Europejski Dzień e-Aktywności Obywatelskiej – bycie online się opłaca!
Z okazji przypadającego 7 maja Europejskiego Dnia e-Aktywności Obywatelskiej przypominamy, że będąc online możesz mieć realny wpływ na kształtowanie rzeczywistości, w której żyjemy. 2022-05-07Składaj wnioski, podpisuj petycje i załatwiaj sprawy urzędowe w dowolnym miejscu i czasie.
Europejski Dzień e-Aktywności Obywatelskiej – co to jest?
7 maja obchodzimy Europejski Dzień e-Aktywności Obywatelskiej. Święto zostało ustanowione, aby zwiększyć świadomość Europejczyków w temacie wykorzystywania narzędzi Internetowych, w kontaktach z instytucjami w kraju i w Unii Europejskiej. e-Aktywność Obywatelska to możliwość współtworzenia polityki UE poprzez składanie i podpisywanie petycji oraz wniosków. To także skuteczny sposób na kreowanie rzeczywistości, w której żyjemy. Robimy to za każdym razem, gdy zabieramy głos np. w sprawie wykorzystywania lokalnego budżetu.
Bo e-Aktywność Obywatelska to efektywny sposób kształtowania przyszłości.
e-Aktywność obywatelska w Polsce
Nowe technologie zapewniają nam dostęp do zdalnej pracy, nauki i rozrywek kulturalnych, ale także umożliwiają nam załatwianie spraw urzędowych bez konieczności wizyty w placówce.
Z raportu GUS „Społeczeństwo informacyjne w Polsce w 2021 r.” wynika, że odsetek osób w wieku 16 –74 lata korzystających z usług administracji publicznej przez Internet w ciągu 12 miesięcy wyniósł 47,5%, tj. o 5,6 p. proc. więcej niż w roku poprzednim.
Oznacza to, że coraz więcej Polaków dostrzega korzyści płynące z „wizyty” w e-Urzędzie. To rozwiązane jest szczególnie cenione ze względu na:
- łatwość dostępu – z e-Urzędem można skontaktować się z dowolnego miejsca;
- oszczędność czasu – nie ma konieczności dojazdu do urzędu i oczekiwania w kolejkach;
- bezpieczeństwo – można uniknąć kontaktu z innymi interesantami, co było szczególnie istotne w czasie pandemii i nadal stanowi ważny argument za załatwianiem spraw online.
e-Urząd na wyciągniecie ręki
Aby załatwianie formalności online było intuicyjne, bezpieczne i nie wymagało wielogodzinnego surfowania po Internecie, wystarczy zalogować się w serwisie transakcyjnym iPKO PKO Banku Polskiego, a następnie w zakładce „Usługi” wybrać „e-Urząd”.
Korzystając z serwisu transakcyjnego iPKO PKO Banku Polskiego możemy m.in.:
- utworzyć e-Tożsamość, czyli bezpłatny, cyfrowy odpowiednik dokumentu tożsamości, umożliwiający załatwianie wybranych sprawy urzędowych i komercyjnych online;
- składać różnego typu wnioski o przyznanie rodzinnych świadczeń i dofinansowań np. Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, Rodzina 500+, Dobry Start, dofinansowanie pobytu w żłobku;
- utworzyć profil PUE ZUS, który pozwala na kontakty z ZUS, zapewnia dostęp do własnych danych w ZUS, daje możliwość załatwiania spraw związanych z ubezpieczeniami społecznymi – online 24/7;
- założyć Internetowe Konto Pacjenta (IPK), które pozwala m.in. odebrać e-receptę SMS-em lub e-mailem;
- dokonać rejestracji firmy.
e-Aktywność Obywatelska to możliwość czynnego udziału w życiu publicznym w dowolnym miejscu i czasie. To sposób na zabieranie głosu w ważnych kwestiach, na docieranie z naszymi poglądami do instytucji mających wpływ na kształtowanie rzeczywistości, w której żyjemy, a także możliwość załatwiania spraw urzędowych online.
Wejdź na www.ipko.pl i dowiedz się więcej. e-Polak ma głos!
Magdalena Ostrowska