7 ciekawostek o parkowaniu, o których nie masz pojęcia!
Centrum miasta. Podjeżdżasz, znajdujesz wolne miejsce, parkujesz, klikasz i pędzisz załatwiać swoje sprawy. Marzysz o tym, żeby tak to wyglądało? Przestań marzyć, ściągnij IKO! 2024-03-07Znalezienie wolnego miejsca dla samochodu w dużych miastach może być wyzwaniem, a strefy płatnego parkowania z roku na rok powiększają się. Gospodarze miast wprowadzają je w trosce o większą rotację aut, czyli w sumie w naszym interesie.
Oto 7 faktów na temat miejskich parkingów na całym świecie:
1. Tysiąc złotych za parking?
W Monako to nie trudne. Tu znajduje się najdroższy miejski parking na świecie. Godzina postoju kosztuje w przeliczeniu około 120 zł. Oznacza to, że jeśli zostawisz auto na osiem godzin – wydasz na to tysiąc złotych. Weź to pod uwagę planując budżet na wycieczkę do Monako. Do najdroższych na świecie należą również strefy płatnego parkowania w Londynie, Nowym Jorku, Zurychu i Sztokholmie. Najmniej za pozostawienie auta w centrum miasta zapłacimy w Erywaniu i Buenos Aires.
2. Najłatwiej o wolne miejsce w Tokio?
Niekoniecznie. Wprawdzie znajduje się tu najwięcej miejsc parkingowych na świecie (około 3,5 mln!), ale nadal upolowanie wolnej przestrzeni na jedno auto nie jest takie proste. A gdy już znajdziesz wolne miejsce, pamiętaj, by sprawdzić, na jak długo możesz zostawić na nim samochód. Sposobem Japończyków na zwiększenie rotacji aut w centrum stolicy jest odgórne ograniczenie czasu. Na większości miejsc można zostawić auto na maksymalnie 2 godziny!
3. Parkomat jest starszy od Ciebie!
Pamiętasz jeszcze, jak nie było parkometrów, a samochód w centrum polskich miast można było po prostu postawić na pierwszym wolnym miejscu? Mieszkańcy Oklahoma City już w większości tego nie pamiętają. To w tym mieście powstał bowiem pierwszy na świecie parkomat i było to w 1935 roku! To wydarzenie okazało się prawdziwą rewolucją. Już 5 lat później (w 1940 r.) w Nowym Jorku zainstalowano pierwszy parkomat, który akceptował karty płatnicze, a w 1950 r. w Chicago zainstalowano pierwszy parkomat, który wydawał bilety z nadrukowanym numerem rejestracyjnym samochodu. Już 64 lata temu w Los Angeles zainstalowano pierwszy parkomat, który umożliwiał zdalne płatności za pomocą telefonu. Jak jest dzisiaj w Polsce? Jeśli używasz IKO, parkomat możesz uznać za przeżytek! Za parkowanie płacisz w aplikacji i nie interesuje Cię żaden „bilecik”. To dopiero rewolucja!
4. Parkowanie równoległe? Dla kobiet to pestka!
Udowodniono to w badaniach i to kilkukrotnie. Stereotyp głosi, że mężczyźni są lepszymi kierowcami niż kobiety. Jednak badanie przeprowadzone w 2010 r. przez University of Leeds wykazało, że kobiety parkują równolegle szybciej i bardziej precyzyjnie niż mężczyźni. Potwierdzają to również wyniki badań z 2014 r. opublikowane przez uczonych z University of California. A 4 lata później nad problemem pochylili się kolejni naukowcy z University of York. Tu także udowodniono, że kobiety mają lepiej opanowaną umiejętność manewrowania samochodem niż mężczyźni. Ma to wynikać z wrodzonych uzdolnień wizualno-przestrzennych i … predyspozycji emocjonalnych. Podobno kierowczynie są bardziej cierpliwe i mniej się stresują. Ile w tym prawdy? Trudno rozstrzygnąć, ale skoro tak mówią amerykańscy naukowcy…
5. Miejsce znajdziesz w… chmurze
W niektórych miastach na świecie istnieją systemy „parkowania w chmurze”, które pozwalają rezerwować miejsca online. Kierowca wybiera miejsce na mapie w aplikacji lub na stronie internetowej. Następnie klika w odpowiednią datę i godzinę i dokonuje rezerwacji. Parkowanie w chmurze to stosunkowo nowy system, ale ma potencjał, aby po raz kolejny zrewolucjonizować parkowanie w mieście. Dziś działa w niektórych miejscach w Londynie, Berlinie, Paryżu i Amsterdamie.
6. Parkowanie prostopadłe – ponad dwa razy droższe!
Parkujesz prostopadle do ulicy – płacisz 5,40 euro. Postawisz auto równolegle – tylko 2,40. Tak jest w Amsterdamie. Opłata jest wyższa, bo władze miasta wyliczyły, że na parkingi z miejscami prostopadłymi przeznaczyć trzeba więcej przestrzeni. Podobno ten system działa i popularność parkingów miejskich ułożonych równolegle względem ulicy wzrosła.
7. Parkowanie w mieście to czysta przyjemność
Jeśli masz IKO wystarczy dosłownie kilka kliknięć, aby opłacić miejsce, na którym się zatrzymujesz. Dzięki korzystaniu z apki nie musisz już szukać parkomatu i w nim regulować rachunku. IKO podpowie ci także, w której strefie parkowania się znajdujesz. Usługa ta dostępna jest m.in. w: Cieszynie, Gorzowie Wlkp., Kaliszu, Krakowie, Opolu, Poznaniu, Świnoujściu oraz Zielonej Górze.
W IKO możesz także uniknąć zbędnych opłat za parkowanie. Wystarczy, że włączysz usługę lokalizacji w ustawieniach telefonu. Gdy bank zauważy, że już odjeżdżasz z wybranego wcześniej miejsca, przypomni ci o zakończeniu opłaty za parkowanie.