Encyklopedia Finansów

Rachunek bankowy

W banku musi być porządek. W domu zdarza się czasem, że znajdujemy na podłodze albo na półce kilka monet lub banknot. Czyje to są pieniądze – pyta mama. W banku taka sytuacja jest całkowicie niemożliwa.

Aktywność na blogach

Blog to rodzaj rozmowy. Ten kto zakłada bloga, chce z nami porozmawiać, najczęściej na jakiś określony temat. Zwykle dobrze się zna na tym i chce też swoją wiedzą się z nami podzielić.

Bank

Bank to nasza dorosła skarbonka. To miejsce, gdzie nasze oszczędności są bezpieczne, a oprócz tego mogą rosnąć dzięki temu, że są oprocentowane. Dlaczego tak się dzieje? Bo banki przyjmują od jednych oszczędności po to, żeby innym, którzy potrzebują właśnie pieniędzy, pożyczać je, czyli udzielać kredytów.

Bankomat

W centrum miasta niemal na każdej ulicy stoją pancerne maszyny, do których ludzie podchodzą i wypłacają z nich pieniądze. To bankomaty. Są pancerne, bo w nich znajdują się pieniądze, dostarczane tam przez banki.

Bezpieczeństwo bankowe

– Zabierzesz mnie jutro do kina? – zapytał mały Jaś swojego taty, który już dawno obiecał mu, że w niedzielę pójdą na najnowszą kreskówkę. – Na bank! – odpowiedział ojciec. „Na bank” to znaczy więcej niż na pewno. To tak bardzo pewne, że aż „na bank”.

Bezpieczeństwo na drodze

Piraci nie noszą dziś czarnych przepasek na jednym oku, nie wywieszają na swoich okrętach czarnej flagi z trupią czaszką i dwoma skrzyżowanymi piszczelami. A jednak są wśród nas, tylko że trudniej jest ich rozpoznać. Pojawiają się nagle w rozpędzonych autach. Tak jak dawniej zagrażają bezpieczeństwu innych. A na dodatek wcale nie są tak sympatyczni jak Jack Sparrow.

Bezpieczeństwo w sieci

Najprzyjemniejsze przed nami. Skończyła się szkoła, odrobiliśmy lekcje, pomogliśmy rodzicom w domowych obowiązkach. Teraz czeka nas surfowanie w sieci albo gra z kolegami. „World of Warcraft” czy „League of Legends” dziś wieczorem? W WoW-a czy w LoL-a? Z rzeczywistego świata przenosimy się do sieci.

Gospodarowanie pieniędzmi

Pieniądze mają to do siebie, że ile by się ich nie miało, zawsze brakuje. Ludzie próbują radzić sobie z tym w rozmaity sposób. Jedni starają się coraz więcej pracować lub rozwijać swój biznes i być bardziej przedsiębiorczy...

Karta kredytowa

Banki pożyczają pieniądze na różne sposoby. Jednym z nich jest wydawanie kart kredytowych. To kawałek plastiku, na którym jest pasek magnetyczny lub mały procesor, a w nich zapisane są nasze dane, także o tym, ile pieniędzy bank nam pożyczył.

Kieszonkowe

Co tydzień albo co miesiąc dostajemy od rodziców pieniądze. Rodzice nas utrzymują, płacą za mieszkanie, ubranie, jedzenie i naukę. A oprócz tego dają nam pieniądze, żebyśmy mogli zrobić z nimi, co tylko chcemy. To jest nasze kieszonkowe.

Konto internetowe

Konto internetowe to nasz osobisty sejf. A w zasadzie coś więcej niż zwykły sejf, pomaga nam bowiem decydować o tym, na co przeznaczmy nasze pieniądze. Dzięki niemu zawsze wiemy, ile pieniędzy mamy, ile wydaliśmy, a ile udało się nam zaoszczędzić.

Kredyt

Bez pożyczania pieniędzy czasem nie można się obejść, nawet wtedy, gdy już ma się własne oszczędności. Bank jest takim kolegą, który pożycza pieniądze, gdy ich potrzebujemy.