2016.05.27

Słownik Naszego Biegacza. Cz. 9

Dla Roberta Baranowskiego najważniejsza jest motywacja. Przyznaje, że bez niej nie osiągnąłby tylu sukcesów. Biega od 5 lat. To największe wyzwanie na królewskim dystansie jeszcze przed nim. Maraton planuje pokonać jesienią. Przedstawiamy sylwetkę kolejnego biegacza z sekcji biegowej PKO Banku Polskiego.

Robert Baranowski

W 9. odcinku naszego cyklu swój słownik biegowych pojęć przedstawia Robert Baranowski, starszy specjalista w Biurze Modelu Biznesowego Oddziałów PKO Banku Polskiego. Mieszka w okolicy Puszczy Kampinoskiej, czyli w miejscu wprost wymarzonym do biegania, spacerów czy wycieczek rowerowych. Właśnie tu najczęściej trenuje, chociaż lubi urozmaicone trasy. Ostatnio jego ulubionym treningiem jest „bieganie po górkach”.

Do biegania przekonał mnie wiosną 2011 roku Adam, kolega z którym pracowałem w jednym zespole – wspomina Robert. – Nie zapomnę tych pierwszych pięciuset metrów, czułem jakby to były moje ostatnie. Może nie do końca systematycznie, ale początkowo raz w tygodniu biegłem 3, 4 lub 5 km. Pierwszy oficjalny start to Biegnij Warszawo na 10 km. Ukończyłem go w 1 godz. i 7 min. Jesienią po kilkunastu latach powróciłem również do piłki nożnej i od razu kontuzja - zerwanie ścięgna Achillesa, 5 miesięcy przerwy – opowiada Robert.

Przez kolejne trzy lata co kilka miesięcy startował na 10 km. W marcu 2014 roku pierwszy raz staną na starcie półmaratonu. – Spotkałem tam kolegę, właśnie tego, który mnie namówił do biegania i usłyszałem: „No, żeby tyle czasu czekać, aż się zdecydujesz na półmaraton”. I w ciągu roku przebiegłem 4 półmaratony, a w każdym życiówka – chwali się Robert. W 2015 znów były piątki i dziesiątki – Bieg Konstytucji 3 Maja z czasem 24:24 czy Bieg Niepodległości z wynikiem 52:37. Od stycznia tego roku Robert trenuje regularnie trzy razy w tygodniu w klubie piłkarskim ligi okręgowej. W lutym pojawiła się też nowa motywacja w jego życiu – dołączył do grupy „Dziki Zaborów”, której członkowie biegają razem dwa razy w tygodniu oraz startują w różnych oficjalnych biegach. Jesienią Robert chciałby ukończyć maraton.Nigdy dotąd cel ten nie wydawał mi się tak bliski jak w tym roku – zapowiada. Trzymamy więc kciuki, żeby to osiągnął!

Słownik biegowy Roberta:

Robert Baranowski1. Bieg

To słowo nabrało innego znaczenia od kiedy zacząłem biegać i mieć prawdziwą motywację.

2. Trening

To ważny element, klucz do osiągnięcia celu. W bieganiu nie ma sukcesu bez systematycznej pracy, a trening musi taki być.

3. Maraton

Jeszcze do niedawna nieosiągalny, w tym roku już bardzo realny do pokonania.

4. Start

Adrenalina, mobilizacja, koncentracja na realizacji taktyki założonej w czasie przygotowań.

5. Meta

Optymistyczny element biegu. Kiedy ją widzę, wyzwala we mnie dodatkową moc na te ostatnie metry.

6. Trasa

Kojarzy mi się z treningiem, wcześniej myślę jak dobrać trasę, żeby była ciekawa, tzn. urozmaicona, żeby miała odpowiednią długość. Trasa to również pierwsza rzecz, którą sprawdzam przed oficjalnym biegiem.

7. Gadżet biegowy

Zegarek z GPS! Biegam z telefonem, ale to dodatkowe utrudnienie, zajmuje czas i trzeba zabierać pokrowiec. Na początku biegania to może była frajda – założyć pulsometr, słuchawki, telefon, ale z czasem chcę jak najszybciej rozpocząć trening bez zbędnych przygotowań. Planuję zakup zegarka monitorującego różne rodzaje aktywności: bieganie, jazda na rowerze, itp.

8. Strój biegowyRobert Baranowski

Bardzo istotny zimą. Buty – element najważniejszy! Pierwsze kupiłem w sklepie biegowym po poradach doświadczonych biegaczy. Polecam zakup przy analizie za pomocą kamerki na bieżni.

9. Życiówka

Obecnie na etapie budowy formy prawie każdy start to życiówka. Jest to dodatkowa satysfakcja, że cały czas poprawiam wyniki. Jest wyznacznikiem pokazującym, że treningi przynoszą oczekiwane rezultaty, że systematyczna praca się opłaca.

10. Sukces

Jest wtedy gdy:

  • wyjdę na trening nawet gdy jest ciężko,
  • na mecie jest życiówka.

Największy sukces – Runmageddon.

Z biegaczami rozmawia Joanna Kornaga
Ekspert PKO Banku Polskiego

Czytaj także:

Słownik Naszego Biegacza. Cz. 1

Słownik Naszego biegacza. Cz. 2

Słownik Naszego Biegacza. Cz. 3

Słownik Naszego Biegacza. Cz. 4

Słownik Naszego Biegacza. Cz. 5

Słownik Naszego Biegacza. Cz. 6

Słownik Naszego Biegacza. Cz. 7

Słownik Naszego Biegacza. Cz. 8

Pliki do pobrania

loaderek.gifoverlay.png