Co mam zrobić, jeśli zapomniałem numeru PIN do karty. By uniknąć takiej sytuacji, chciałbym zmienić go na łatwiejszy do zapamiętania. Czy to możliwe?

około min czytania

Stojąc nerwowo przed bankomatem, po dwóch nieudanych próbach przypomnienia sobie numeru PIN, lepiej nie podejmujemy kolejnej. Szkoda „połkniętej” przez maszynę karty. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że w zdenerwowaniu i tak nie przypomnimy sobie prawidłowego ciągu znaków.

Jeśli i na spokojnie nie uda nam się odtworzyć w pamięci numeru PIN, nie ma powodów do zmartwień. Posiadacze kart z mikroprocesorem mogą nadać nowy PIN poprzez serwis internetowy iPKO (Karty/Karty debetowe/Zmień PIN). Duplikat PIN dla kart z paskiem magnetycznym można zamówić poprzez całodobową Kartolinię lub w dowolnym oddziale Banku.

W identyczny sposób można zmienić PIN do karty, jeśli – z jakichś powodów – obecny nam nie odpowiada. Warto przy tym pamiętać o kilku zasadach, które zwiększają nasze bezpieczeństwo:

  • wybierzmy unikalną kombinację cyfr – nie powinien to być ciąg czterech takich samych cyfr (2222), oczywisty zestaw (1234), data urodzin czy fragment numeru karty; niech to będzie np. numer domu i mieszkania najbliższego przyjaciela,
  • numer powinien być tak oczywisty dla nas, by nie wymagał zapisywania. W szczególności nie należy notować PIN na karcie, trzymać numeru w portfelu czy dokumentach,
  • nie należy udostępniać numeru PIN osobom trzecim, a przy wpisywaniu go (np. w bankomacie) osłonić klawiaturę przed wzrokiem postronnych.