2016.06.10

Słownik Naszego Biegacza. Cz. 10

Ma za sobą 9 maratonów, ale za każdym razem bieg na królewskim dystansie jest dla niego wielką niewiadomą. Niebawem planuje start w maratonie w Budapeszcie. Karol Pisarewicz uważa, że największym sukcesem jest zarażenie innych pasją biegania. Poznajcie kolejnego biegacza z sekcji biegowej PKO Banku Polskiego.

Karol Pisarewicz na 9. PKO Poznań Półmaratonie w 2016
Karol Pisarewicz na 9. PKO Poznań Półmaratonie w 2016 r.

W kolejnym odcinku naszego cyklu przedstawiamy Karola Pisarewicza, specjalistę w Departamencie Podatków PKO Banku Polskiego. Karol od zawsze lubił aktywność fizyczną i sport. Jego pierwszą „miłością” była piłka nożna. Grał w lokalnym klubie, a następnie, w wieku 19 lat, ukończył odpowiedni kurs i został sędzią piłki nożnej. Sędziowaniem zajmował się przez cały okres studiów. Bieganie było naturalną kontynuacją jego sportowych zainteresowań. – Początkowo biegałem wyłącznie treningowo, dla utrzymania lepszego samopoczucia i… wagi – wyznaje Karol. – W pierwszych zawodach wystartowałem dopiero jesienią 2012 r. i okazało się, że był to strzał w dziesiątkę! Spodobała mi się atmosfera sportowej rywalizacji, uczucie wzrastającej adrenaliny, wewnętrzna mobilizacja i świadomość pokonywania ograniczeń własnego organizmu. Dzisiaj nie wyobrażam już sobie życia bez treningów i startów w zawodach. Jednocześnie bieganie jest dla mnie sposobem na rozładowanie stresu i oczyszczenie umysłu – mówi Karol. Najczęściej można go spotkać biegającego wzdłuż warszawskich ulic i parków. Jednak kiedy wraca w rodzinne strony, czyli na Mazury, wówczas zapuszcza się na długie leśne wycieczki biegowe. Jego najbliższym dużym wyzwaniem będzie maraton w Budapeszcie. Trzymamy więc kciuki za Karola!

Słownik biegowy Karola:

Karol Pisarewicz na Biegu Powstania Warszawskiego w 20131. Bieg

Przyjemne uczucie narastającego zmęczenia, reset i katharsis. Bieganie jest dla mnie stylem życia. Bardzo uzależnia, ale niesie ze sobą tylko pozytywne skutki, np. to, że można naprawdę dużo jeść!

2. Trening

Fundament realizacji marzeń. Trening to także systematyczność i próby realizacji (choć nie zawsze skuteczne) długoterminowych planów. Czasami to również sposób radzenia sobie z pojawiającymi się problemami, gdyż najlepsze pomysły i rozwiązania pojawiają się podczas wysiłku fizycznego.

3. Maraton

Wielka niewiadoma. Wypadkowa wielu zmiennych czynników. Na moim biegowym liczniku jest ich już 9, ale z każdym kolejnym uczę się pokory i szacunku dla tego biegu. Stojąc na starcie „królewskiego” dystansu, nigdy nie wiem, co się tym razem wydarzy.

4. Start

Zniecierpliwienie, adrenalina i próba wizualizacji tego, co za chwilę będzie miało miejsce.

5. Meta

Ukoronowanie wysiłku. Czasami odległa jak sonda Voyager.

6. Trasa

Mam kilka ulubionych. Dużo zależy od pory dnia i roku. Najczęściej jednak lubię biegać wieczorami po płaskich i szybkich pętlach. Fajnie, gdy od czasu do czasu trasa wiedzie przez nowe, nieznane i urokliwe miejsca. Wówczas bieganie ma formę turystycznego zwiedzania.

7. Gadżet biegowyKarol Pisarewicz

Najbardziej „zaprzyjaźniłem” się z moim zegarkiem z GPS-em. Jestem do niego tak przyzwyczajony, że w zasadzie noszę go na co dzień. Umożliwia mi to analizowanie w wolnej chwili jak poszedł mi ostatni trening. Poza tym lubię jego design.

8. Strój biegowy

Przede wszystkim musi być wygodny! Wraz z ilością przebiegniętych kilometrów rośnie zaufanie do pewnych marek i producentów, a maleje do innych. Niemniej jednak podstawą są oczywiście buty z dobrą amortyzacją. Na nich nie warto oszczędzać. No chyba, że wyznajesz zasadę, że „sport to zdrowie... którego nie odzyskasz”.

9. Życiówka

Cudowne uczucie przekraczania własnych możliwości i świadomość samorozwoju. Utwierdza mnie w przekonaniu, że okres treningowy nie poszedł na marne. Ten sezon jest dla mnie pod tym względem szczególnie udany, ponieważ udało się poprawić rekordy życiowe na wszystkich zaplanowanych dystansach: od 5 km do maratonu włącznie.

10. Sukces

W moim przypadku to katalog otwarty. Może być różnie definiowany, jako: życiówka, pierwszy maraton czy możliwość biegania po niezwykle urokliwej trasie. Dla mnie sukces to również zarażenie biegową pasją innych osób.

Z biegaczami rozmawia Joanna Kornaga
Ekspert PKO Banku Polskiego

Czytaj także:

Słownik Naszego Biegacza. Cz. 1

Słownik Naszego biegacza. Cz. 2

Słownik Naszego Biegacza. Cz. 3

Słownik Naszego Biegacza. Cz. 4

Słownik Naszego Biegacza. Cz. 5

Słownik Naszego Biegacza. Cz. 6

Słownik Naszego Biegacza. Cz. 7

Słownik Naszego Biegacza. Cz. 8

Słownik Naszego Biegacza. Cz. 9

Pliki do pobrania

loaderek.gifoverlay.png