor Oddziału 1 PKO Banku Polskiego w Chorzowie.

   więcej
  • Z Banku

   02019.05.16

   Dwucyfrowy wzrost zysku pomimo wysokich obciążeń regulacyjnych

   Pierwszy kwartał 2019 r., pomimo wysokich obciążeń regulacyjnych, zakończył się bardzo dobrymi wynikami Grupy Kapitałowej PKO Banku Polskiego. Zysk netto wyniósł 862 mln zł i był o prawie 14 proc. wyższy niż rok wcześniej. Przyczynił się do tego wzrost skali biznesu oraz poprawa wyniku na działalności biznesowej.

   więcej
  • Bankofinanse

   02019.05.15

   200 milionów transakcji w IKO

   Od początku funkcjonowania na rynku aplikacji mobilnej IKO klienci Banku wykonali z poziomu telefonu łącznie już 200 mln transakcji. Najczęściej zlecają za pomocą IKO przelewy, płacą za zakupy w sklepach internetowych, a także stacjonarnie zbliżeniowo.

   więcej
  Pokaż więcej