2018.07.16

PKO Bank Polski współtworzy e-państwo!

Profil Zaufany, a dzięki niemu meldunek, wniosek o dowód osobisty, zaświadczenie o niezaleganiu z podatkami, a nawet rejestracja firmy i otwarcie rachunku dla działalności gospodarczej. To wszystko załatwisz bez wychodzenia z domu za pośrednictwem bankowości internetowej PKO Banku Polskiego. Zaangażowanie PKO Banku Polskiego w rozwój e-państwa zostało uznane za dobrą praktyką w raporcie Forum Odpowiedzialnego Biznesu.

e-obywatel
PKO Bank Polski jako pierwszy umożliwił klientom korzystającym z bankowości elektronicznej złożenie wniosku w programie „Rodzina 500+”. Dziś z Profilem Zaufanym założonym z pomocą Banku bez wychodzenia z domu załatwisz też m.in. wniosek w programie „Dobry start”, dowód osobisty, kartę EKUZ, odpisy aktów z urzędu stanu cywilnego, rejestrację narodzonego dziecka czy meldunek.

Możliwość meldunku przez internet to znaczące ułatwienie dla obywateli, ponieważ nie muszą przychodzić do urzędu. W każdej chwili, nawet z domu, mogą załatwić sprawę, niezależnie od godzin pracy urzędów. Dotyczy to coraz większej grupy osób, ponieważ zwiększa się liczba osób występująca o Profil Zaufany – mówi Lidia Hebel, kierownik Oddziału Ewidencji Ludności w Urzędzie Miasta Łodzi.

Profil Zaufany można bezpłatnie i szybko założyć za pomocą zakładki e-Urząd (w górnym menu) po zalogowaniu do iPKO lub Inteligo. Po przejściu do e-Urzędu należy wybrać opcję Załóż Profil Zaufany, sprawdzić poprawność prezentowanych na ekranie danych, nadać swój login i potwierdzić operację kodem z SMS-a lub karty-zdrapki. Zostaje wówczas założone konto w serwisie ePUAP. Potwierdzenie założenia Profilu Zaufanego jest przesyłane na adres e-mail podany we wniosku.

e-firma
Możliwość założenia Profilu Zaufanego z poziomu bankowości internetowej to wielka wygoda również dla przedsiębiorców i osób planujących otwarcie firmy. Dzięki Profilowi można bowiem zarejestrować działalność gospodarczą w serwisie CEIDG i wypełnić wniosek CEIDG-1, który jest jednocześnie: zgłoszeniem do naczelnika urzędu skarbowego (m.in. nadanie NIP), GUS (nadanie/weryfikacja REGON) oraz do ZUS (zgłoszenie płatnika składek) lub KRUS (zgłoszenia oświadczenia o kontynuowaniu ubezpieczenia społecznego rolników) bez potrzeby odwiedzania wszystkich tych urzędów. Cała procedura założenia działalności gospodarczej i otwarcia rachunku firmowego jest możliwa w ramach jednego, prostego wniosku, dostępnego w zakładce e-Urząd.

Wpis do CEIDG oraz rejestracja działalności za pośrednictwem bankowości elektronicznej to świetne rozwiązanie. Wystarczy założyć za pośrednictwem Banku Profil Zaufany i postępować zgodnie z instrukcjami. Sam proces przebiega intuicyjnie, a opisane krok po kroku działania powodują, że przejście wszystkich etapów jest bezbolesne. Decyzję o tym, by przy okazji rejestracji działalności skorzystać z serwisu iPKO, podjąłem ze względu na wcześniejsze doświadczenie związane ze składaniem również z pomocą Banku oświadczenia PIT-WZ. Dodatkowo opcja automatycznego utworzenia rachunku firmowego jest również bardzo przydatna. Warunkiem było otrzymanie odpowiedniej oferty – ta przygotowana przez PKO Bank Polski była dla mnie zadowalająca, więc funkcję automatycznego utworzenia uważam za plus – mówiMarcin Biedrzycki, klient PKO Banku Polskiego.

Wybieraj najlepszych – Projekt 2017 r.
Kapituła konkursu XIII Kongresu Gospodarki Elektronicznej uznała usługę rejestrowania firmy w CEIDG przez bankowość elektroniczną iPKO za „Projekt Roku 2017”. O zwycięstwie zdecydowały kompleksowość i uniwersalizm rozwiązania oraz jego wpływ na rozwój e-administracji w kraju.

Wniosek dostępny w iPKO pozwala zaoszczędzić sporo czasu. Wiele pól we wniosku jest uzupełnianych w tle, na podstawie danych przypisanych do konta klienta w Banku.

Dodatkowo Profil Zaufany pozwala przedsiębiorcom w pełni korzystać z funkcji PUE ZUS. W prosty sposób można też np. złożyć wniosek o zaświadczenie o podatkach, zgłosić ubezpieczonego do ZUS lub zgłosić zbiór danych osobowych do rejestracji Generalnemu Inspektorowi Ochrony Danych Osobowych.

Lista spraw, które załatwisz z pomocą Profilu Zaufanego:

 

 • złożenie wniosku o „Dobry Start” (nowość) – 300 złwsparcia wypłacanego raz w roku uczniom.Wnioski online w serwisie internetowym iPKO oraz Inteligo można składać już od 1 lipca br.,wnioski w urzędach dopiero od 1 sierpnia
 • złożenie wniosku w „Programie Rodzina 500+”
 • zgłoszenie urodzenia dziecka
 • wysłanie pisma ogólnego do urzędu
 • uzyskanie odpisów aktów z urzędu stanu cywilnego (serwis ePUAP)
 • sprawdzenie liczby punktów karnych oraz aktualnych i historycznych informacji o pojazdach
 • złożenie wniosku o dowód osobisty lub zgłoszenie jego utraty
 • zameldowanie
 • zarejestrowanie się jako osoba poszukująca pracy (praca.gov.pl)
 • złożenie zawiadomienia o zbyciu zarejestrowanego pojazdu (serwis ePUAP – to obowiązek każdej osoby sprzedającej lub przekazującej w formie darowizny zarejestrowany samochód)
 • złożenie wniosku PIT – WZ, dzięki któremu urząd skarbowy rozliczy twój PIT
 • złożenie wniosku o wydanie wtórnika prawa jazdy (serwis ePUAP) w przypadku zmiany danych lub zagubienia dokumentu
 • założenie działalności gospodarczej (zgłoszenie do CEIDG) z jednoczesnym otwarciem rachunku firmowego
 • złożenie wniosku o zaświadczenie o podatkach
 • zgłoszenie do ubezpieczenia w ZUS
 • zgłoszenie zbioru danych osobowych do GIODO

Opracował
Mateusz Patyczkowski

Czytaj także:

Pomaganie to gra zespołowa

PKO Bank Polski w raporcie Dobrych praktyk

Otwórz firmę w kilka minut przez serwis transakcyjny iPKO