1,5% podatku, czyli jak Polacy dzielą się z innymi
W 2023 roku prawie 13 mln Polek i Polaków przekazało 1,5% swojego podatku na różnego rodzaju cele charytatywne. Niewielki procent przełożył się na kwotę 1 miliarda 530 milionów złotych! 2024-03-26Warto wiedzieć, że 1,5% podatku można przekazać nie tylko organizacjom pozarządowym, ale także konkretnym osobom, które mają założone subkonto w fundacji, mającej statut organizacji pożytku publicznego. Dla wielu ludzi to ważne źródło finansowania terapii ich podopiecznych. Subkonto w fundacji pozwala przyjmować 1,5% podatku dochodowego oraz inne darowizny finansowe.
Jak przekazać 1,5%?
Wypełniając samodzielnie zeznanie podatkowe (PIT-36, PIT-37, PIT-38, PIT-28), należy podać w odpowiedniej rubryce numer KRS wybranej organizacji. Urząd skarbowy przekaże jej 1,5% kwoty podatku. Kto może to zrobić? Każdy podatnik, który rozlicza się w danym roku podatkowym z podatku dochodowego od osób fizycznych.
W 2019 roku Ministerstwo Finansów uruchomiło usługę Twój e-PIT, która zawiera zeznanie podatkowe przygotowane przez Krajową Administrację Skarbową. W przypadku osób, które korzystają z tej formy rozliczenia, deklaracja PIT zostanie automatycznie wysłana 30 kwietnia o północy, a 1,5% podatku trafi do organizacji wybranej przez podatnika w PIT z roku poprzedniego.
Jak wygodnie samodzielnie rozliczyć PIT?
Nie wszyscy jednak wybieramy opcję automatycznego rozliczenia. Czasami korzystniejsze jest samodzielne złożenie deklaracji PIT. Na przykład wtedy, gdy podatnik chce skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej. Jak wówczas zrobić to najwygodniej? Logując się do portalu podatkowego za pomocą serwisu iPKO. Możesz to zrobić, jeśli masz utworzoną e-Tożsamość – to środek identyfikacji elektronicznej oferowany przez nasz bank w ramach e-Urzędu.
Wejdź na portal podatkowy, przejdź do e-Urząd Skarbowy → e-Urząd Skarbowy – zaloguj się. Wybierz sposób logowania: Bankowość elektroniczna → logo naszego banku → Zaloguj się do iPKO – użyj swojej e-Tożsamości i rozlicz PIT. Możesz zmodyfikować PIT, wprowadzając informacje dotyczące ewentualnej ulgi. Przed zatwierdzeniem formularza zaznacz jeszcze punkt „Przekaż 1,5% podatku” i wybierz organizację, której urząd przekaże pieniądze.
W serwisie iPKO przez e-Urząd wygodnie załatwisz wiele spraw w jednym miejscu, bez wychodzenia z domu i stania w kolejkach. Możesz m.in. złożyć wniosek o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, Rodzina 800+ i inne świadczenia wspierające (wystarczy zalogować się do serwisu iPKO i wejść w Usługi → e-Urząd). Możesz też zalogować się za pomocą serwisu iPKO np. do Internetowego Konta Pacjenta.
Ważne! W serwisie iPKO możesz utworzyć e-Tożsamość, a następnie założyć Profil Zaufany potrzebny do tego, aby skorzystać z usług e-administracji i załatwiać sprawy skarbowe online.
Jak to niegdyś z PIT-em było
Wielu młodszych klientów zapewne nie ma świadomości, że nie zawsze Polacy osobiście rozliczali podatek dochodowy. Ten obowiązek pojawił się dopiero w 1992 roku wraz z nową ustawą o podatku dochodowym. A nasi rodacy deklaracje po raz pierwszy samodzielnie złożyli w 1993 roku.
Formularz deklaracji liczył dziesięć stron, był mocno skomplikowany, wypełniało się go ręcznie, a każdy błąd oznaczał konieczność wypełnienia nowego druku. Instrukcje dodawane do deklaracji podatkowych były tak skomplikowane, że w zasadzie nie pomagały. Nic dziwnego, że w tamtym czasie bardzo popularną usługą stało się odpłatne wypełnianie PIT-ów. Wypełnione deklaracje wysyłane były pocztą. W ostatni dzień składania deklaracji urzędy pocztowe przeżywały prawdziwy renesans popularności. I ten schemat powtarzał się co roku, aż do wprowadzenia w roku 2008 e-Deklaracji umożliwiających składanie zeznań podatkowych online.
W 2017 roku pierwszy raz w historii złożono więcej deklaracji elektronicznych niż papierowych. Obecnie większość Polaków rozlicza się przez internet, korzystając z różnych platform, takich jak e-Deklaracje, Twój e-PIT czy iPKO.