2015.06.17

Kartka z kalendarza PKO Banku Polskiego. Odcinek 6: "Wesele" + KONKURS

Przed nami sezon wesel. Każdy, kto ma za sobą lub w perspektywie to wielkie przedsięwzięcie z pewnością choć raz miał w głowie czarną wizję imprezy, która „nie wypaliła”. Takie przyjęcie jak z koszmaru możemy zobaczyć w komediodramacie Wojciecha Smarzowskiego „Wesele” z 2004 r.

Kartka z kalendarza PKO Banku Polskiego. Odcinek 6: "Wesele"

Zarys fabuły

Akcja filmu rozgrywa się w południowo-wschodniej, prowincjonalnej Polsce. Wiesław Wojnar, bogaty gospodarz, urządza huczne wesele swojej pięknej jedynaczki Kasi. Wszystko zapowiada się wspaniale. Pogoda, goście, dla młodych zapobiegliwy ojciec przygotował wspaniały prezent – luksusowe auto.

Szybko okazuje się jednak, że ten sielski obrazek to tylko pozory. Pojawia się cała masa nieprzewidzianych wydarzeń i związanych z nimi poważnych kłopotów. Podczas wesela wychodzą na jaw grzeszki i słabości Wojnara i innych uczestników uroczystości.

Obsada

W obsadzie zdecydowanie na pierwszy plan wysuwa się rola Mariana Dziędziela, który wspaniale odtworzył tragikomiczną postać Wojnara. W pamięci widzów pozostają również kreacje Arkadiusza Jakubika jako chciwego notariusza, i Jerzego Rogalskiego wcielającego się postać wujka Mundka, pełnego optymizmu nieudacznika. Dużą rolę w filmie odgrywa muzyka autorstwa Tymona Tymańskiego, która również pojawia się na ekranie, występując w roli lidera wynajętego do grania na weselu zespołu.

Tytuł filmu to wyraźne odwołanie do utworu Stanisława Wyspiańskiego, w którym wybitny dramaturg postawił wnikliwą diagnozę współczesnego sobie polskiego społeczeństwa. Smarzowski, posługując się groteską, kreuje uniwersalną historię, odwołującą się zarówno do mentalności określonych grup społecznych, jak i do odwiecznych ludzkich słabości, z chciwością na czele. "To film o tym, jak ludzie zwariowali na punkcie pieniędzy" – powiedział reżyser o swym dziele.

Film w sposób bardzo realistyczny przedstawia, czy wręcz rejestruje, rzeczywistość. Dużą rolę odgrywają w tym procesie dosadne, „mięsiste” dialogi. Oglądając „Wesele”, można odnieść wrażenie, że patrzy się na zapis prawdziwej uroczystości weselnej. W miarę rozwoju akcji ujęcia stają się coraz bardziej chaotyczne, następuje coraz więcej zbliżeń twarzy bohaterów. "Kluczem do prawdy w Weselu jest naturalizm. Ten film jest zagrany bez fałszywych grepsów. Organicznie. Z trzewi." – tłumaczył  swój zamysł reżyser. I po sensie chyba niewielu nie przyzna mu racji.

Najbardziej popularne cytaty z „Wesela” Smarzowskiego

Wiesław Wojnar: Mnie nie zależy, mnie stać.

Jakoś się dogadamy. Ja jestem Wojnar. Wiesław Wojnar.

Mateusz, kamerzysta:Chciałem dobrze, wyszło jak zawsze.

Wujek Mundek: Chcieć, a nie chcieć to jest to samo. Nie chcieć znaczy: chcieć nie chcieć.

O Jezu! Śniło mi się, że jestem na bezalkoholowym weselu.

Szwagier: Napić się możemy, ale kwitów na auto nie oddam.

Eluśka Wojnarowa:Płacz, płacz. Ja też płakałam na swoim ślubie.

Luiza Dziółko
Redakcja CI

  • Koncepcja wieloplanszowego kalendarza 2015 PKO Banku Polskiego prezentuje dwie linie artystyczne. Pierwsza - "Razem widzimy więcej" przedstawia z perspektywy lotu ptaka wybrane inwestycje klientów korporacyjnych współpracujących z Bankiem. Autorem zdjęć jest Kacper Kowalski, zdobywca tegorocznej nagrody World Press Photo. Druga linia - "Mecenas cyfryzacji klasyki polskiego kina" powstała we współpracy z ilustratorem Michałem Dziekanem, który wykorzystując scenerię znanych dzieł filmowych opowiedział historię cyfrowej rekonstrukcji klasyki polskiego kina. Dzięki wsparciu Banku digitalizacji zostało poddanych 19 filmów polskiej kinematografii. Wśród przedstawionych na planszach kalendarza są: "Miś", "Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz?", "Nie ma róży bez ognia", "Brunet wieczorową porą", "Poszukiwany, poszukiwana", "Rejs", "Szatan z siódmej klasy", "Człowiek z marmuru", "Wesele", "Mój Nikifor", "Ubu król", "Zmruż oczy".

Uwaga, konkurs!

Wesele przedstawione w filmie Smarzowskiego z pewnością dalekie jest od ideału. Czym jednak ten ideał tak naprawdę jest? Jakie są Wasze wyobrażenia na ten temat? Napiszcie w kilku zdaniach, jak wygląda wesele Waszych marzeń!

10 najciekawszych odpowiedzi nagrodzimy zdigitalizowanymi wersjami „Wesela” Wojtka Smarzowskiego.

Na odpowiedzi czekamy do 30 czerwca br. do godz. 17:00 pod adresem: bankomania@pkobp.pl.

Czytaj także:

Grand Prix i trzy nagrody dla kalendarzy PKO Banku Polskiego na rok 2015

Kartka z kalendarza PKO Banku Polskiego. Odcinek 1: "Miś"

Kartka z kalendarza PKO Banku Polskiego. Odcinek 2: "Człowiek z marmuru"

Kartka z kalendarza PKO Banku Polskiego. Odcinek 3: "Poszukiwany, poszukiwana"

Kartka z kalendarza PKO Banku Polskiego. Odcinek 4: "Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz?"

Kartka z kalendarza PKO Banku Polskiego. Odcinek 5: "Mój Nikifor"

loaderek.gifoverlay.png