2014.09.30

10 zasad budowania dobrej historii kredytowej

O funkcjonowaniu Biura Informacji Kredytowej krąży wiele, czasami sprzecznych ze sobą, informacji. Jedno jest pewne – historię kredytową przede wszystkim „piszemy” sobie sami.

10 zasad budowania dobrej historii kredytowej

Większość z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, że może mieć niemały wpływ na swoją historię kredytową (co pozwala często wynegocjować lepsze warunki spłaty zobowiązania – niższe oprocentowanie kredytu, niższą marżę itd.). Poniżej przedstawiamy zasady, które mogą ją zwiększyć.

 1. Regularnie spłacaj zaciągnięte zobowiązania. I nie tylko chodzi o raty kredytu hipotecznego czy pożyczki gotówkowej. Na czas spłacaj również zadłużenie na karcie kredytowej.

 2. Nie przekraczaj przyznanych limitów kredytowych. A jeśli już je przekroczyłeś, to spłać jak najszybciej. Czasami nawet jeden dzień może mieć niemałe znaczenie.

 3. Jeżeli spodziewasz się kłopotów z terminowym regulowaniem płatności, nie zwlekaj z wizytą w banku. Utrata pracy, wypadek, choroba, nieprzewidziane wydatki – to tylko przykłady sytuacji, w wyniku których pojawiają się problemy ze spłatą zobowiązań. Takiej osobie z pewnością bank umożliwi skorzystanie z wakacji kredytowych lub zgodzi się na wydłużenie okresu spłaty zadłużenia.

 4. Zamów raport w BIK. Przekonasz się, jaka jest ocena twojej wiarygodności kredytowej. Wiele osób łatwo mogłoby polepszyć swój „wizerunek” jeszcze przed zaciągnięciem kredytu, gdyby wiedziało o tym, o czym dowiaduje się dopiero od pracownika banku. Raz na pół roku w BIK można otrzymać zupełnie bezpłatnie podstawową wersję raportu zawierającą historię kredytową kredytobiorcy.

 5. Jeśli nie brałeś dotychczas żadnych kredytów i nigdy nie posiadałeś karty kredytowej – zacznij być znany w BIK. Wystarczy kupić coś na raty albo założyć kartę kredytową, a scoring wzrośnie pod warunkiem, że będziesz terminowo spłacał zadłużenie. W przeciwnym razie, jeśli kiedyś zechcesz zaciągnąć kredyt, będziesz dla banku „białą plamą” – klientem, o którym nie wiadomo, czego można się spodziewać.

 6. Wyrażaj zgodę na przetwarzanie informacji o kredytach przez BIK także po wygaśnięciu zobowiązania kredytowego. Dzięki temu nawet po spłacie kredytu będziesz wartościowym klientem dla banków. Z punktu widzenia sumiennego kredytobiorcy nie ma nic gorszego niż utrata misternie budowanej przez długie lata wiarygodności.

 7. Cofnij zgodę na przetwarzanie informacji o „złych” kredytach. Załóżmy, że kiedyś zaciągnąłeś niewielki kredyt na kupno telewizora. Zwlekałeś ze spłatą dwóch rat – ot, powiesz, młodzieńcze niedopatrzenie. Dziś jednak obniża to twoją wiarygodność kredytową, dlatego do banku, w którym zaciągnąłeś tamten kredyt, możesz złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania danych dotyczących tego zobowiązania. Dzięki temu docelowo „wymażesz” z historii kredytowej swoją niefrasobliwość – BIK będzie przetwarzał te dane tylko przez kolejne pięć lat.

 8. Sprawdź, czy bank aktualizuje dane o zakończonym kredycie. Przykład: za kilka miesięcy planujesz zaciągnąć kredyt na zakup mieszkania, tymczasem w BIK jako niespłacony wciąż widnieje kredyt gotówkowy, który spłaciłeś już trzy miesiące temu. Co robić w takiej sytuacji? Pisemnie zażądaj od banku usunięcia informacji o wygasłym zobowiązaniu.

 9. Rozważ odłożenie w czasie decyzji o zaciągnięciu kredytu. Choć brzmi to dosyć rewolucyjnie czasami może pomóc i to z dwóch powodów. Po pierwsze, możesz trochę „podkręcić” swój scoring korzystając z możliwości opisanych w poprzednich punktach. Po drugie, po tym, gdy klient ma zwłokę w spłacie zobowiązania, BIK przez rok (maksymalnie do trzech lat) obniża scoring. Wniosek: systematyczne spłacanie zaciągniętych zobowiązań sprawia, że występek przestaje wpływać na ocenę punktową.

 10. Pamiętaj, że poręczanie kredytów dla innych osób obciąża twoje konto. Żyrując kredyt, utrudnia się zaciągnięcie kredytu samemu sobie. Poręczenie oznacza bowiem hipotetyczną możliwość spłaty kredytu przez żyranta, gdy ten przestaje regulować zaciągnięte zobowiązania. Jeśli zależy ci na budowie dobrej historii kredytowej z ostrożnością podchodź do próśb o poręczanie pożyczek i kredytów, a dzięki temu – być może – nie zepsujesz swojej historii kredytowej.

Mariusz Tomczak

Czytaj także:

Co to jest scoring BIK?

Dobra historia procentuje

Zanim weźmiesz kredyt

Kredyt a pożyczka

  • Bankofinanse

   02019.05.22

   Co to jest spread walutowy?

   Spread walutowy to określenie znane każdemu, kto przynajmniej raz wymieniał walutę w banku lub kantorze. Zazwyczaj nie zastanawiamy się jednak, czemu służy, co oznacza i – przede wszystkim – czy można go uniknąć. Jak więc korzystać z obcej waluty, nie tracąc na tym?

   więcej
  • Bankofinanse

   02019.05.15

   200 milionów transakcji w IKO

   Od początku funkcjonowania na rynku aplikacji mobilnej IKO klienci Banku wykonali z poziomu telefonu łącznie już 200 mln transakcji. Najczęściej zlecają za pomocą IKO przelewy, płacą za zakupy w sklepach internetowych, a także stacjonarnie zbliżeniowo.

   więcej
  • Bankofinanse

   02019.05.07

   Zawsze na czele peletonu. Jak kupić dobry rower?

   Trzydzieści lat temu wybór był prosty: romet albo wigry. Dziś rowerowe szaleństwo opanowało Polskę. Są górskie, miejskie, trekkingowy czy BMX-y. Jeśli nie masz jednego z nich w domu, teraz jest świetna okazja, aby kupić dobry rower i zacząć sezon rowerowy.

   więcej
  • Bankofinanse

   02019.04.30

   „Zielony” PKO Bank Polski

   PKO Bank Polski wystartował z pożyczką gotówkową, dzięki której można sfinansować zakup i instalację paneli fotowoltaicznych do kwoty 50 tys. zł. Bank ma już w swojej ofercie kredyty termomodernizacyjne dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych. Wspólnie z PKO Bankiem Hipotecznym przystąpił również do projektu, który ma na celu stworzenie wystandaryzowanych, ogólnoeuropejskich rozwiązań dla kredytów hipotecznych udzielanych na finansowanie mieszkań i domów uwzględniających energooszczędne rozwiązania.

   więcej
  • Bankofinanse

   02019.04.30

   Płać i oszczędzaj – korzystaj z życia

   Systematyczne oszczędzanie to świetny pomysł, ale nawet dobry plan nie zawsze musi się udać. Jeśli mamy problem z regularnym oszczędzaniem, możemy posunąć się do fortelu – wybierzmy jeden ze sposobów zasilania konta PKO Banku Polskiego. To program, który ma już 5 lat.

   więcej
  • Bankofinanse

   02019.04.29

   Gotuj się na grilla! Dobry przepis na przyjęcie w ogrodzie

   Pieczenie na ruszcie jest narodową tradycją wielu krajów, a nawet dyscypliną sportową. Wśród fanów grillowania są także Polacy. Robi się ciepło, więc najwyższy czas rozpocząć sezon na dania z rusztu. Tym bardziej, że 2 maja obchodzimy Dzień Grilla.

   więcej
  Pokaż więcej