Najnowsze hasła

Zobacz wszystkie
  • Autoryzacja transakcji

    Autoryzacja transakcji to zgoda na jej wykonanie i ostateczne zatwierdzenie. Zwykle co do tego, jak autoryzujemy transakcje, umawiamy się z bankiem.

  • Biometria

    Biometria to technika mierzenia i rozpoznania szczególnych cech żywej istoty, na przykład człowieka. Każdy z nas ma pewne unikalne cechy fizyczne. Należą do nich między innymi układ linii papilarnych palca, tęczówka oka, układ naczyń krwionośnych, brzmienie głosu, a nawet ruch czy cechy twarzy.

  • Hasło

    Hasło to nasz identyfikator, który potwierdza naszą tożsamość lub uprawnienia. Haseł używamy, żeby zalogować się do komputera, do poczty elektronicznej, smartfona lub do rachunku w banku przez internet.

  • Kryptografia

    Kryptografia ta nauka o szyfrowaniu, czyli utajnianiu informacji. Najstarsze szyfry polegały na przestawianiu liter w słowie lub podstawianiu za nie innych liter – na przykład za literę „a” podstawiano „c”. Takiego tekstu niepowołana osoba, a więc nieznająca zasad szyfrowania, nie mogła odczytać.

  • Uwierzytelnienie

    Uwierzytelnienie to stwierdzenie czyjeś tożsamości i wykluczenie możliwości, że osoba, z którą mamy do czynienia, może być kimś innym, a nie tym, za kogo się podaje.

  • Fałszowanie podpisu

    Fałszowanie cudzego podpisu jest przestępstwem. Prawo mówi, że każdy musi się podpisywać wyłącznie za siebie, a więc nie wolno podpisać się za kogoś innego, nawet jeśli on się na to zgodził.

  • Karta wzorów podpisu

    Karta wzorów podpisu to ważny dokument bankowy. Zawierając umowę z bankiem, na przykład o prowadzenie rachunku, oprócz podpisywania umowy, składamy swój podpis na karcie wzorów podpisów.

  • Parafka

    Parafka to rodzaj sygnatury, którą robimy własnoręcznie. Nie musi być czytelna, w przeciwieństwie do podpisu, w którym powinny być w miarę wyraźne i możliwe do zidentyfikowania litery zawierające przynajmniej część naszego nazwiska.

  • Podpis

    Podpis – w najkrótszych słowach – to nasz znak i identyfikator. Kiedy zawieramy jakąkolwiek umowę, na przykład o pracę czy też u notariusza albo wypłacamy pieniądze z banku, musimy się podpisać.

  • Podpis elektroniczny

    Podpis elektroniczny wymyślono po to, żeby każda osoba, nawet sparaliżowana, mogła się podpisać, a jednocześnie po to, żeby wykluczyć fałszerstwa. Podpis taki, zwany również podpisem kwalifikowanym, cyfrowym lub po prostu e-podpisem, daje gwarancję, że złożyła go właściwa osoba, i pewność, co do tego, kto go użył.

Aby zapoznać się z naszą bazą haseł - skorzystaj z alfabetycznej wyszukiwarki:

Bankomania
loaderek.gifoverlay.png