Znakomici sportowcy biegają i pomagają

6. PKO Bieg Charytatywny odbywa się na stadionach lekkoatletycznych w 12 miastach Polski. Dlatego też w gronie ambasadorów mamy znakomitych biegaczy specjalizujących się na dystansie 400 metrów. Ale nie tylko, bo biegać i pomagać może każdy, a nasze wydarzenie cieszy się wsparciem również znakomitych sportowców spoza bieżni.
około min czytania

Artur Partyka to historia polskiego i światowego skoku wzwyż. Już jako junior sięgnął po tytuł mistrza Europy i świata, nie dając rywalom szans. W wieku seniorskim należał do światowej czołówki w swojej konkurencji. Trzykrotnie uczestniczył w igrzyskach olimpijskich (Seul 1988, Barcelona 1992 i Atlanta 1996). Zdobył dwa olimpijskie krążki - brąz w 1992 i srebro w 1996. Wywalczył trzy medale mistrzostw świata na otwartym stadionie. W latach 1992–1998 stawał na podium wszystkich międzynarodowych zawodów rangi mistrzowskiej, w których brał udział. Należał do najpopularniejszych polskich sportowców ostatniej dekady XX wieku. Sześciokrotnie zdobywał Złote Kolce, nagrodę dla najlepszego lekkoatlety sezonu w Polsce (1991–1995, 1998). To zaszczyt, że Artur Partyka kolejny raz wspiera nasze wydarzenie jako ambasador i będzie motywował wszystkich do biegania i pomagania. Z Arturem będziecie, mogli spotkać się w Sieradzu już 24 września podczas 6. PKO Biegu Charytatywnego.

Sebastian Chmara to halowy mistrz świata i Europy w siedmioboju, a także drugi zawodnik Uniwersjady w Fukuoce (1995) w dziesięcioboju. Czterokrotnie był halowym mistrzem Polski (Spała 1991, Spała 1993, Spała 1994 i Spała 1999). Ma na koncie dwa srebra halowego czempionatu – w 1999 był drugi w skoku o tyczce, a w 2001 w siedmioboju.. W czasie swojej kariery trzy razy poprawiał rekord Polski. Sebastian to pierwszy polski lekkoatleta, który w dziesięcioboju uzyskał wynik ponad 8500 punktów. Od wielu lat związany jest z PKO Biegiem Charytatywnym. Pomaga i biega razem z nami. Urodził się w Bydgoszczy, a już 24 września będziecie mogli spotkać się z nim i wspólnie pobiec w Rypinie.

Paweł Januszewski PKO Bieg Charytatywny zna właściwie od podszewki. Paweł to twórca biegowej akcji promującej aktywność fizyczną „BiegamBoLubię”. Paweł Januszewski to wielokrotny mistrz Polski w biegu na 400 metrów przez płotki, mistrz Europy z Budapesztu (1998), olimpijczyk z Atlanty (1996) oraz Sydney (2000). Jest prezesem Fundacji Wychowanie przez Sport i jednocześnie jednym z organizatorów 6. PKO Biegu Charytatywnego w Sochaczewie. To właśnie tam będziecie mogli spotkać się z Pawłem 24 września i porozmawiać o bieganiu i nie tylko.

Witold Roman może biegaczem nie jest, ale jako znakomity siatkarz również dołączył do grona ambasadorów 6. PKO Biegu Charytatywnego. Witold rozegrał 259 meczów z reprezentacją Polski. To uczestnik igrzysk olimpijskich w Atlancie 1996 i mistrzostw Europy. Dwukrotnie zdobywał medale Letniej Uniwersjady: złoty (Sheffield 1991) i srebrny (Buffalo 1993). Po karierze zawodniczej został trenerem i działaczem sportowym. W latach 2005–2011 był menedżerem polskiej reprezentacji siatkarzy. Współpracował z kolejnymi jej trenerami: Raulem Lozano, podczas którego kadencji Polacy zajęli  2. miejsce na mistrzostwach świata w 2006 oraz z Danielem Castellanim. Pod jego wodzą biało-czerwoni zostali mistrzami Europy w 2009 roku. Dziś zachęca do aktywnego stylu życia i na telewizyjnych antenach opowiada o siatkówce. Z Witoldem Romanem spotkacie się podczas 6. PKO Biegu Charytatywnego już 24 września w Zakopanem.

To dopiero początek wspaniałych nazwisk polskich sportowców, którzy wspierają 6. PKO Bieg Charytatywny. Śledźcie naszą stronę internetową oraz media społecznościowe. Wkrótce kolejne nazwiska!

 

Natalia Bąk
ekspert w PKO Banku Polskim