Co to jest dopuszczalne saldo debetowe? W jaki sposób mogę z niego korzystać?

około min czytania

Dopuszczalne saldo debetowe, czyli inaczej debet, to możliwość wydania więcej niż aktualnie posiadamy na rachunku. Udostępnione przez Bank środki możemy przeznaczyć na dowolny cel, korzystając z nich w ten sam sposób, jak z własnych pieniędzy na koncie (przelewy, wypłaty z bankomatu, płatności bezgotówkowe). Debet spłaca się automatycznie - każdy wpływ na konto (np. przelew pensji od pracodawcy) zmniejsza lub w całości pokrywa zadłużenie. Debet należy spłacić do 30 dni od daty jego powstania. Już następnego dnia po spłacie można ponownie korzystać z zadłużenia.

Wysokość debetu uzależniona jest od rodzaju konta. Przykładowo, limit dla PKO Konta dla Młodych wynosi maksymalnie 500 zł, dla PKO Konto za Zero – 1000 zł, a dla rachunków Platinium – 5000 zł.

Klienci, którzy są zainteresowani większym zadłużeniem, mogą złożyć wniosek o kredyt odnawialny. Pod wieloma względami przypomina on debet: jest powiązany z kontem osobistym, każdy wpływ na konto umniejsza wysokość zadłużenia, a odsetki naliczane są tylko od wykorzystanej kwoty. Różnica tkwi w tym, że kredyt odnawialny ma znacznie wyższy limit (nawet do 100 tys. zł) i nie musi on być spłacony w ciągu miesiąca. Mamy na to czas do końca trwania rocznej umowy, a nawet dłużej (przy opcji automatycznego odnawiania kredytu na kolejne 12 miesięcy).