2018.08.02

Sokółka i Bytów – kolejne przystanki na trasie Bankowej Akcji Honorowego Krwiodawstwa

6 sierpnia Bankowa Akcja Honorowego Krwiodawstwa zawita do Sokółki, a dzień później 7 sierpnia – do Bytowa. Organizator zbiórek, Fundacja PKO Banku Polskiego, zaprasza do udziału w akcji wszystkich, którzy chcieliby pomagać w ratowaniu zdrowia i życia.

W Sokółce spotykamy się przy Placu Kościuszki. Ambulans będzie czekał na krwiodawców w poniedziałek 6 sierpnia od godziny 8.00 do 16.00.

Następnego dnia, we wtorek 7 sierpnia, Bankowa Akcja Honorowego Krwiodawstwa (BAHK) zawita do Bytowa. Ambulans zatrzyma się przy Placu Kardynała Wyszyńskiego. Zapraszamy od 9.00 do 14.00.

Fundacja PKO Banku Polskiego przygotowała dla krwiodawców upominki. Prezent otrzyma każdy, kto odda krew w ramach BAHK 2018 i przekaże osobom obsługującym daną akcję wypełniony i podstemplowany przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa (RCKiK) certyfikat. Dodatkowo na uczestników akcji czeka atrakcja – możliwość objerzenia krwi i innych tkanek pod mikroskopem.

W tym roku BAHK odwiedziła już 12 miast w całej Polsce. W sumie pozyskaliśmy do tej pory prawie 474 litry krwi: Białystok (65,7 l), Bydgoszcz (56,25 l), Gdańsk (32,4 l), Kraków (35,1 l), Łódź (17,1 l), Mońki (71,1 l), Poznań (57,15 l), Słupsk (12,15 l), Warszawę (39,15 l), Wrocław (54,45 l), a także po raz pierwszy Racibórz (4,5 l) i Rzeszów (28,8 l). Było to możliwe dzięki ofiarności 1053 osób – mieszkańców miast odwiedzonych przez BAHK oraz pracowników PKO Banku Polskiego, którzy w 2009 r. zainicjowali zbiórki krwi.

Więcej na temat krwiodawstwa oraz naszej akcji na Bankomanii oraz na profilu BAHK na Facebooku (mamy już ponad 95 tys. fanów!). Zachęcamy także do śledzenia aktualności na facebookowym profilu, gdzie można sprawdzić swoją wiedzę nt. krwiodawstwa uczestnicząc w konkursach z nagrodami.

W dotychczasowych edycjach Bankowej Akcji Honorowego Krwiodawstwa wzięło udział już ponad 14,25 tys. osób. Łącznie przekazaliśmy potrzebującym 6,8 tys. litrów tego bezcennego leku.

Fundacja PKO Banku Polskiego serdecznie dziękuje uczestnikom dotychczasowych akcji i zaprasza wszystkich, którzy chcieliby sprawdzić, jaką satysfakcję przynosi pomaganie innym do udziału w zbiórkach w Sokółce i Bytowie!

Kolejne zbiórki krwi odbędą się jeszcze w sierpniu i we wrześniu.

 

Lidia Sosnowska
Ekspert PKO Banku Polskiego

Lek nie do zastąpienia

Krew pozyskana podczas zbiórek jest podawana pacjentom w stanach zagrożenia życia, m.in. poszkodowanym w wypadkach, po zabiegach operacyjnych, czy w chorobach nowotworowych w trakcie i po chemioterapii. Mimo wielu prób naukowcom nie udało się stworzyć jej zamiennika, dlatego jedynym sposobem na zdobycie krwi dla osób jej potrzebujących jest podzielenie się nią przez krwiodawców.

Pozyskiwanie krwi nie jest jedynym celem Bankowej Akcji Honorowego Krwiodawstwa. Propaguje ona także ideę krwiodawstwa i uświadamia, jak ważną rolę odgrywa ona w ratowaniu zdrowia i życia. Barbara Wydriński z RCKiK w Raciborzu zwraca uwagę, że akcje takie jak BAHK nie tylko zwiększają świadomość, jak ważne jest oddawanie krwi w celu zapewnienia jej dostępności chorym, ale również zachęcają ludzi do dbania o siebie nawzajem i tworzenia więzi społecznych.

Dlaczego dzielimy się krwią?

Bożena Kopeć z Krakowa oddała w sumie już 12 l krwi, a jej syn zdobył trzy medale za honorowe krwiodawstwo. Niedawno przekonała też swoją córkę. – Staram się wszystkich namawiać do dzielenia się krwią. Argumentuję, że przecież może być potrzebna każdemu z nas – mówi pani Bożena. Jarosław Bandera-Chmielewski z Gdyni krew zaczął oddawać, ponieważ było to bardzo popularne wśród kolegów w wojsku, teraz po prostu chce innym pomagać. Adam Bieniasz z Kumiały, w województwie podlaskim jest przekonany, że każde uczynione dobro procentuje.

Wśród honorowych krwiodawców jest wielu pracowników PKO Banku Polskiego i spółek należących do Grupy Kapitałowej banku. Mateusz Perka krew oddaje od wielu lat. – Od początku kierowała mną chęć pomocy innym. Wiem, że krew jest potrzebna, niewiele osób ją oddaje, a ciężkie choroby, katastrofy i wypadki drogowe zdarzają się codziennie. Zachęcam każdego, kto może w ten sposób pomagać, do regularnego oddawania krwi – podkreśla.

Anna Turowska, osobiście doświadczyła, że krew ratuje życie, jest najlepszym lekiem. Dwa razy w życiu miała przetaczaną krew, dzięki czemu nadal żyje i dlatego teraz nią się dzieli.

Kto może zostać dawcą?

Wiek – od 18 do 65 lat

Waga – przynajmniej 50 kg

Przeciwskazania – wykonane w ciągu ostatnich 6 miesięcy: akupunktura, tatuaż, przekłucie uszu lub innych części ciała, zabiegi operacyjne, endoskopowe i inne diagnostyczne badania (np. gastroskopia, laparoskopia); przyjmowanie leków; objawy przeziębienia

Jednorazowo pobiera się 450 ml krwi pełnej, co trwa zwykle 5-8 minut. Łącznie z wypełnieniem ankiety, wywiadem lekarskim i badaniami trzeba przeznaczyć na ten zabieg do 60 minut.

Koniecznie trzeba pamiętać o zabraniu ze sobą dokumentu ze zdjęciem i numerem PESEL, który pozwoli potwierdzić tożsamość!

Czytaj także:

Bankowa Akcja Honorowego Krwiodawstwa uznana za Dobrą Praktykę

W czerwcu zebraliśmy ponad 390 litrów krwi!

Bankowa Akacja Honorowego Krwiodawstwa - liczy się każda kropla

Pliki do pobrania