Pieniądze
Ludzie wymyślili pieniądz po to, żeby można było określić wartość każdego towaru. Stał się on miarą wartości ich wszystkich – tygrysich skór, strzały do łuku czy zboża, a dziś smartfonów, samochodów wyścigowych i chleba. 2015-12-16Człowiek, który w dawnych czasach polował na tygrysy, a był przebiegły, zwinny i polowanie dobrze mu szło, miał w końcu za dużo tygrysich skór. Ponieważ tygrysie skóry dobrze chronią przed zimnem, poszedł więc do rolnika, który hodował zboże i wymienił skórę na zboże. Polowanie na tygrysa było niebezpieczne, więc za skórę chciał dużo zboża. Rolnik czasem dawał mu mniej, a czasem więcej. „Ile zboża warta jest skóra tygrysa?” – zastanawiał się myśliwy. Ludzie wymyślili pieniądz właśnie po to, żeby można było określić wartość każdego towaru. Stał się on miarą wartości ich wszystkich – tygrysich skór, strzały do łuku czy zboża, a dziś smartfonów, samochodów wyścigowych i chleba. A także usług – jak budowa domu, do czego nasz myśliwy zarabiający dobrze na tygrysich skórach wynajął już najlepszych w okolicy specjalistów.
Wynalezienie pieniądza spowodowało, że myśliwy mógł sprzedać skórę temu, kto najwięcej mu za nią zapłaci, a kupić zboże od tego rolnika, który najmniej za nie będzie chciał. Dlatego właśnie mówimy, że pieniądz stał się podstawą wymiany wszystkich towarów. Choć dziś na tygrysy nie wolno już polować, gdyż są bezcenne, a za noszenie skóry tygrysiej w cywilizowanym kraju groziłoby więzienie, pieniądz będzie nam zawsze służył. Będzie się jednak bardzo zmieniał. Dziś widzimy przed sobą papierowe banknoty i metalowe monety. Możliwe, że za kilka lat pieniędzy w ogóle nie będziemy widzieć. Ale nadal będą miały wartość i wszystko będzie można za nie kupić.
Co dzieci mówią o pieniądzach?
Magiczne papierki, których nie można drzeć, kolorowe bileciki, za które można kupować różne rzeczy – to dziecięce propozycje definicji hasła „pieniądze”.
Nasze pociechy bardzo się cieszą, gdy dostają te magiczne papierki, przecież mogą za nie kupować swoje ulubione zabawki i słodycze. Pieniądze najczęściej kojarzą się im z przyjemnościami. Lubią je dostawać i wydawać. Na co? Możliwości jest naprawdę dużo: na biletu do ZOO, lunaparku, kina, książki, na wakacje, lody czy gadającego furby’ego. Ale także na zakup niespodzianki dla kogoś.
Jak dzieci opisują pieniądze? Monety to takie krążki, które mogą być złote lub srebrne, błyszczące lub matowe i przybrudzone, przypominają żetony do gry. A banknoty to papierki z królami, bo na ich awersach znajdują się wizerunek królów. Można je też nazwać płatniczkami, bo służą do płacenia.