2018.07.18

22 lipca Bankowa Akcja Honorowego Krwiodawstwa zaprasza do Moniek!

W najbliższą niedzielę Bankowa Akcja Honorowego Krwiodawstwa odwiedzi Mońki. Wszystkich, którzy chcieliby pomagać w ratowaniu zdrowia i życia, zapraszamy do Monieckiego Ośrodka Kultury przy ulicy Białostockiej. Podczas ubiegłorocznej zbiórki w tym mieście pozyskaliśmy blisko 50 l krwi!

W Mońkach na wszystkich, którzy chcą oddać krew, czekamy 22 lipca (niedziela) w Monieckim Ośrodku Kultury przy ulicy Białostockiej 25 (od godziny 9.00 do 16.00).

Na krwiodawców tradycyjnie będą czekać upominki oraz atrakcja – możliwość objerzenia krwi i innych tkanek pod mikroskopem. Upominek otrzyma każdy, kto odda krew w ramach BAHK 2018 i przekaże wypełniony i podstemplowany przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa (RCKiK) certyfikat osobom obsługującym daną akcję. 

Podczas tegorocznej BAHK zebraliśmy już blisko 403 l krwi, a dołączyło do nas w sumie 895 osób. Nasza akcja odwiedziła 11 miast w całej Polsce: Białystok (65,70 l), Bydgoszcz (56,25 l), Gdańsk (32,4 l), Kraków (35,1 l), Łódź (17,1 l), Poznań (57,15 l), Słupsk (12,15 l), Warszawę (39,15 l), Wrocław (54,45 l), a także po raz pierwszy Racibórz (4,5 l) i Rzeszów (28,8 l).

Fundacja PKO Banku Polskiego – organizator BAHK – serdecznie dziękuje uczestnikom dotychczasowych akcji i zaprasza w niedzielę do Moniek!

Najcenniejszy lek

Chociaż naukowcy na całym świecie prześcigają się w staraniach, aby opracować metodę pozwalającą na wyprodukowanie krwi w warunkach laboratoryjnych, to obecnie nie można jej niczym zastąpić ani wyprodukować – jedynym sposobem jej pozyskania jest dzielenie się nią.

Ofiarowana krew podawana jest pacjentom w stanach zagrożenia życia, głównie osobom, które utraciły swoją własną krew w wyniku wypadku albo zabiegu operacyjnego, osobom z zaburzeniami krzepnięcia, po oparzeniach i urazach, a także pacjentom z chorobami rozrostowymi i nowotworami, w trakcie i po chemioterapii.

Dlatego w 2009 r. pracownicy PKO Banku Polskiego zainicjowali zbiórki krwi. Od początku celem Bankowej Akcji Honorowego Krwiodawstwa (BAHK) jest nie tylko pozyskiwanie, ale także propagowanie idei krwiodawstwa i uświadamianie, jak ważną rolę odgrywa w ratowaniu zdrowia i życia. Wśród uczestników akcji wciąż pokaźną grupę stanowią pracownicy PKO Banku Polskiego.

Michał Matusiewicz – z warszawskiej Centrali banku – jest dawcą z wieloletnim stażem. Namawia też przyjaciół i znajomych. Z jego doświadczenia wynika, że do każdego trafiają inne argumenty.  – Dla jednych świadomość pomagania jest najważniejsza, innych przekonują materialne korzyści – możliwość odliczenia od podatku, czy, np. w Warszawie, poruszanie się za darmo miejską komunikacją – mówi.

Także pracownicy spółek z Grupy Kapitałowej banku chętnie przyłączają się do akcji. – Wspólnie z Fundacją PKO Banku Polskiego zorganizowaliśmy BAHK w Warszawie przy ul. Chłodnej, ponieważ jest to siedziba kilku spółek z naszej grupy kapitałowej oraz oddziału detalicznego banku.  Mam nadzieję, że w tym miejscu będzie to cykliczna akcja – wyjaśniaKarolina Kozłowska-Kawycz z PKO Ubezpieczenia. 

Lek. med. Anna Ćwiekowska ze stołecznego RCKiK od kilku lat uczestniczy w BAHK. Jej zdaniem bardzo dobrze sprawdzają się właśnie akcje inicjowane w firmach, bo pracownicy wzajemnie mobilizują się do udziału w nich, a poza tym takie wydarzenia promują wśród mieszkańców miast, w których są zorganizowane, ideę krwiodawstwa, które jest łatwym i bezpiecznym sposobem pomagania.

Tak właśnie jest w przypadku naszej akcji. Chętnie dołączają do niej mieszkańcy miejscowości, w których odbywają się kolejne akcje. Wojciech Matysiewicz z Gdańska żartuje, że krwiodawcą stał się przypadkiem. Na studiach założył się z kolegą, który z nich nie będzie się bał oddać krwi, kolega przestraszył się igły. Pan Wojciech wygrał zakład, ale ważniejsza okazała się satysfakcja z poczucia, że w ten sposób pomaga. Teraz robi to regularnie.  Patryk Sidorek, mieszkaniec Suwałk jest dawcą od 10 lat. Innych stara się przekonać uświadamiając im, że dzisiaj oni pomogą, ale jutro sami mogą potrzebować takiego wsparcia. Bożena Kopeć z Krakowa krwią dzieli się już od 10 lat. w jej rodzinie oddawanie krwi to norma. Na przykład syn zdobył trzy medale za honorowe krwiodawstwo. Przekonała też córkę, że pobieranie krwi jest bezpieczne i bezbolesne. 

Kto może zostać dawcą?

Przede wszystkim trzeba mieć powyżej 18 lat, ale nie więcej niż 65 i ważyć przynajmniej 50 kg. Ważne, aby w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie była wykonywana akupunktura, tatuaż, przekłucie uszu lub innych części ciała, zabiegi operacyjne, endoskopowe i inne diagnostyczne badania (np. gastroskopia, panendoskopia, artroskopia, laparoskopia). Kandydat na dawcę nie może być też sam leczony krwią i produktami krwiopochodnymi. Powinien być wypoczęty, zdrowy (np. bez objawów przeziębienia) i nie przyjmować żadnych leków, przy czym zasada ta nie dotyczy większości suplementów diety, np. popularnych preparatów witaminowych ani środków antykoncepcyjnych.

Jednorazowo pobiera się 450 ml krwi pełnej. Samo pobranie trwa zwykle 5-8 minut. Należy do tego doliczyć czas konieczny na wypełnienie ankiety, rejestrację, badania i wywiad lekarski – w sumie ok. 40-60 minut.

Do oddania krwi lub jej składników należy zgłosić się z dokumentem ze zdjęciem pozwalającym stwierdzić tożsamość dawcy, zawierającym numer PESEL. Aby udało się ten szczytny cel zrealizować warto przestrzegać kilku zasad już w ciągu doby poprzedzającej oddanie krwi:

  • wypić ok. 2 l płynów (woda mineralna, soki),
  • spożyć lekki posiłek (pieczywo, chuda wędlina, ser biały, dżem)
  • ograniczyć palenie papierosów
  • nie spożywać alkoholu

Grupy krwi są dziedziczone i nie zależą od środowiska, w którym żyjemy. Najbardziej popularna na świecie jest grupa 0. Wśród Polaków najczęstsza jest grupa A (ok. 40 proc. populacji). Najbardziej pożądana jest krew uniwersalna z grupy 0 Rh D-.  Nadaje się do przetoczenia dla pacjenta z każdą grupą krwi, ale jest również jedną z rzadszych grup (ma ją ok. 6 proc. populacji).

Ponad 14 tys. osób i 6,7 tys. litrów

W dotychczasowych edycjach Bankowej Akcji Honorowego Krwiodawstwa (od 2009 r.) wzięło udział ponad 14 tys. osób. Łącznie przekazaliśmy potrzebującym 6,7 tys. l tego bezcennego leku.

Więcej na temat krwiodawstwa oraz naszej akcji na Bankomanii oraz na profilu BAHK na Facebooku (ma ponad 95 tys. fanów). Zachęcamy także do śledzenia aktualności na fejsbukowym profilu, gdzie można sprawdzić swoją wiedzę nt. krwiodawstwa uczestnicząc w konkursach z nagrodami. Informacje dotyczące BAHK znajdują się także na stronie Fundacji PKO Banku Polskiego.

Partnerem BAHK jest Narodowe Centrum Krwi, a lokalnie – Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

Kolejne zbiórki krwi planujemy w sierpniu i wrześniu. Szczegóły już niebawem!

 

Lidia Sosnowska
ekspert w PKO Banku Polskim

Czytaj także:

Bankowa Akcja Honorowego Krwiodawstwa uznana za Dobrą Praktykę

Pomaganie to gra zespołowa

W czerwcu zebraliśmy ponad 390 litrów krwi!

Pliki do pobrania

loaderek.gifoverlay.png